Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Monex Europe Analisti Berich TCMB Başkan Değişikliğini Yorumladı

İngiltere merkezli Monex Europe adlı döviz şirketinin Kıdemli Piyasa Analisti Ranko Berich, cumartesi günü TCMB’deki görev değişikliğine dair bazı değerlendirmeler yaptı.
Monex Europe Analisti Berich TCMB Başkan Değişikliğini Yorumladı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Başkanlık görevinde ani bir değişikliğe giderek bir süredir Başkan olan Murat Çetinkaya, kurumsal hedefleri tutturamadığı gerekçesiyle ani bir kararla değiştirilmiş ve yerine yardımcısı Murat Uysal getirilmişti. Bu karar yurt içi piyasaları etkileyip aynı zamanda pek çok ekonomist ve yatırımcı tarafından farklı yorumları beraberinde getirdi.

Yeni başkan Uysal, para politikası odaklı uygulamalar yapacağını ve iletişim kanallarını en etkin biçimde kullanacağını bildirmişti. Başta Türkiye piyasası olmak üzere yurt dışı piyasaları da etkileyen yeni Başkanlık kararı, Monex Europe Kıdemli Piyasa Analisti Ranko Berich tarafından da yorumlandı.

Berich, bankadaki görev değişikliğine TCMB’nin vermesi gereken tepkileri ele aldı.

TCMB'nin Vermesi Gereken Tepkiler Ele AlındıDolar/TL haftaya dün başlangıç yaparken TCMB Başkan değişikliğine tepkinin ardından kazançlarını azaltmıştı. Türk ekonomisi potansiyelini güçlü bulduğunu söyleyen Berich, ülke ekonomisinin kırılgan görünümünün Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tekrar kazanmasıyla birlikte yok olabileceğini ifade etti.

Uluslararası alanda faaliyet gösteren yatırımcıların Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda endişeli olduğu ve şüpheci bir tutum sergilediği bilinen bir gerçek. Bu görüş, Berich’e ait olmakla birlikte aynı zamanda bazı ekonomistler tarafından da dile getirilmişti.

TCMB’deki Başkan değişikliği konusunu yorumlayan isimlerden biri olan TD Securities EM Stratejisti Cristian Maggio, bu hareketin açıkça faiz düşürülmesiyle ilgili olduğunu iddia etmişti. Yine ekonomist Haluk Börümcekçi’ye göre de Başkan değişimi piyasa için daha fazla faiz indirimi beklentisine yol açtı.

Berich açıklamasında, para politikası yapıcıları ile merkezi hükümet politikalarının Türk piyasalarının orta-uzun vadeli görünümünü etkilediğini belirtti.

Türk Piyasalarının Orta-Uzun Vadeli Görünümü EtkileniyorAyrıca Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair olumlu değerlendirmelerde bulunan Berich, büyüme potansiyelini iyi gördüğünü ve ekonomik temellerin iyiye gittiğini açıkladı. Merkez Bankası’nın tepkisinin ne yönde olacağını kestiremeyen Berich, cari açığın fazlalaşıp enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde yine TCMB’nin faiz indirimi konusunda yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Berich katıldığı bir programda gelişen piyasalarda yılın ilk yarısında en fazla kazananın Türk lirası olduğunu dile getirip ardından TCMB’yi faiz indiriminde dikkatli olması konusunda uyarmıştı. Bununla birlikte beklenen Fed faiz indiriminin de TCMB’ye fırsat yaratacağı görüşünde.

Türkiye’yi reel faiz oranı bakımından yüksek bulan Berich, ülkede faiz indirimine gidilmesi gerektiği görüşünü savunuyor.

Ülkede Faiz İndirimine GidilmeliBu kısımda TCMB Başkanlık konusuna değinen analist, TCMB’yi faiz indirimine gidebilecek potansiyelde bir banka olarak değerlendiriyor. Ayrıca Uysal’ın ciddi oranda bir faiz indirimine gitmesi halinde bunun politik algılanabileceğini düşünüyor. Bu yönde bir algının önüne geçebilmek için indirimin dikkatli ve yavaş yapılması gerektiğini açıkladı.

Berich, para politikasının güvenilir hale gelip dış etkenlerden korunabilmesi durumunda ekonomiden %3 ya da %4’lük bir büyüme bekliyor. Faiz indiriminde yavaş hareket etmenin ise ekonomiyi toparlayacağını düşünüyor. Ayrıca Türkiye ile Arjantin’i kamu borcu bakımından kıyaslayıp ülkemizin daha iyi durumda olduğunu ifade etti.

Berich, G-20 Zirvesi gerçekleşmeden önce yaptığı açıklamasında Fed’in faiz indirimi yapmasıyla birlikte gelişen piyasalara fon akışının artacağını bildirmişti. Bununla birlikte ABD-Çin ticaret savaşına dair endişeleri vardı. Tüm bunların dışında, TCMB’nin ani kararı yabancıların faiz indirimi beklentilerini artırdığı konuşuluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu