Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretim Endeksi Eylül’de Yıllık Bazda %8,9 Arttı

Sektördeki son gelişmeleri gösteren sanayi üretim endeksinin, Eylül raporu yayımlandı.
Sanayi Üretim Endeksi Eylül’de Yıllık Bazda %8,9 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

2021 Eylül dönemine ait sanayi üretim endeksi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aracılığıyla duyurulan verilere göre sanayi üretimi Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre %8,9 oranında artış gösterdi.

Endeks Ağustos’ta yıllık bazda %13,8, aylık %5,4 artmıştı. Eylül ayı için beklenti yıllık bazda %10 artış olmasıydı.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yıllık bazda %7,9, imalat sanayi %9,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,0 arttı.

Yıllık bazda artan sanayi üretimi, bir önceki ay ile karşılaştırıldığında %1,5 azaldı.
Sanayi Üretimi Eylül Değişimleri
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sanayi üretim endeksi ara malında %13,2, dayanıklı tüketim malında %10,7, dayanıksız tüketim malında %8,4, enerjide %1,5, sermaye malında %3,9, düşük teknoloji ürünlerinde %10,4, orta düşük teknoloji ürünlerinde %10, orta yüksek teknoloji ürünlerde %9,3 ve yüksek teknoloji grubunda %4,2 oranında arttı.

Aylık bazda en fazla artış %5,5 ile dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşirken onu %2,2 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi izledi.

Bir önceki aya göre imalat sanayi sektörü endeksi %1,6, elektrik, gaz ve buhar %3,2, ara malı %1,1, dayanıksız tüketim malı %0,4, enerji %3, sermaye malı %5, düşük teknoloji grubu %0,9, orta düşük %1,6, orta yüksek %2,7 ve yüksek teknoloji grubu %1,7 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2021 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %10,8 oranında artış gösterdi. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi %1,6 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu