Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Mart’ta 111,9 Seviyesine Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre; reel kesim güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre artış kaydetti. Detaylar haberimizde...
Reel Kesim Güven Endeksi Mart’ta 111,9 Seviyesine Yükseldi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılının Mart ayına ilişkin İktisadi Yönelin İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre reel kesim, Şubat ayına göre %1,1 artarak 111,9 seviyesine çıktı. Kapasite kullanım oranında değişiklik olmadı ve %77,8’de kaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 1,3 puan azaldı ve 109,5’e indi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre; gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, üretim hacmi ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artıya yöneltti. Öte yandan, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi düşüş yönünde etkiledi.

Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmeler güçlendi.

Mevcut toplam siparişlere yönelik, Şubat ayında mevsim normallerinin üstünde olduğunu bildirenler lehine olan seyrin mevsim normallerinin altın olduğunu bildirenler lehine döndüğü bildirildi.

Merkez tarafından yapılan açıklamada; “Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler ile iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıflayarak devam ettiği gözlenmektedir.” ifadesine yer verildi.

Gelecek 12 aydaki istihdama yönelik artış yönlü beklentilerde zayıflık kaydedildi.

Önümüzdeki üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarına ilişkin, Şubat ayında artış söyleyenler lehine olan seyrin güçlenerek sürdüğü bildirildi. Ortalama birim maliyetlerinde son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin ise zayıflayarak devam ettiği söylendi. 12 aylık dönem için ÜFE beklentisi bir önceki aya göre %0,2 puan arttı ve 11,5 seviyesine çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar