Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEC, Ripple’dan Sonra Bitcoin ve Ethereum’u Listesine Alabilir

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun açtığı dava Ripple ile sınırlı kalmayabilir.
SEC, Ripple’dan Sonra Bitcoin ve Ethereum’u Listesine Alabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin düzenleyici kurumu SEC, 2020’nin Aralık ayında Ripple Labs ve yöneticileri aleyhine dava açmıştı. Bu dava XRP’nin fiyatında da sert hareketler yaşanmasına neden olmuştu. Dava ise halen devam ediyor. SEC tarafından açılan bu davanın Ripple ile sınırlı kalmayabileceği söylendi.

Avukat Jeremy Hogan’a göre SEC ilerleyen dönemde Bitcoin ve Ethereum’a yönelik benzer incelemeler başlatabilir. Hogan’a göre herkesin söylediğinin aksine Bitcoin merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmayabilir.

BTC Arzının Önemli Kısmı Kurumsallarda

BTC Arzının Önemli Kısmı Kurumsallarda

BTC’nin dolaşımdaki arzının önemli bir kısmı sadece 40 kuruluş tarafından tutuluyor. Hogan’a göre SEC, Bitcoin fiyatının büyük holdingler tarafından manipüle edildiğine veya pompalandığına dair bir sezgiye sahip olursa, yapılan satışların aslında bir yatırım sözleşmesi olduğunu iddia edebilir.

Bununla birlikte Hogan, Bitcoin’in ne anlama gelirse gelsin yargılanma olasılığının düşük olduğunu öne sürerek böyle bir argümanın çok zayıf olduğunu kabul ediyor. Diğer yandan Ethereum’un büyük sorun teşkil ettiğini belirtiyor.

Hogan’a göre, Ethereum 2.0, yeni stake sistemindeki yatırımcıların, paylarının kendilerine bir getiri sağlayacağı beklentisiyle yapacakları işlemler sorun yaratabilir. Yine de Ethereum’un menkul kıymet olarak değerlendirilmesi pek olası görünmüyor.

Bazı uzmanlar ise SEC’in kripto topluluğu karşısındaki kredisini kaybetmemek için Ripple davasında geri adım atabileceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu