Yatırım yapmaya başla!

Start-Up Nasıl Küresel Bir Marka Haline Getirilir?

Start-Up Nasıl Küresel Bir Marka Haline Getirilir?

Günümüzde hemen her gencin hayallerini süsleyen bir projesi var. Bu projenin hayata geçirilmesi, sürekliliği sağlanmış bir iş olması, birçok çetrefilli aşama anlamına geliyor. Yani hayallerinizi süsleyen projeden ekmek yemek için büyük bir emek vermelisiniz. Bu aşamada pes etmez ve projenizin hayata geçirilme aşamasındaki tüm zorluklara göğüs gererseniz, markanızı globale taşıma imkanınız da doğacaktır. Küresel bir marka yaratmak ise sizin için hem çok iyidir hem de zorlayıcı olabilir.

Ülkemizde girişimcilerin, küresel rekabet ortamında yeni yeni yer almaya başladığını görüyoruz. Bu hem ülke hem de girişimcilere ilham olması adına oldukça güzel bir gelişme diyebiliriz. Aynı zamanda yeni dünya düzeninde markaların, yaşantımızdaki öneminin arttığını da belirmemiz gerekiyor. Markaların, şirketlerin sahip olduğu fiziki varlıkların üzerinde bir değere ulaştığı da bir gerçek. Yalnızca müşterilerin değil, şirketlerin hisselerine yatırım yapanların kararını etkilemektedir. Eğer hayalinizdeki projenin böylesine büyümesini arzuluyorsanız, yüksek bir marka değeri yaratmalısınız. Üstelik bu markayı, global pazara da dahil edebilirseniz, gerçek başarıyı yakalamış olacaksınız.

Şimdi sizlerle start-up’ınızı nasıl küresel bir marka haline getirebileceğiniz konusunda bilgiler paylaşmak istiyorum:

1 Ürün ve Hizmet Psikolojisini Analiz Etmek

Ürün ve Hizmet Psikolojisini Analiz EtmekÜrünlerin katma değeri, hedef kitleyi cezbetmektedir. Zaten hayata geçirmeyi planladığınız ürün veya hizmetin, somut bir faydası olmalıdır. Ama bir ürünle karşılaştığımızda işlevi kadar, tasarımı, rengi, sadeliği ve ergonomisi gibi çeşitli yönlerini de inceleriz. Hatta bazılarıyla duygusal bir bağ bile kurarız. Toplumun sevdiği ve adeta fanatiği olduğu ürünlerle bir karşılaşırız. Bu noktada ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ve cevaplamanız gereken sorular vardır. Bu konuları şu şekildedir:

Ürünü satmayı düşündüğünüz ülkenin sosyolojik, psikolojik durumunun ne olduğunu bilmelisiniz. Her ülkenin kendi standartları olduğunu unutmayın. Mesela Arap ülkeleri şatafata önem verirken, ABD’de yaşayanlar kolaylığa ve işlevine bakarlar.

Ürünü götürmeyi planladığınız ülkenin insanlarının ihtiyaçlarına karşı yaklaşımı nedir? Yenilikçi ürünlere mi önem veriyorlar, modaya ayak uyduruyorlar mı, yoksa eskiyle yetinmeyi biliyorlar mı? Örneğin Rusya’da kurumlar ellerindeki bir ürün sonuna kadar bitmeden, yenisini almayı tercih etmiyorlar.

Ürünü taşıyacağınız ülkenin pazarlarında insanlar sizden nasıl bir hizmet bekliyor ve ne kadar tahammül gösteriyor? Batılı toplumların bazıları gibi ısrarlılar mı, yoksa çabuk mu vazgeçiyorlar? Ürüne küsüyorlar mı, mantıklı yaklaşım sergiliyorlar mı? Kısaca nasıl bir hedef kitleniz var?

Kendinize sorup cevaplamanız ve analiz etmeniz gereken soruları bu şekilde uzatabiliriz. Mesela ürününüzü neden sevmeliler ve rakiplerinizden farkınız, daha iyi noktalarınız neler, belirlemelisiniz. Unutmayın, bir slogan, bakış açısı, renk, resim ve modül bile her şeyi değiştirebilir.

2 Hedef Kitleye Yeni Tanışılan Bir İnsan Gibi Davranmak

Hedef Kitleye Yeni Tanışılan Bir İnsan Gibi DavranmakBir girişimci yeni tanıştığı müşterisiyle hemen samimi olmamalıdır. Bu iyi gibi görünse bile itici bir durum olarak değerlendiriliyor. Samimiyet ve güvenin zamanla kazanıldığını unutmayın. Attığınız e-postanın diline dikkat edin. Örneğin İsviçrelilere yaklaşımınızla ABD’lilere yaklaşımınız aynı olursa, büyük sıkıntı yaşarsınız. Mr veya Hey şeklinde hitap etmeniz bile kültürel farklılıklara, iş yapış biçimlerine gönderme yapıyor.

E-postalarınız için ‘cold email’ desteği alabilir ve karşı tarafa gereksiz cümleler, samimiyet göstermemiş olursunuz. Hedef kitleniz için bir samimiyet politikası oluşturmalı ve sorunlarına dürüst bir şekilde yaklaşmalısınız. Problemin kaynağını anlamaya çalışmalı ve müşterilerinizi dinmelisiniz. Hataları telafi etmek için ekstra hediyeler, kullanım uzatma süreleri veya müşteri mutlu edecek fikirler sunabilirsiniz.

3 Küresel Düşünmek ve Yerel Eyleme Geçmek

Küresel Düşünmek ve Yerel Eyleme GeçmekBirçok start-up şirketi, lokalizasyon çalışması yapmaz ve bu nedenle müşteri nezdinde net anlaşılmazlar. Yalnızca dili çevirmek yerine hedef kitlenin kültürü, gelenekleri, zaman dilimi, iletişim biçimi gibi özelliklerine göre stratejiler geliştirmesi gerekiyor. Bunun için de yerel insanlardan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Sizin dikkat etmediğiniz bir küçük bir konu, krize dönüşebilir ve başınıza olmadık işler açabilir. Bölgesel olarak insanların hoşuna gidecek metaları kullanmalı ve müşterilerinize ne kadar önemli bir iş yaptığınızı göstererek güven kazanmalısınız.

Müşterilerinizin aklında, “bu yabancı şirkete neden güvenmeliyim, hassas olduğum konuları nereden bilecek, nasıl olsa ofisleri burada yok, yerel saatlerimiz uyuşmadığı için internetten kendilerine vaktinde ulaşabilir miyim, dilimden anlıyorlar mı?” gibi sorular olacağını hiçbir zaman unutmamalısınız.

4 Estetik, İçerik ve İletişim Sorunlarını Çözmek

Estetik, İçerik ve İletişim Sorunlarını ÇözmekGenel olarak kaçırılan en önemli nokta, içeriktir. Hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı düşünür durursunuz. Ama bu sorunun tam tersi yani “hedef kitlem bana nasıl ulaşır” sorusunu sormalısınız. Bu noktada ihtiyaçları giderecek, kaliteli, dikkatle hazırlanmış ve doyurucu içerikler hazırlamalısınız. Bu içeriklerin temiz, gözü yormayan biçimde pazara sunulmasını da sağlamalısınız. Bu şekilde sizlerle iletişime geçecek olan müşterilerin e-postalarına hızlı bir şekilde geri dönmeli ve tatmin edici cevaplar vermelisiniz.

5 Büyüme Planını Belirleyen Metrik ve Parametrelere Dikkat Etmek

Büyüme Planını Belirleyen Metrik ve Parametrelere Dikkat EtmekHerhangi bir yere üye olurken şu tarz sorularla karşılaşmış olabilirsiniz; “sitemize nasıl ulaştığınız, arkadaşlarınızdan mı, çalışanlardan mı, reklamlardan mı? Yaşınız, cinsiyetiniz, hangi hizmete daha çok talep gösteriyorsunuz ve bizden neler bekliyorsunuz.” İşte bu konular hakkında mutlaka bir analiz yapmalısınız.

İkinci olarak ürününüze gelen hiti bilmeli, telefon ve e-posta sayısını kontrol etmelisiniz. Hangi mecralardan ne kadar zaman ve para yatırdığınızı, denemelerden sonra belirlemelisiniz. Projeniz için bu şekilde daha net sonuçlar elde edebilirsiniz. Güçlü tarafınızı belirleyebilir ve bu şekilde global pazarda daha sağlam bir temel oluşturabilirsiniz.

Hiti nereden sağladığınızı da test etmelisiniz. Örneğin sosyal medyadan mı, forumlardan mı, yoksa Google reklamlarından mı? Sizi refere eden bloglardan mı? Hedef kitlenizin size nasıl ve hangi kanallardan ulaştığını belirlemelisiniz.

6 Bürokrasi ve Yasalar

Bürokrasi ve YasalarTicarette her ülkenin avantajlı veya dezavantajlı durumları söz konusudur. Bu da kurallar ve değerler kapsamında yasalarla, bürokrasi ile alakalıdır. Yasalar, bürokrasi, start-up’ınızın hızlı bir büyüme göstermesini engelleyebilir veya hızlandırabilir. Bu nedenle ülkelerin yasaları, bürokrasisi gibi durumlarını iyi bir şekilde araştırmanızda, ülke kapsamındaki danışmanlarla çalışmanızda büyük fayda vardır.

7 Ulaşılabilir Olmak

 Ulaşılabilir OlmakYaptığınız işin kalitesi kadar; CEO’sundan çaycısına ulaşılabilir olmak çok önemlidir. Özelikle bir büyüme yakalamış olan girişimlerin nasıl olsa işler yolunda gidiyor mantığıyla hareket etmesi büyük hatadır. Bu durumda müşteriye olan ilginin de boşlanması bir anda yere çakılmanıza neden olabilir. Müşterilerinizi sürekli izlemeli ve fark ettiğiniz en ufak bir ilgisizlikte hemen duruma müdahale etmelisiniz.

Müşteriyi memnun etmenin sırları içerisinde, yeni müşteri aramanın, müşteriyi elde tutmaktan daha pahalıya mal olduğundan bahsetmiştik. Sizi seven müşterinizi her zaman elinizde tutarak da yeni müşterilerle tanışırsınız. Ama kaçırdığınız müşteriler, yeni müşteri gelmesini de engelleyecektir. Bu nedenle bir başarı elde ettikten sonra işleri boşlamak yerine her zaman yükseltme yolunda ilerlemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum