Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Silikon Vadisi Yatırımcıları 10 Yıl Önceki Küresel Krizden Beri Hiç Bu Kadar Karamsar Olmadı

Veriler, Silikon Vadisi yatırımcılarının, 10 yıl önceki küresel ekonomik krizden beri hiç bu kadar karamsar olmadıklarını gösterdi. Detaylar şöyle;
Silikon Vadisi Yatırımcıları 10 Yıl Önceki Küresel Krizden Beri Hiç Bu Kadar Karamsar Olmadı
Yorum

Silikon Vadisi yatırımcıları çevrelerinde yaşanan çılgın yeniliklerden dolayı heyecanlı olsalar da politik çevrenin ve küresel ekonominin onları aşağı çektiği söylendi. Perşembe günü yayınlanan üç aylık Silikon Vadisi Risk Sermayedarı Güven Endeksi’ne göre bölgedeki risk sermayedarları arasındaki iyimserlik dördüncü çeyrekte neredeyse 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Keza güven, ülkenin tarihi bir bankacılık ve konut kriziyle büyük bir çıkmaz içinde bulunduğu 2009’dan beri hiç bu kadar düşük olmamıştı. 2004 yılından bu yana raporu hazırlayan San Francisco Üniversitesi’nden Profesör Mark Cannice de çalışmada; siyasi endişelerin güveni ve Silikon Vadisi’nin girişim yaratma ve inovasyon makinesini nadiren bu kadar etkilediğini vurguladı.

Ne var ki hem yurt içinde hem de yurt dışında mevcut siyasi tartışmaların şu anda girişim yaratma iş modelinin düzgün işleyişini tehdit ettiği söylendi.

Silikon Vadisi Girişim Yaratma İş Modeli Tehdit Altında Haberde ayrıca hükümet kapanmasının Çin’le ticaret savaşı ve ek düzenlemeler konusunda zaten endişeli olan teknoloji endüstrisi için başka bir zorluk daha yarattığının üzeri çizildi. Neticede halka açık piyasalarda teknoloji stokları dördüncü çeyrekte büyük bir düşüş yaşamış, Nasdaq ise 2008 yılının sonundan bu yana en hızlı 3 aylık düşüşünü kaydetmişti. Apple yüzde 30, Amazon yüzde 25, Facebook ise yüzde 20 düşüş göstermişti. Tüm bunlar, özel piyasada düşük değerleme ve sermaye artırımı için daha sıkı bir ortam olasılığını artırmıştı.

Manatt Phelps & Phillips’in girişim fonu Lisa Suennen de raporda; “borsa oynaklığı göz önüne alındığında girişim piyasası geri çekilmeye başlayabilir” dedi.

Borsa Oynaklığı Girişim Piyasası Geri Çekilme Olabilir “Borsanın girişim faaliyeti için öncü bir gösterge olduğunu söyleyen Lisa Suennen, çok fazla nakit olmasına rağmen piyasa kararsızlığının bir miktar ürpertici etki yarattığını dile getirdi. Ve piyasanın sert bir şekilde geri çekilmesi durumunda girişim değerlemelerinin düşeceğini aktardı. Tüm bunların yanında güven endeksinin üçüncü çeyrekte 3.52’den düşerek 5 puanlık bir ölçekte 3.2’ye ulaştığı bildirildi. 2014 ve 2015 yıllarında endeks genel olarak 4 civarında iken finansal kriz sırasındaki noktalarda 3’ün altına düşmüştü.

Raporda makro kaygıların yatırımcıların ufukta gördüğü tek olumsuzluk olmadığı, ev fiyatları ile maaşların ülkedeki en yüksek oranlar arasında seyrettiği Bay Area’daki bir işletmenin maliyetleri ve yaşam maliyeti endişelerinin de önemli yer kapladığı söylendi. Girişim sermayesi şirketi AllegisCyber’ın kurucusu Bob Ackerman da; “Giriş seviyesindeki mühendislik maaşlarının bazı durumlarda 200.000 doları aştığını gösteren raporlarla, sadece sürdürülebilir değil aynı zamanda sağlıklı da olmayan bir yoldayız” diyerek durumu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu