Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Hükümeti Kripto Para Kazançlarından %15 Vergi Alacak

Yatırımcılar ve madenciler yeni yıl ile beraber vergi ödemeye başlayacak. Borsalar ise uygulamadan muaf olacak.
Tayland Hükümeti Kripto Para Kazançlarından %15 Vergi Alacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland hükümeti, yeni vergi kuralları çıkararak yerel kripto para ekosistemini düzenliyor. Buna göre ülkedeki yatırımcılar, elde ettikleri kazanç üzerinden %15 vergiye tabi olacak. Tayland Gelir Departmanı, geçen yıl gelişen dijital varlık piyasasının ardından izleme görevlerini de hızlandırmayı planlıyor.

Maliye bakanlığı, yatırımcılara yasal cezalardan kaçınmak için 2022’de vergi beyannamelerinde kripto para birimlerinden elde ettikleri gelirleri hesaplamalarını ve raporlamalarını tavsiye etti.

Yeni vergi, ticaret ve madencilik faaliyetleri de dahil olmak üzere kriptodan kâr elde eden tüm vergi mükelleflerinden tahsil edilecek. Öte yandan, kripto para borsalarının yeni vergi uygulamasından muaf olduğu bildiriliyor.

Ülkenin yerel borsası Zipmex Tayland’ın kurucu ortağı ve CEO’su Akalarp Yimwilai, kripto vergi raporlama süreci ve kârın nasıl hesaplanacağı konusunda süregelen belirsizlikle ilgili endişelerini dile getirdi.

Vergi yöntemlerinin kısa ve anlaşılır olması gerektiğini belirten Yimwilai, tanıdığı kişilerin vergi ödemek istediğini ama bunu nasıl hesaplayacaklarını bilmediklerini söyledi. ayland’daki finans otoriteleri, 2018’den bu yana kripto için %15’lik bir sermaye kazancı vergisi tahsil edecek bir yasayı planlıyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu