Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pfizer ile Karma Aşı Denemelerine Başlayan AstraZeneca Hisseleri Yükseliyor

Mutasyona uğramış coronavirüs için Pfizer ve AstraZeneca aşıları birleştiriliyor. İkiz doz şeklinde uygulanacak aşılarla salgının seyrinin değiştirilmesi umut ediliyor.  
Pfizer ile Karma Aşı Denemelerine Başlayan AstraZeneca Hisseleri Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

2 milyon 278 bin insanın hayatını kaybettiği coronavirüs salgınında tek umut aşıya bağlanırken, bir yandan da mutasyona uğraşmış haliyle mücadele ediliyor. İlk olarak İngiltere’de tespit edilen değişime uğramış virüsün, çok daha bulaşıcı ve ölümcül olduğu biliniyor.

İngiltere’deki bilim insanları mutasyona uğramış coronavirüsün kaygı verici düzeyde olduğunu ve vaka sayısının çoğunu kapsadığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da ülkemizde İngiltere kökenli 196 mutasyonlu virüs vakası olduğunu söyledi. Pfizer ve AstraZeneca ise daha bulaşıcı olan virüste aşı denemeleri için kolları sıvadı.

Reuters’ta yer alan habere göre Pfizer Inc ve AstraZeneca Plc. iki farklı tip virüse karşı aşılarını birleştirme denemelerine başladı.
Coronavirüs Vaka Sayısı 104 Milyonu Geçti
Kaynak: Worldometer

Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen mRNA aşısı ile Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından üretilen adenovirüs viral vektör aşısı 4 ve 12 haftalık aralıklarla uygulanacak. 800’den fazla gönüllü ile yapılması planlanan denemelerde, birleştirilmiş aşının bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri incelenecek.

Uzmanlar iki doz halinde, yapılacak karma aşının salgının seyrini değiştirilebileceğini belirtiyor. Oxford aşı uzmanı Matthew Snape, denemelere 50 yaş üzeri, daha önce hiç aşı olmamış ve yüksek risk grubundaki kişilerin katılacağını söyledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) daha önce yaptığı açıklamada bu tür aşıların karıştırılmaması gerektiğini ve bu adımın atılması için gerekli çalışmaların yapılmadığını söylemişti. Fakat aşı üreticisi şirketler aldıkları siparişleri yetiştiremedikçe ve salgının seyri varyantlı virüslerle bozuldukça, farklı yollara başvurmak zorunda kaldılar.

Karma aşı denemelerinden elde edilen sonuçların bu yılın ilk yarısına kadar ortaya çıkacağını söyleyen Snape, ancak o zaman genel nüfusa uygulanıp uygulanmayacağına karar verilebileceğini söyledi.

Londra Borsası’nda işlem gören AstraZeneca PLC (AZN) hisseleri şu sıralar pozitif performans gösteriyor.
AstraZeneca Hisseleri Yükseldi
Kaynak: Investing

Güne 7,35 sterlinden başlayan AstraZeneca hisseleri TSİ 11:45’de %1,56 artıda 7,41’den işlem görüyor. Açılış sonrasında 7.326 – 7.432 arasında hareket etti. Yıllık bazda 5,87 – 10,12 arasında hareket eden İngiliz ilaç şirketinin hisselerine yatırım yapanlar %3 oranında kaybetti. Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseleri ise günü %0,12 değer kaybıyla tamamladı.

Bu arada İsviçre’nin AstraZeneca’nın geliştirdiği aşıya onay vermediği öğrenildi. Sağlık kurumu Swissmedic tarafından yapılan açıklamada, analiz edilen verilerin henüz onay vermek için yeterli olmadığı belirtildi. Aşının güvenliğinin kesinleşmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu aktarıldı. New York Borsası’nda işlem gören Pfizer Inc (PFE) hisseleri ise Çarşamba günü %0,43 düşüşle kapandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu