Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s: Yavaşlayan Büyüme Pekin’i Yeni Denenmemiş Politikalara Sürüklüyor

Moody’s, Çin’in yavaşlayan büyümesi Pekin’i yeni denenmemiş politikalar başlatmaya ittiğini belirtti. Detaylar aşağıda;
Moody’s: Yavaşlayan Büyüme Pekin’i Yeni Denenmemiş Politikalara Sürüklüyor
Yorum

Moody’s Investors Service’in kıdemli analistine göre ABD ile süren ticaret savaşının ortasında Çin’in yavaşlayan büyümesi Pekin’i denenmemiş politikalar uygulamaya itiyor. Çünkü resmi veriler Çin ekonomisinin geçtiğimiz yılın büyük bölümünde iyi idare ettiğini belirtse de son aylarda açıklanan üretim ölçütleri ve ihracat siparişleri rakamlarıyla çatlaklar ortaya çıkmaya başladı.

Zaten dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ABD ile ticaret gerilimlerinden önce dahi onlarca yıl süren büyümenin ardından kendi iç sorunlarıyla uğraşmaya çalışıyordu. Bir de üzerine tarife savaşı eklenince, Çin ekonomisi iyiden iyiye baskı altında kaldı.

Moody’s analisti Christian Fang de bugün verdiği demeçte; Çin’deki büyümenin yüzde 6 seviyesine düştüğünü söyledi.

Moody's Çin Büyümesi Yüzde 6 Seviyelerinde DBS’nin Çin’in ekonomik büyümesi yüzde 6 seviyesinin aşağısında yorumunu destekler nitelikte konuşan Fang; “sanırım bizim için en büyük sorun, Çin’de politika dengelerinin artması. Diğer taraftan, risk azaltımı, kaldıraçsızlık için daha geniş bir kampanya var fakat politika aynı zamanda büyümeyi destekleyen tarafa doğru kayıyor gibi görünüyor” dedi. Çin’in verdiği politika yanıtlarının bazılarının denenmemiş olduğunu vurgulayan Fang, örnek olarak vergi indirimlerini gösterdi.

İşletmelerin ve tüketicilerin vergi indirimlerine nasıl cevap vereceklerini bilmediklerini dile getirerek de düşüncesini açıkladı.

İşletmeler ve Tüketiciler Vergi İndirimine Nasıl Yanıt VerecekPekin’in geçtiğimiz birkaç ay içinde Pekin ekonomisini destekleme amaçlı çeşitli tedbirler aldığını hatırlatan Fang, bunların olası sonuçları hakkında endişe verici konuştu. Haberde Çarşamba günü devlet medyasının Çin’in küçük firmalara daha fazla vergi indirimi sağlayacağını yazdığının üzeri çizildi. Resmi haber ajansı Xinhua, küçük ve mikro şirketlere her yıl toplam 200 milyar Çin yuanı tasarruf sağlamak amacıyla hükümetin işletme gelir vergisi oranlarında indirim ve vergi eşiğinde bir artış yapacağını bildirmişti.

Ayrıca Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık oranını 1 yıl içinde beşinci kez indirmiş, 100 baz puanlık indirim gündemde büyük yankı uyandırmıştı.

Çin Merkez Bankası Ekonomi Destekleme Çabaları Çin Merkez Bankası Aralık ayında da ticari bankaları küçük firmalara daha fazla kredi vermeye teşvik etmek için yeni bir aracın tanıtımını yapmıştı. Teoride ekonomiyi daha fazla borçla sarsabilecek büyümeyi desteklemek için alınan önlemler Pekin’in finansal sistemini temizleme çabalarıyla bir denge oluşturuyordu.

Uzmanların bazıları ABD ile devam eden ticaret anlaşmazlığının Çin’i borçlanma karşıtı savaşından çekilmeye zorlayabileceğini, bazıları da ülkenin ekonomiyi canlandırmak için yeterince şey yapmadığını öne sürüyordu. Moody’s’den Fang ve meslektaşları da notlarında yaşananları vurgulayarak Çin yetkililerinin 2018’in ortalarından bu yana politikaları kolaylaştırdığını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu