Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası Dijital Rublenin Enflasyonu Etkilemesini İstemiyor

Rusya'nın enflasyon oranı Ekim ayında %8,1 ile altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Rusya Merkez Bankası Dijital Rublenin Enflasyonu Etkilemesini İstemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Vali Elvira Nabiullina, Rusya Merkez Bankası’nın yalnızca dijital rublenin pilot testler sırasında çeşitli koşulları karşılaması halinde bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) tamamen kabul edeceğini söyledi.

Nabiullina, Devlet Duma Finansal Piyasalar Komitesi’nden önce dijital ruble hakkında konuştu ve CBDC’nin sunumu hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı.

Vali, Rusya Merkez Bankası’nın CBDC’yi ancak banka yoluyla rublenin nakitten dijital rubleye ve nakit olmayana kolayca dönüştürülebildiğinden emin olduktan sonra benimseyeceğini söyledi.

Nabiullina, dijital rublenin yerel enflasyonu etkilememesi gerektiğini vurgulayarak, “Bizim varsayımımız, dijital rublenin getirilmesinin enflasyonu hiçbir şekilde hızlandırmayacağı ve enflasyonu etkilemeyeceği yönünde.” diye konuştu.

Rusya, COVID-19 salgınının ortasında büyük bir enflasyon artışı yaşadı. Resmi verilere göre, yurtiçi enflasyon oranı, %8. ile son altı yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Merkez bankası, 2023’ten önce enflasyon oranını %5-6’ya düşürmeyi hedefliyor.

Merkez bankası, dijital rublenin para politikasının aktarım mekanizmasının etkinliğini azaltırken bankaların fonlama maliyetinde bir artışı tetikleyebileceğinden endişe duyuyor. Dijital rublenin erişilebilir hale geldikçe bunun potansiyel olarak çözülebileceğini düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%