Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya OPEC Liderliğindeki Üretim Kesintilerine Tamamen Uyacak

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Moskova'nın önümüzdeki haftalarda OPEC liderliğindeki arz kesintileriyle tamamen uyumlu olacağını söyledi.
Rusya OPEC Liderliğindeki Üretim Kesintilerine Tamamen Uyacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, OPEC’in aldığı karar doğrultusunda Rusya’nın da arz kesintisine uyacağını açıkladı. Anlaşmanın yerine getirilmesi konusunda hemfikir olduklarını söyleyen Novak, üstlerine düşeni yapacaklarını belirtti. OPEC üyesi olmayan ülkelerin OPEC+ kapsamında ittifakı sürdüreceklerini ifade etti.

Novak, Rusya’nın hedef çıktıyı sorunsuz bir şekilde yerine getirme anlaşmasına uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi.

Alexander Novak Rusya Arz Kesintisi YorumuPazar günü yaptığı konuşmasında Novak, “Toplantı söz konusu olduğunda, elbette anlaşmanın yerine getirilmesiyle ilgili durumu ele aldık ve bir kez daha Rusya’nın hedef çıktıyı sorunsuz bir şekilde yerine getirme anlaşmasına uygun olarak yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurguladık,” dedi.

Novak, imzalanan anlaşmanın bir bölümünü oluşturan hedef çıktı seviyesine, Mart ayının sonunda veya Nisan ayının sonuna kadar ulaşmayı planladıklarını da söyledi. Novak’ın yorumları, üç ay boyunca OPEC+ ittifakı denilen taze bir üretim kesintisine dönüştü. Üreticiler, 2019 yılının ilk yarısına kadar sürmesi planlanan petrol arz kesintisi sözleşmesini gözden geçirmek için Nisan ayı ortasında toplanacaklar.

Rusya gibi OPEC üyesi olmayan müttefiklerin yanı sıra Orta Doğu egemen olan grup, üretimi 6 ay oyunca günde 1,2 milyon varil düşürmeyi kabul etti.

Rusya Üretimi Düşürmeyi Kabul EttiOPEC’in payı, 11 üye tarafından teslim edilecek olan 800.000 varil olurken; İran, Venezuela ve Libya kesintilerden muaf tutuluyor. Rusya’nın kesintilerin uzatılmasını destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda ise Novak, “Bu konuda konuşmak için biraz erken. Sonuçta anlaşma yılın ilk altı ayını kapsayacak, bu yüzden herhangi bir uzatma, bu yıl Mayıs veya Haziran aylarında tartışılacak,” dedi.

Petrol fiyatlarına göz attığımızda ise Brent petrolün bu yılın başından beri yaklaşık yüzde 20; ABD WTI petrolünün ise yüzde 21’den fazla yükseldiği görülüyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid El Falih, arz kesintilerine devam etme taahhüdünün devam etmesi konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Khalid El Falih Arz Kesintisi YorumuYılın ilk iki ayında uyum oranları, 2017 ve 2018’de görülen seviyelerden daha düşük. Ama El-Falih, Bakü’deki ortak bakanlar izleme komitesi toplantısında gazetecilere petrol üreticilerinin çok yakında yetişeceklerini beklediğinden bahsetmişti.

2019 anlaşmasına, üretici grubunun 2018 ortalarında kaynakları artırmayı kabul etmesinden sonra OPEC ve müttefikleri için çarpıcı bir katılım olmuştu. OPEC+, Brent tipi ham petrol vadeli işlemlerin Ekim ayında varil başına 86 dolardan düştükten sonra değişim arzından temkimli olmalarını sağladı.

Bakan Novak, ABD ham petrolüne de atıfta bulundu ve İran ile Venezuela yaptırımlarını ele aldı.

Novak, ABD Yaptırımları YorumuNovak, “Bazı ülkelere yönelik yaptırımlarla ilgili aldığımız kararlarla ilgili olarak yanlış bir hareket olarak gördüğümüz, pazarın çıkarlarına karşı çıkan ve uluslararası normları ve hukuku ihlal eden kararlarla ilgili hala belirsizlikler var,” dedi.

ABD yaptırımlarının piyasayı etkilediğini ve akılda tutulması gerektiğini söyleyen Novak, “Biz çok sermaye yoğun bir sektörüz, sağlam yatırımlara, uzun vadeli yatırımlara ihtiyacımız var. Bu yüzden tüm kararlar alındığında tüm bunlar göz önünde bulundurulmalı,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu