Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’da Tutulan Kripto Para Değeri 200 Milyar Dolara Ulaştı

Kremlin tarafından yapılan araştırma, ülkede kripto para piyasasına yönelik ilginin her geçen gün artmaya devam ettiğini gösteriyor. Ayrıntılar haberde…
Rusya’da Tutulan Kripto Para Değeri 200 Milyar Dolara Ulaştı
Yorum

Rusya son günlerde kripto para ticaretine yönelik düzenleme hazırlıkları ile gündeme geliyor. Araştırmalar Rus vatandaşların kripto paralara ilgisinin yoğun olduğunu gösteriyor. Kremlin yetkililerinin katıldığı araştırmaya göre ülkede tutulan kripto paraların değeri 200 milyar doları aştı.

Bloomberg tarafından bir hazırlanan rapora göre, Ruslar küresel ölçekteki kripto varlıkların %12’sini elinde tutuyor. Kremlin ile çalışan iki kişi, bu tahminlerin, kullanıcıların IP adreslerinin yanı sıra birkaç diğer veri noktasının analiz edilmesiyle hesaplandığını söyledi.

Vatandaşların piyasaya olan yaklaşımı, yeni düzenlemeleri formüle etmek amacıyla analiz ediliyor. Ülkede piyasaya dair bir düzenleme yok ve birçok kullanıcı işlemlerini gerçekleştirmek için anonim araçlar kullanıyor.

Rusya’daki kripto para varlıklar için daha önce de benzer araştırmalar yapılmıştı. Tass haber ajansı geçtiğimiz Aralık ayında ülkede tutulan kriptonun değerinin 5 trilyon ruble olduğunu bildirmişti.

Rusya geçtiğimiz ay merkez bankası ile maliye bakanlığı arasındaki kripto odaklı bir anlaşmazlık ile gündeme geldi. Merkez bankası kripto madenciliği ve ticaretine genel bir yasak önerirken, maliye bakanlığı bunun yerine düzenleme yapılması gerektiğini savundu.

Maliye bakanlığının açıklaması devlet başkanı Putin’in de desteğini aldı. Vladimir Putin kripto para madenciliğinin Rusya için avantajları olduğunu belirterek, kurumlara düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%