Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Saudi Aramco’nun İlk Tahvil İhracına Güçlü Talep Bekleniyor

Suudi Enerji Bakanı Khalid Al Falih, devlet petrol devi Suudi Aramco'nun ilk tahvil ihracı için güçlü bir talep beklediğini açıkladı.
Saudi Aramco’nun İlk Tahvil İhracına Güçlü Talep Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Devlet petrol devi Suudi Aramco’nun Çarşamba günü gerçekleşmesi beklenen ilk tahvil ihracına güçlü bir talep gelmesi bekleniyor. Riyad’da gerçekleşen Körfez İstihbarat Suudi Arabistan Enerji Forumu’nda konuşan Falih, tahvil talebinin 30 milyar dolar olması gerektiğini belirtti.

Aramco bu hafta tahvil piyasalarına uzanmayı planlayarak dünyanın en büyük petrol şirketi olarak ilk borç ihracını belirledi.

Aramco İlk Borç İhracını BelirlediSuudi Arabistan devlet kontrolündeki enerji devi, bu hamlesi ile finansal performansında daha fazla görünürlük sağladı. Basında ilk çıkan haberlerde, Aramco tahvil ihracı tutarını 10 milyar dolar olarak belirtildi. Bu düzey ise asgari olarak makul şeklinde yorumlandı.

Aramco’nun bu adımı, petrol devinin 69,1 milyar dolarlık Suudi petrokimya firması Sabic’in çoğunluk hissesini satın alması nedeniyle peşinat ödenmesi için fon toplanmasına yardımcı olmak üzere tasarlandı. 27 Mart gününde anlaşmaya varılırken, Aramco, Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu’nun hisse satın alma anlaşması kapsamında düzenlediği Sabic’teki %70 hissesini alacak.

Sabic’in yüzde 70 payına karşılık 40 milyar dolarlık bir finansman ihraç edilmesine dair açıklamalar daha önce gelmişti.

Sabic Yüzde 70 Hissesi 40 Milyar Dolarİlk başta şirketlerin böyle bir satın almaya hevesli olmamasına karşın hükümet baskısı altında yapılacağı konuşulmuştu. O sıralarda, Aramco’nun finansman problemlerinin olduğuna inanan kitle, şirketin bir tahvil ihracı için gerekli olduğu konusunda endişeler oluşmuştu. Bu belirsizlik ise şirketlerin borç talebini azaltıp azaltmayacağını veya borçlanma maliyetini artırabileceği yorumlarını beraberinde getirmişti.

Nisan ayının başında basında yer alan haberlerde Aramco’nun Sabic’in hisselerini alabilmek için 10 milyar dolarlık tahvil satışı yapmayı planladığı söylenmişti. Tahvil teminatı, mali koşulları büyük ölçüde 30 yılı aşkın bir süredir devlet sırrı olan petrol firmasında kapıların aralanması olarak değerlendirilmişti.

Suudi Arabistan tahvil piyasalarına son dönemde büyük başarılar getirmesiyle kredi derecelendirme kuruluşlarını hemen etkiledi.

Suudi Arabistan Kredi Notu YükseldiDünyanın en büyük petrol üreticisi Aramco, bu ayın başlarında Fitch’ten A+ ve Moody’s’in uluslararası kredi dallarından elde edilen 2018 kazancının ardından ilk kredi notunda A1 aldı.

Ülke, Ocak ayında 7,5 milyar dolar değerinde tahvil ihracı gerçekleştirdi. Suudi Arabistan, Moody’s’ten A1 ve Fitch’ten A+ derecelerini alarak, yatırımcılar için güvenilirlik ve düşük risk belirtisi özelliklerine sahip oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu