Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NFT İşlemlerinin %80’inden Fazlasını Perakende Yatırımcılar Gerçekleştirdi

Araştırma şirketi Chainalysis'e göre, 2021'de tüm NFT işlemlerinin %80'inden fazlası 10.000 doların altında gerçekleşti.
NFT İşlemlerinin %80’inden Fazlasını Perakende Yatırımcılar Gerçekleştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Chainalysis araştırmacıları, Ocak ve Ekim 2021 arasında zincir üzerindeki verileri inceledi.

2021’de tüm NFT işlemlerinin %80’inden fazlasını perakende işlemler oluştururken, koleksiyoner boyutlu işlemler Ekim’de %19’a yükseldi. Veriler yıl içerisinde daha büyük koleksiyonerlerde bir artış olduğunu gösteriyor.

Kurumsal seviyedeki işlemler, tüm transferlerin %1’inden daha azını oluştururken, dönem boyunca gerçekleşen işlem hacminin %26’sını oluşturdu.

NFT işlem boyutu
Kaynak: Chainalysis

Toplam transferlerin payını büyük ölçüde perakende yatırımcılar oluşturdu. Mart ayından bu yana NFT dolar cinsinden transfer hacminin büyük payını tahsildarlar ve kurumlar oluşturdu.

Hacmin %63’ünü tahsildar büyüklüğündeki işlemler ve %26’sını kurum büyüklüğündeki işlemler oluşturdu. Perakende transferler incelenen zaman dilimi için hacmin %11’ini kapsıyordu.

NFT aktarım hacmi
Kaynak: Chainalysis

Veriler, NFT pazarının, perakende işlemlerin tüm işlem hacminin ihmal edilebilir bir payını oluşturduğu geleneksel kripto para piyasasından çok daha perakende odaklı olduğunu gösteriyor.

Geçen hafta NFT satışları 300 milyon doları buldu ve bunun yaklaşık dörtte biri The Sandbox’taki arazi satın alımlarından geldi. Chainalysis’e göre 2021 yılına kadar ERC-721 ve ERC-1155 sözleşmelerine en az 26,9 milyar dolarlık kripto para gönderildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%