Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur Perakende Satışları Kasım’da Bekarlar Günü Etkisiyle %1,9 Düştü

Bekarlar Günü toparlanmanın artmasına yardımcı olurken Singapur perakende satışları Kasım ayında %1,9 düştü. Detaylar aşağıda;
Singapur Perakende Satışları Kasım’da Bekarlar Günü Etkisiyle %1,9 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur’un perakende satışları Kasım 2020’de yıllık bazda yüzde 1,9 düştü. Bu Ekim’de marjinal olarak revize edilen %8,5’lik düşüşün ardından geldi. Motorlu araçlar hariç perakende satışlar, Ekim 2020’deki yüzde 11’lik düşüşe kıyasla Kasım 2020’de yüzde 2,9 azaldı.

Perakende satışlarda yıldan yıla daha küçük düşüş, büyük ölçüde Bekarlar Günü (11.11) ve Kara Cuma gibi çoklu satış etkinliklerinin yanı sıra yeni cep telefonu lansmanlarından kaynaklandı. Bir önceki aya göre mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar Kasım 2020’de %7,3 arttı.

Motorlu araçlar hariç mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar Ekim ayına göre yüzde 9,8 arttı.
Singapur Perakende Satışları
Kaynak: Statistics Singapore

Kasım 2020’de tahmini toplam perakende satış değeri yaklaşık 3,6 milyar dolardı. Bunlardan çevrimiçi perakende satışlar, Ekim 2020’de kaydedilen %10,5’ten daha yükseğe çıkarak %14,3’ü oluşturdu. Motorlu araçlar hariç tutulduğunda, toplam perakende satış değeri yaklaşık 3,1 milyar dolar olurken, çevrimiçi perakende satışlar yüzde 16,7’yi oluşturdu.

Daha yüksek çevrimiçi perakende satış oranının nedeni, online Bekarlar Günü (11.11) gibi Kasım ayındaki alışveriş etkinlikleri oldu. Bilgisayar ve Telekomünikasyon Ekipmanı, Mobilya ve Ev Ekipmanı ile Süpermarketler ve Hipermarketler sektörlerinin çevrimiçi perakende satışı kendi sektörlerinin toplam satışlarının sırasıyla %51,3, %28,7 ve %12,2’sini oluşturdu.

Yıllık bazda, çoğu perakende sektörü Kasım ayında satışlarda düşüş kaydetmeye devam etti.
Singapur 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Statistics Singapore

Kozmetik, tuvalet ve tıbbi ürünler, büyük mağazalar ve giyim ve ayakkabı satışları %22,3 ile %27,5 arasında geriledi ki bu endüstriler, düşük ziyaretçi girişlerinden etkilenmeye devam etti. Tersine, bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanı ile mobilya ve ev ekipmanı endüstrileri satışlarda %29,0 ve %28,5 artış kaydetti ki bu sırasıyla cep telefonu ve ev aletlerinin artan satışlarından kaynaklandı.

Süpermarket & hipermarket ve eğlence malları satışları da sırasıyla %22,6 ve %13,1 arttı. Çoğu perakende sektörü, Kasım ayında mevsimsellikten arındırılmış aylık bazda satışlarda artış kaydetti.

Bilgisayarlar ve telekomünikasyon ekipmanları endüstrisi, yeni cep telefonu lansmanlarından %59,0 daha yüksek satış kaydetti. Benzer şekilde, saat ve mücevherat, büyük mağazalar ve mobilya ve ev gereçleri perakendecileri %13,4 ile %20,7 arasında daha yüksek satışlar kaydetti. Aksine motorlu kara taşıtları sektörü bu dönemde satışlarda %5,2 düşüş kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu