Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Kripto Odaklı Fidye Saldırılarının Büyük Bölümü ile Bağlantılı

Yapılan araştırmalar, suç teşkil eden fidye yazılımı saldırılarının büyük bölümünün Rusya ilişkili adreslerden olduğunu gösteriyor.
Rusya Kripto Odaklı Fidye Saldırılarının Büyük Bölümü ile Bağlantılı
Yorum

Kripto para piyasası üzerinde fidye saldırılar her geçen gün artmaya devam ediyor. Chainalysis tarafından yapılan bir çalışma, bu saldırıların neredeyse dörtte üçünün Rusya bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Buradan elde edilen gelirin ise 400 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor. ABD, İngiltere ve Avustralya siber güvenlik yetkililerinin ortak bir raporuna göre, fidye yazılımı saldırıları geçen yıl artış kaydetti.

Bu saldırılarda Kuzey Amerikalı adreslerin ilk hedef olduğu belirtiliyor. ABD hükümeti, bilgisayar korsanlarının saldırıları ile mücadele etmek için önlemler almaya devam ediyor.

Rusya merkezli riskli işlemler
Kaynak: Chainalysis

Araştırma raporuna göre, 2019-2021’de Rusya başkentinin finans merkezi Moscow City’deki işletmelere ait adreslere giden tüm kripto paraların %48’i yasadışı ve riskli adreslerden geldi.

Chainalysis, bu firmaların yasadışı yollardan elde edilen fonların kara para aklama ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Moscow City’ye kripto varlıklarda, dolandırıcılık kaynaklı 313 milyon dolar ve darknet üzerinden 296 milyon dolar başı çekiyor.

Ransomware ile yapılan saldırılardan ise 38 milyon dolar toplandı. Rusya son günlerde kripto para piyasasına yönelik düzenleme haberleri ile gündeme geliyor. Ülkede merkez bankası kripto varlıkların yasaklanması gerektiğini savunuyor.

Başkan Putin ve maliye bakanlığı ile piyasanın düzenlenmesinden yana tavır takınıyor. Önümüzdeki günlerde Rusya’da bu pazara yönelik regülasyon getirilmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%