Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Powell: ABD İkinci Çeyrekte %30 Daralabilir

FED Başkanı Jerome Powell, ekonomiyle ilgili korkutucu bir yorum daha yaparken, mevcut rakamlar durumu yalanlamıyor.
FED Başkanı Powell: ABD İkinci Çeyrekte %30 Daralabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs, 2019 yılının sonundan bu zamana kadar tüm dünyaya yayıldı. Salgının acı bilançosunu her ülke çekerken, ABD gibi dev ekonomiler büyük sarsıntılar geçirmeye başladı. ABD’de yaklaşık 1,5 milyon vaka ortaya çıkarken, ölüm sayısı 90 bine yaklaştı.

Mart ayının ortasından bu yana karantina kapsamında olan birçok ülke gibi ABD’de ekonomisi de ilk çeyrekte pek mutlu etmeyecek sonuçlar ortaya çıkarttı. Gerek ekonomik veriler gerek şirket kârları, ekonomik büyümenin habercisi oldu. Böylece ilk çeyrekte ekonomi %4,8 oranında daraldı.

ABD İlk Çeyrek Daralma
Görsel Kaynak: US Bureau of Economic Analysis

ABD’de İstihdam sektörü de büyük bir darbe aldı. Sadece 2 ayda 36,5 milyon kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Ekonominin önemli bileşeni olan tüketici harcamaları ise ilk çeyrekte %7,6 daralırken, perakende satışlar %16,4 ile tüm zamanların en büyük gerilemesini gerçekleştirdi.

ABD İşsizlik Başvurusu Yükseliş
Görsel Kaynak: U.S. Department of Labor

Tüm bu veriler, ABD ekonomisi için kötümser tahminlerin yapılmasına neden oluyordu. FED Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta ABD ekonomisi için ciddi uyarılarda bulunarak, tüm hafta fiyatlanmasına neden olmuştu. Şimdi ise Pazar günü verdiği röportajın etkilerinin ne olacağı izleniyor.

Ekonomi Daralabilir Ancak Depresyon Yok

FED Başkanı Jerome Powell, Pazar günü “60 Minutes” ismiyle yayımlanan bir röportajda, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte %30 oranında daralabileceğini söyledi. Ancak uzun vadede depresyon benzeri bir ekonomik çöküşün görülmeyeceğini ifade etti.

ABD Büyük Depresyon Daralması
Görsel Kaynak: Statista

Powell, işsizlik rakamlarının 1930’lardaki gibi %25 civarına yaklaştığını da kabul etti. Bununla birlikte mevcut sıkıntıların doğasının, ABD’nin dinamizmi ile birleştiğini ve finansal sistemin gücünün önemli bir toparlanma yolunu açması gerektiğini söyledi.

Röportajı yapan Scott Pelley, işsizliğin %20 veya %25 olup olmayacağı sorusu da soruldu. Powell bu soruya, “Bence bir dizi perspektif var. Ama bu sayılar zirvenin ne olacağı hakkında fikir verebilir,” şeklinde cevap verdi.

ABD’de en son açıklanan tarım dışı istihdam rakamı, 20,5 milyonluk azalmaya işaret etti. İşsizlik oranı ise %14,7 seviyesine yükseldi. Beklentiler ise kötüleşmeye devam ediyor.

ABD Büyük Buhran İşsizlik Rakamları
Görsel Kaynak: US Bureau of Labor Statistics

Röportajın bir başka sorusunda ise ABD’nin ikinci bir depresyona gidip gitmediği soruldu. Powell ise bunun olası bir sonuç olacağını sanmadığını söyledi. Bazı çok temel farklılıklar olduğunu da ifade etti.

Röportajın yayınlanmayan bir bölümünde ise CBS çevirisine göre; ABD ekonomik büyümesinin 20’li ve 30’lu yıllardaki gibi olabileceğini söyledi. Üçüncü çeyrekte ise büyümenin geri dönebileceğini söyledi.

Powell, “Üçüncü çeyrekte olumlu büyüme olasılığı yüksek. Ve bence yılın ikinci yarısında büyüme olması makul bir beklentidir. Hızlı bir şekilde bulunduğumuz yere geri dönmeyeceğimizi söyleyebilirim. Yıl sonuna kadar bulunduğumuz yere geri dönmeyeceğiz. Bunun gerçekleşmesi pek olası değil,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu