Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Ekonomisi 2020’de Asya Krizinden Sonra En Kötü Düşüşünü Yaşadı

Tayland ekonomisi 2020’de, 1998 Asya krizinden bu yana en sert hızıyla yüzde 6,1 küçüldü. Görünümse belirsizliğini korudu.
Tayland Ekonomisi 2020’de Asya Krizinden Sonra En Kötü Düşüşünü Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Konseyi, reel gayri safi yurtiçi hasılanın 2020’de bir önceki yıla göre %6,1 oranında küçüldüğünü açıkladı.

Bu, Tayland’ın son dönemlerdeki üçüncü daralması oldu. Ekonomi, küresel mali kriz nedeniyle 2009 yılında %0,7 ve Asya mali krizinin ortasında 1998 yılında %7,6 küçülmüştü. Dördüncü çeyrekte ise GSYİH, 3Ç20’deki yüzde 6,4 daralmanın ardından yüzde 4,2 küçüldü.

Bu, GSYİH’deki daralmanın dördüncü çeyreğiyken hem küresel talepte hem de yurt içi faaliyette iyileşmeyle ilk çeyrekten bu yana en küçük düşüş oldu.
Tayland 4Ç20 GSYİH
Kaynak: NESDC

Tayland ekonomisi çeyreklik bazda ise %0,8’lik bir büyüme beklentisiyle karşılaştırıldığında, Aralık 2020’ye kadarki üç ayda %1,3 büyüdü. Rakam, önceki çeyreğin yüzde 6,2’lik büyümesinden yavaşladı.

Tayland GSYİH’si 4ç20’de çeyreklik bazda yüzde 1,3 büyürken yıllık bazda yüzde 4,2 küçüldü. 2021 için NESDC, ekonomik tahminini Kasım ayında öngörülen %3,5 ila %4,5 artıştan revize ederek %2,5 ila %3,5 genişlemeye çevirdi.

Veriler üzerine yayımlanan ING notunda ekonomist Prakash Sakpal, Aralık ayından bu yana yeniden canlanan Covid-19 salgını ve daha sıkı hareket kısıtlamalarının, 2021’e zayıf bir başlangıca yol açarken turistlerin de bu yılın büyük bölümünde evde kalmaya hazırlandıklarını söyledi.

Uzmana göre ana GSYİH bileşenleri arasında, net ticaret manşet büyümesindeki en büyük engel olarak ortaya çıkarken bu sürpriz olmadı.
Tayland 4ç20 GSYİH Veriler
Kaynak: NESDC

Ayrıca Aralık ayından bu yana Covid-19 vakalarındaki önemli artış ve daha sıkı hareket kısıtlamaları muhtemelen bu çeyrekte toparlanmayı durdurdu. Ocak ayı için ileriye dönük güven göstergeleri cari çeyrekte negatif GSYİH eğiliminin habercisiyken 1Ç21’de yıllık % 3,5 GSYİH düşüşü tahminlerini aşağı yönlü riske tabi tuttuğunu aktardı.

Düşük baz yılı etkisi, 2Ç21’de GSYİH büyümesini pozitif bölgeye döndürebilecekken ING bu yıl ek politika desteği olmazsa, toparlanmanın son derece yavaş olacağını tahmin etti.

Tayland ekonomisinin ihtiyaç duyduğu şeyin, politika teşvikinden çok turistlerin geri dönüşü olarak ifade eden Sakpal, NESDC’nin 2021’de %2,5 ila % ,5 GSYİH büyümesine karşılık ING’nin %2,8 büyüme tahminini sürdürdüğünü belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu