Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moskova Borsası Savaştan Sonra İlk Kez Yükselişle Açıldı

Rusya ile Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana kapalı olan Moskova Borsası, bugün sınırlı sayıda hisse ile işleme açıldı.
Moskova Borsası Savaştan Sonra İlk Kez Yükselişle Açıldı
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından 28 gün geçti. Bu süre içerisinde batılı ülkelerden Rusya’ya yönelik çok ağır ekonomik yaptırımlar uygulandı. Savaşın başladığı günden bu yana Moskova borsası işleme kapalıydı.

Aradan geçen yaklaşık bir aylık sürenin ardından, Moskova Borsası bugün işleme açıldı. Borsa sınırlı sayıda hisse senedi ile işlem görüyor.

Gazprom ve Sberbank’ın da aralarında olduğu 33 Rus hissesi yatırımcıların işlem yapmasına açık olacak. Borsada işlemler 14:00’a kadar devam edecek. Moskova Borsasının işleme açılması ile beraber MOEX Rusya Endeksi yüzde 10′dan fazla yükseldi.

MOEX günlük grafik
Kaynak: Investing

Hisse senetlerinde açığa satış yasaklanacak ve yabancı yatırımcılar 1 Nisan’a kadar hisse senedi veya OFZ rublesi tahvil satamayacak.

Rusya ordusunun Ukrayna’ya girdiği savaşın ilk günü, Moskova Borsasındaki düşüş yüzde 45’lere ulaşarak rekor kırmıştı. Aynı zaman diliminde Rus rublesinde de büyük tarihi değer kaybı yaşanmıştı.

Yaşanan sert düşüşler sonrasında borsada işlemler durdurulmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu