Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Hizmet Ekonomisi İkinci Ayında da Gerileme Gösterdi

Rusya'nın IHS Markit Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi'nin Kasım raporu yayımlanırken, ikinci ayında da gerilediği gözlendi.
Rusya’nın Hizmet Ekonomisi İkinci Ayında da Gerileme Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Rusya’nın hizmet ekonomisinin nabzını tutan verilerin Kasım raporu yayımlandı. Buna göre; Ekim ayındaki 48,8 seviyesinden Kasım ayında 47,1 düzeyine gerilediği gözlendi. Böylece art arda ikinci ayında da gerileme kaydetmiş oldu.

Rusya’da hizmet üretimindeki düşüş, Ekim 2020’den bu yana en hızlı şekilde gerçekleşti. Düşüşün nedeni zayıf talep koşulları ve Covid-19 kısıtlamalarının yeniden getirilmesi olarak açıklandı. Ekim ayında görülen genişlemenin aksine yeni ihracat siparişlerinde durgunluk yaşandığı da görüldü.

Rusya’da zayıf talep koşulları, firmaların ücret enflasyonunun hızı azaldıkça satış fiyatlarındaki artışları dizginlediğini gösterdi. Firmalar önümüzdeki yıl üretimde artış konusunda iyimser olmaya devam etse de pandemi endişeleri arasında güven seviyesinin Ağustos’tan bu yana en düşük seviyede olduğu anlaşıldı.

Rusya’da girdi maliyeti enflasyonu Kasım’da hızlanırken, hizmet sağlayıcılar altı ay içinde en hızlı artışın ve tarihi bir keskin yükselişin sinyalini verdiler.
Rusya Hizmet PMI İş Aktivitesi Endeksi Kasım 2021
Kaynak: IHS Markit

Şirketler girdi fiyatlarındaki artışı daha yüksek yakıt, ücret ve tedarikçi maliyetlerine bağladılar. Hizmet sektörü firmaları girdi maliyetlerinde daha keskin bir artış kaydetmelerine rağmen dördüncü çeyreğin ortasında çıktı ücretlerinde daha yumuşak bir artış kaydettiler.

Enflasyon hızının genel olarak hala keskin ve seri ortalamasından daha hızlı olduğu ifade edildi. Anket katılımcıları daha yüksek ücretlerin müşterilere daha yüksek maliyetlerin yansımasından kaynaklandığını belirtmeye devam etti.

Ankete göre; Rusya’da istihdam, Ekim ayındaki marjinal daralmanın aksine Kasım’da büyük bir değişim göstermedi. Ancak daha zayıf talep koşullarıyla uyumlu olarak birikmiş işler birbirini izleyen 10. ayda da düşüş gösterdi. Düşüş oranı üç ayın en hızlısı ve en keskini olarak gerçekleşti.

IHS Markit Rusya Bileşik PMI Üretim Endeksi ise Ekim’deki 49,5 düzeyinden Kasım’da 48,4 düzeyine geriledi. Hizmet sağlayıcıların faaliyetlerindeki keskin düşüş bileşik endeksin düşüş nedeni olarak açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu