Yatırım yapmaya başla!

Tarihteki En Kötü 5 İş

Tarihteki En Kötü 5 İş

İş dünyası kimine göre sıkıcı kimine göre eğlenceli. Genel olarak bakıldığında ise insanlar işlerinden ya memnun değildir ya da çalışmayı sevmezler. Ama biz insanoğlunun hayallerini gerçekleştirebilmesi için ya yüksek bir mal varlığıyla kraliyet torunu olarak doğması lazım ya da çalışarak para kazanması lazım. Bu noktada önemli olan ise sevebileceğiniz iş girişimlerinde bulunmak. Eskiden insanların pek böyle bir şansı olmasa da, günümüz gençlerinin seveceği iş girişimlerinde bulunmaları çok kolay.

Ailesini geçindirmek zorunda olan kişilerin genellikle sevecekleri işi arama gibi bir şansları olmayabilir. Mesela geçtiğimiz aylarda meydana gelen Soma Faciası bize bunu çok iyi bir şekilde gösterdi. Madende çalışan ve ekmek parası kazanmak zorunda olan insanların ne kadar zorlu koşullarda çalıştığını gördük.

İşinizin kötü olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman tarihteki en kötü 5 mesleğe bir göz atın.

Kral Tuvaletçisi

Kral TuvaletçisiBöyle bir işi belki de hiç duymamış olabilirsiniz. Ama Tudor zamanında, kralın dışkısıyla ilgilenen bu kişi, İngiltere’de kralın yanındaki en güçlü pozisyona sahip kişilerden birisidir. Kralın bu ihtiyacının giderilmesi ‘groom of the stool’ olarak adlandırılan bu kişilere aittir.

Kralın vücudunun kutsal olarak değerlendirildiği göz önüne alınacak olursa, tüm asillerin olmadığı kadar bu kişiler krala yakındı. Krala layık bir tuvaletçi olabilmek için de, asil biri olarak doğmak gerekiyor. Ayrıca bu kişilere bir lord ve hekim gözüyle bakılıyordu. Rütbenizin lord olması için böyle bir işi yapar mıydınız?

Gübre Çiftçisi

Gübre ÇiftçisiYine İngiltere, Tudor zamanında olan bir iş. İngiltere nüfusunun büyüklüğü göz önüne alındığında ve bugünkü devasa kanalizasyon sistemlerinin olmadığı düşünülecek olursa, bu işi yapacak birilerinin olması da gerekiyor. ‘Gong farmer’ olarak adlandırılan bu kişiler, günümüzde hala var ama kanalizasyon sistemleri de eskisi gibi değil. Günümüz koşulları düşünüldüğü zaman ise kanalizasyon işçisi olmak isteyen kişilerin ne kadar az olduğunu düşünebilirsiniz. Şimdiki durum göz önüne alındığında ise New York’ta bir kanalizasyon işçisi bir yılda 100 bin dolar kazanabiliyor.

Hayatlarını idam ettirebilmek için bu işi yapmak zorunda olan kişilerin varlığı ne kadar da kötü bir durum değil mi?

Sülük Toplayıcısı

Sülük ToplayıcısıSülükler, eski tarihlerden bu yana tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Genellikle pis sularda yaşayan bu canlılar, keskin dişlere sahiptir ve genellikle hasta olan bölgelerde bu canlıların kanı emmeleri sağlanır. 1885 yılında Fransa’da da sülükler tıbbi olarak önem verilen canlılardı ve bu canlılara sahip olmak için birilerinin bu canlılara sahip olması gerekiyordu. İşte bu kişiler de sülük toplayıcılarıydı. Bataklıkların içinde, herhangi bir koruyucu kıyafet olmaksızın bu canlıların toplanması gerçekten şimdiki işinizden daha kötü olacaktır!

Şamar Oğlanı

Şamar OğlanıBir deyim olarak bilsek bile tarihte bu da bir meslekti. Garip bir girişimcilik değil mi? Kralların neredeyse yaratıcı ile eş değer görüldüğü zamanlarda, onlara bir şamar oğlanı da gerekiyordu elbette. Eğer bir prens olarak doğmuş olsaydınız bunu anlardınız (!) Küçük prenslerin disiplinin sağlanması için uygulanan bir yöntem diyebiliriz. Kraliyet varisi olan prense tokat atılmasının mümkün olmadığını da tahmin edersiniz. Ama prens dayak yiyemiyorsa, en yakın arkadaşı yiyebilirdi. Bu da şamar oğlanı denen kişilere aitti.

Sabun İmalatçısı

Sabun İmalatçısıGünümüzde geleneksel olarak hala üretilen sabunlar, elbette şu an bahsedeceklerime göre çok daha iyi yöntemlerle yapılıyor. Ama yine de sabun yapmanın ne kadar çileli bir iş olduğu bilinmektedir. Eski zamanlarda ise bu sabunlar saflaştırılmış hayvan yağlarından yapılmaktadır. Hayvanların da bu amaçlarla katledildiği bilinmektedir.

Eğer eski zamanlarda bir sabun üreticisiyseniz, yolda yürürken gördüğünüz ölü bir hayvan sizin için ciddi bir para olabilir. O hayvanı alıp güzel sabunlara yaparak satabilirsiniz. Ama unutmayın ki, bunu yapmak için ölmüş olan hayvanı kesmeniz, kokuşmuş olan bağırsaklarını temizlemeniz gerekiyor. Daha sonra bu bağırsakları bir suda haşlamanız ilk aşamayı oluşturuyor. Diğer aşamalarda ise bağırsakları elden geçirerek yağını çıkarmanız gerekiyor ve bu yağı sonrada bir alkali ile yeniden kaynatmanız gerekiyor. Ayrıca bu kaynatma aşamasında çıkan gazlar nedeniyle yavaş yavaş kör de oluyorsunuz.

Eminim şu an okumuş olduğunuz bu işler sonrasında halinize şükrederek işinize dört elle sarılacaksınız ve o zamanlarda yaşamadığınıza şükredeceksiniz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum