Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oyak Çimento Almatis için Çin’e Açılıyor

Oyak Çimento’nun ihracat gücünü artıracak yeni bir gelişme paylaşıldı. Şirket, alümina ürünlerinde dünya lideri olan Almatis için Çin’de yatırım yapıyor.
Oyak Çimento Almatis için Çin’e Açılıyor
HABER GİRİŞ

Borsada OYAKC kodlu hisseleri yıllık yüzde 100 primlenen Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş.’den yurt dışı yatırımlarına ilişkin açıklama geldi. Oyak grubunun 2015 yılında satın aldığı Almatis’in, Çin’de yeni bir kalsine alümina üretim tesisi kuracağı duyuruldu.

“Almatis’in bölgedeki üretim kapasitesini ikiye katlayacak tesis, şirketin rekabet gücünü ve Asya’daki pazar payını artıracak” denilen açıklamada, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in de görüşlerine yer verildi.

OYAK Genel Müdürü, en büyük küresel pazarlar arasında başı çeken Çin’de gerçekleştirilecek olan yeni yatırımın şirket kapasitesini büyüteceğinden bahsetti. Erdem, “Almatis’in bölgedeki potansiyelini değerlendirerek OYAK’ın gücüne güç katacağız” diye ekledi.

Almatis’in etki alanını genişletecek yeni tesisin inşaatı bu yılın son çeyreğinde başlayacak. Tesisin devreye alınması planı ise 2026 yılı başları için yapılırken, Almatis, yeni kalsine ürün hattının devreye girmesi ile ürün portföyünü genişletecek.

Çin’de toplamda 100 bin metrik tonluk kapasiteye ulaşacak olan şirket, 20 bin metrik tona yakın kısım ile bölge ülkelerine ihracatta bulunmayı hedefliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın