Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretimi Şubat Ayında Yıllık Bazda %8,8 Arttı

Sanayui üretimi Şubat 2021'de geçen yılın aynı ayına göre %8,8 artarken, bir önceki aya göre %0,1 arttı.
Sanayi Üretimi Şubat Ayında Yıllık Bazda %8,8 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat 2021’e ait sanayi üretim endeksi verileri yayımlandı. Buna göre; sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre %8,8 artış gösterdi. Bir önceki aya göre de %0,1 arttı. Sanayi üretimi Ocak ayında yıllık bazda %11,4 artarken, aylık bazda %1 artış göstermişti.

Sanayi üretimindeki artış, hem yıllık hem de aylık bazda bir önceki ayın verilerine göre daha düşük bir artış kaydetti.
Sanayi Üretim Endeksi Aylık ve Yıllık Değişim
Kaynak: TÜİK

Özellikle aylık bazda sınırlı bir artış olması dikkat çekerken, alt sektörler bazında incelendiği zaman madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %15,9 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi %9,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü %0,8 azalma gösterdi.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %2,3 azalma kaydetti. İmalat sanayi sektörü endeksinde %0,2 ile sınırlı bir artış kaydedilirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe %0,8 artış görüldü.

Ara malı üretimi yıllık bazda %13,7 artarken, aylık bazda %0,3 azalma gösterdi. Dayanıklı tüketim mallarında ise bir önceki yılın aynı ayına göre %19,5 artış gerçekleşirken, bir önceki aya göre %1 düşüş yaşandı. Dayanıksız tüketim malları geçen yılın Şubat ayına göre %5,1 artarken, Ocak 2021’e göre %1 azalma gösterdi.

Teknoloji sektörlerindeki üretime baktığımızda ise yıllık bazda en fazla artış %14,9 ile orta yüksek teknolojide görülürken, aylık bazda en fazla düşüş %0,8 ile orta düşük teknoloji ürünlerinde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu