Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tanzanya Kripto Paralar Üzerinde Çalışmalar Başlatmaya Hazırlanıyor

El Salvador’dan sonra Tanzanya da kripto paralar ile ilgilenmeye hazırlanıyor.
Tanzanya Kripto Paralar Üzerinde Çalışmalar Başlatmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar değer kazandıkça çeşitli ülkeler bu piyasaya yönelik somut adımlar atmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde El Salvador, Bitcoin’i resmi para olarak tanıyacağını duyurdu. Bu açıklama Bitcoin’de yukarı yönlü hareketler görülmesinde rol oynadı.

Benzer bir gelişme ise Afrika ülkesi Tanzanya’da yaşandı. Ülkenin cumhurbaşkanı, merkez bankasından kripto paraları araştırmaya başlamasını istedi. Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, dijital varlıkların küresel finans üzerindeki artan etkisine vurgu yaparak, internet üzerinden yeni bir yolculuğun doğuşuna tanık olduklarını ifade etti.

Bölgede P2P Ticareti Yaygın

Bölgede P2P Ticareti Yaygın

Hassan açıklamasında, merkez bankasının kripto paralar üzerinde çalışmaya başlamasını ve yapılacak değişikliklere hazırlıksız yakalanmaması gerektiğini kaydetti. Afrikalı düzenleyiciler kripto ekonomisini tanımakta ve teşvik etmekte yavaş olsa da, bölge yıllardır eşler arası (P2P) Bitcoin ticareti için bir sıcak nokta olmuştur.

Bölgedeki hacmin yarısını Nijerya elinde tutuyor. Haftalık 8,5 milyon dolarlık BTC ile P2P Bitcoin ticaretinde ikinci en büyük ülke olan Nijerya, ABD’nin arkasında yer alıyor. Bu sıralamada Nijerya’yı 3 milyon dolar ile Kenya, 2 milyon dolar ile Gana ve 1.6 milyon dolar ile Güney Afrika takip ediyor.

Tanzanya ise son bir haftalık verilere göre 90.000 dolar P2P kripto ticareti ise bölgenin yedinci sırasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%