Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Temerrüt Riskini Şimdilik Önlemeyi Başardı

Dış borç yükümlülüklerini yerine getirip getirmeyeceği konusunda belirsizlik olan Rusya, ilk sınavını başarıyla atlattı. Ancak riskler sona ermiş değil.
Rusya Temerrüt Riskini Şimdilik Önlemeyi Başardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna’yı işgali nedeniyle sert yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya, ekonomisinin olumsuz etkileyecek kararlara karşı çeşitli adımlar attı. Bunlar arasında bazı ülkelerle ticaret hacminin artırılması, çevre projelerinin ertelenmesi ve döviz satışının yasaklanması gibi çeşitli konular yer alıyor.

Ancak en çok konuşulan durum dış borç meselesiydi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya’nın borçlarını ödeyemeyeceği ve temerrüde düşebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Rusya, 117 milyon dolarlık dış borç faizi ödemesi için Citibank’a emir verirken, bunun Rusya’nın borç ödeme konusunda verdiği ilk sınav olduğu belirtilmişti.

Rusya Maliye Bakanlığı 117 milyon dolarlık Eurobond kupon ödemesinin yapıldığını duyurdu. Eğer bunu yerine getiremeseydi, yüz yıldan fazla süredir ilk kez döviz borcu temerrüdüne düşmüş olacak.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın dış borç yükümlülüklerini yerine getirmek için gerekli fonlara sahip olduğunu, bu nedenle de temerrüt riskinin bulunmadığını söylemişti.

Öte yandan uluslararası borcunu geri ödeme istekliliği ve kabiliyetinin yeniden test edileceğine dikkat çekiliyor. Bunun nedeni olarak da ABD yaptırımlarının bazı durumlar için açıkladığı muafiyet süresinin bitecek olması gösteriliyor.

ABD Hazine Bakanlığı Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların, ülkenin en azından 25 Mayıs’a kadar uluslararası borç ödemelerini geri ödemesini engellemediğini söylemişti. Mayıs ayı sonunda söz konusu muafiyetin sona ermesiyle, Rusya’nın dış borç ödemelerini yerine getirme kabiliyetinin daha da karmaşık hale geleceği söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu