Yatırım yapmaya başla!

Mutlu Bir Ekip Kurmak İsteyen Girişimcilere 7 Öneri

Mutlu Bir Ekip Kurmak İsteyen Girişimcilere 7 Öneri

Girişimcilikte ekibin oldukça büyük bir yeri vardır. Ekibin başarılı bir şekilde, özenle kurulmasının yanı sıra mutlu olması da büyük bir öneme sahip. Ekibi oluşturan bireylerin mutlu bir şekilde çalışması gerekiyor ve sizin veya herhangi bir ekip arkadaşının onu mutsuz etmesi, tüm ekibin motivasyonunu düşürecektir. Aynı şekilde ekibinizde yer alan bireyin, iş dışı yaşantısında karşılaştığı sorunlar nedeniyle mutsuz olması da diğer arkadaşlarına yansıyacaktır. Bu kişilerin mutlu olması için elinizden geleni yapmalısınız.

Girişimcilikte bildiğiniz gibi motivasyon çok önemlidir. Hem girişimci dediğimiz sizin hem de size destek olacak ekibinizin motivasyonu korunmalıdır. Motivasyonunuzu başarılı bir şekilde koruyabilirseniz, mutlu bir ekip olabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz gibi sıfırdan mutlu bir ekip oluşturmak oldukça zordur. Ama kimse size bunun kolay olacağını da söylemedi. Birbirini hiç tanımayan insanlar bir araya geldiler ve belki uyumsuzluk yaşanacak. İşte bu durumları göz önünde bulundurmadan bir ekip oluşturamazsınız.

Doğru ekibi kurmak yani tam da işinizin mükemmel bir şekilde yürümesini sağlayacak nitelikli bir ekip oluşturmuş olabilirsiniz. Ama bu ekipten iki kişi arasında yaşanacak herhangi bir sorun veya birisinin mutsuz olması, işinizin ilerlemesini etkileyebilir. Bunu yaşamayı da hiçbir girişimci istemez. Ekipte mutsuz olan bir kişinin olması, diğer kişilerin de enerjisini düşürebilir ve mutlu olmayan bir ekipten iyi işler çıkmasını bekleyemezsiniz.

Şimdi girişimcilere, ekiplerinin mutlu olması için dikkate alması gereken 7 öneriden bahsedeceğiz:

Çalışanların İşi Sahiplenmesini Sağlayın

Çalışanların İşi Sahiplenmesini Sağlayınİşini sahiplenen bir kişi, ekip arkadaşlarıyla ne kadar iyi anlaşırsa işin o kadar yolunda gideceğinin farkındadır. İşe herhangi bir zarar gelmemesi için tüm çabasını ortaya koyar. Elbette işi sahiplenmesini sağlamak da girişimcinin görevidir. Ekipte yer alan bir kişi sadece işini yapıp gerisini önemsemeden mesai saatini doldurup gidiyorsa, tek amacı para kazanmaktır ve başarıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. İşini sahiplenmemiştir ve herhangi bir zorlukla karşılaşıldığında, gemiyi ilk terk eden kişi olacaktır.

Ekipte yer alan kişilerin işlerini benimsemesini sağlamak için fikirlerine önem vererek büyük bir adım atabilirsiniz. Eğer çalışanlarınızdan birisinin fikrini sorup ne düşündüğü hakkında yorum alırsanız, onu önemsediğinizi anlar ve değer verdiğinizi gördüğü için hem size hem de işine sahip çıkar.

İyi İşleri Ödüllendirin, Hatalara Göz Yumun!

İyi İşleri Ödüllendirin, Hatalara Göz Yumun!Hata kısmına takıldığınızı biliyorum; ama kimse hatasız değildir. Önemli olan aynı hatanın birkaç kere tekrarlanmasıdır. Bir çalışanınız yanlış olacağını düşünmeden bir hata yaptığı zaman ona sert çıkışmanız, işten soğumasına neden olacaktır. Yapılması gereken bu hatanın olabileceğini, önemli olanın hatadan ders çıkartmak ve tekrarlamamak gerektiğinin söylenmesidir. Genellikle ödüllendirme unutulsa bile aklınıza gelen ilk fırsatta veya kendinize bir kural koyarak başarılı olunan her işte mini ödüllerle çalışanlarınızı etkileyebilirsiniz. Fiziki bir ödül olmasına da gerek yok; “teşekkür ederim, zaten bu işi yapabileceğini biliyordum,” tarzında konuşmalar bile çalışan kişinin işini sahiplenmesini sağlayacak ve mutlu edecektir.

Esnek Çalışma Saatleri Önemlidir!

Esnek Çalışma Saatleri Önemlidir!Bildiğiniz gibi birçok çalışana; “sabah erken kalkmayı veya gece geç saatlere kadar çalışmayı seviyor musunuz?” gibi bir soru sorarsanız, cevabı yüz ifadelerinden bile alabilirsiniz. Bazıları sabah, bazıları ise geç saatlerde daha verimli çalışır. Girişimcilikte esnek çalışma saatlerinin, çalışanların verimliliği adına daha iyi olduğunu da biliyoruz. Mesela 8 – 5 çalışan bir şirkette verimliliğin genellikle öldürüldüğü söylenir. Çünkü birçok kişinin 8’de başlaması gereken işe saat 10’a kadar başlayamadığı biliniyor. Böyle olması ise 2 saatin mesaiden uçup gitmesine neden oluyor. Bunu yaşayan kişiler için en verimli oldukları saatler belirlenebilir ve bu saatlerde çalışmasına izin verilebilir. Böyle hem daha verimli hem de daha mutlu bir ekiple çalışmış olacaksınız.

Empati Kurmayı Öğrenin

Empati Kurmayı ÖğreninÇalışanlarınızla empati kurmanız da onların mutluluğu adına oldukça önemlidir. Onları gerçekten anlamanız gerekiyor. Bir yönetici olarak normalde daha kısa sürede yapılabilen bir işin, çok uzun zaman aldığını ve yeterli düzeyde yapılmadığını görüyorsanız; hemen bağırıp çağırmak yerine bunun nedenini sorgulayabilirsiniz. Bunu yaparken de azarlayarak değil, bir arkadaşla muhabbet ediyormuş modunda yapmanız gerekiyor. Bu sorunları çözmeden ekibinizin başarılı olması söz konusu değildir ve bunu bağırıp kalp kırarak çözemeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

Çalışanların Kararlarını Dikkate Alın

Çalışanların Kararlarını Dikkate AlınNihai karar, elbette sizden çıkacak; ama bir çalışanınızın kararlarını görmezden gelmeniz, onu hiç önemsemediğinizi düşündürecektir ve bu nedenle mutsuz olacaktır. Hiçbir işe yaramadığını ve fikirlerinin saçma olduğunu düşünmesi de kendini yetersiz hissetmesine neden olur. Ekibinizde yer alan herhangi bir kişinin, kararlarını kendi verebiliyor olması ve bunu yaparken çekinmemesi gerekiyor. Özgüvenli bir şekilde çalışmalı ve bir girişimci olarak onun özgüvenini zedeleyecek bir davranışta bulunmamalısınız. Bir çalışanın inisiyatif almasına izin verirseniz, önemsendiğinin farkına varacaktır ve işini sahiplenerek daha iyi fikirlerle ortaya çıkacak, daha fazla emek verecek, verimini artırmaya çalışacak ve özveride bulunacaktır.

Çalışanların Kendilerini Geliştirmesi için Destek Olun

Çalışanların Kendilerini Geliştirmesi için Destek OlunHer iş bir süre sonra rutinleşir. Bir kişinin sürekli aynı işi yapması, bir süre sonra ona sıkıcı gelebilir ve bu durumda da mutsuz olabilir. Ama bu kişilere kendini geliştirecek yeni bir iş verirseniz, rutini bozar ve iş sıkıcı olmaktan çıkar. Ayrıca bir çalışanınızın sürekli aynı işi yapmasını isterseniz, bir süre sonra kendini geliştirecek yeni bir şeyler yapmasının da önüne geçmiş olursunuz. Çalışanlarınıza kendilerini geliştirme şansı tanımalısınız ve başarılı olması için yardım elinizi her daim uzatmalısınız. Gerekirse eğitimlere göndermeli, workshoplar düzenlemelisiniz. Sektörel etkinliklere katılmaları için teşvik ederseniz, geliştiklerini görecekler ve bu sayede mutlu olacaklardır.

Özel Hayatları Olduğunu Unutmayın!

Özel Hayatları Olduğunu Unutmayın!Belki de en önemli konulardan birisi olarak bir çalışanın özel hayatında bahsedebiliriz. Özel hayatında yaşadığı sorunlar nedeniyle verimi düşen birçok kişi var. Ayrıca bu durum yalnızca kötü bir özel hayat için geçerli değil, iyi giden bir özel hayatın da işi etkileyebileceğini unutmayın. Örneğin, evlilik aşamasında olan bir çalışanınızın verimi istemeden de olsa düşebilir.

Girişimcilikte özellikle işin bir süre sonra tüm hayatı kaplamaya başlaması, sosyal hayatın eksikliğine ve bu nedenle de verimi zamanla düşen mutsuz çalışanların olmasına neden olabilir. İşlerini bu performansla yapan kişiler mutlu olduklarını söylese bile zamanla, fiziksel ve ruhsal olarak çökmeye başlarlar. Bu durumu görmezden gelir veya çalışanlarınızın bir sosyal hayatı olduğunu unutursanız, gün geçtikçe mutsuz olduklarını ve verimlerinin düştüğünü görürsünüz. Sonuçta işinizin bir noktada tıkanıp kaldığına ve ilerlemediğine şahitlik edersiniz.

Ekibinizin mutlu olması için sadece iş hayatları olmadığını aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın. Hatta sosyal aktiviteleri önemsediğinizin sinyallerini verin. Ofis olarak aktiviteler düzenleyin ve eşlerinin, arkadaşlarının da katılabileceğini söyleyin. Bu şekilde çalışanlarınız önemsendiğini görünecektir ve işlerine daha fazla sahip çıkacaklardır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum