Yatırım yapmaya başla!

Mnuchin: Çin’le Yapılan Tarihi Anlaşma Küresel Büyüme için Çok İyi Olacak

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin’le yapılan tarihi birinci aşama anlaşmanın küresel büyüme için çok iyi olacağını söyledi.
Mnuchin: Çin’le Yapılan Tarihi Anlaşma Küresel Büyüme için Çok İyi Olacak

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Cuma günü Çin’le yapılan tarihi birinci aşama anlaşmanın küresel büyümeyi artıracağını söyledi.

Bugün CNBC’ye verdiği demeçle gündeme gelen Mnuchin, kısmi anlaşmanın Washington’un ticaret gündeminin merkezinde yer alan bir dizi konuyu ele alacağını dile getirdi. “Bu fikri mülkiyetle, teknoloji transferiyle, yapısal tarımsal meselelerle, finansal hizmetlerin açılmasıyla, para birimi anlayışlarıyla, ABD tarım ve ürünlerini alma taahhüdüyle ilgilenir.” dedi.

Mnuchin ayrıca Çin ile eşit şartlı bir sahanın küresel ekonomiye faydalı olacağının üzerini çizdi ve şöyle konuştu:

Küresel Büyüme Birinci Aşma Anlaşma “Çok uzun bir süredir ABD Çin’e karşı açıktı, Çin ise ABD’ye açık değildi. Dünyanın birinci ve ikinci büyük ekonomisi için çok güçlü kısıtlamalar vardı ve ileride daha fazla ticaret yapılmalı ve üzerinde çalıştığımız şey bu ve bu anlaşmaların yalnızca ABD için değil, aynı zamanda küresel büyüme için de çok iyi olacağını düşünüyorum.” Küresel hisse senetleri de Washington ve Pekin’in kısmi anlaşmaya varıldığını duyurması üzerine Cuma günü yükselişe geçti.

Görüş bildiren uzmanlar da genel olarak birinci aşama ticaret anlaşmasının finansal piyasaları ve ekonomiyi destekleyeceği konusunda hemfikirdi.

ABD Hazine Bakanı Küresel Büyüme Birinci Aşma Anlaşma Örneğin Medley Global Advisors’tan Ben Emons, “Çin ticaret anlaşması ve İngiltere seçim sonuçları, piyasaları ve şirketleri tehdit eden büyük bir kuyruk riskini ortadan kaldırdı” dedi. Öte yandan anlaşmanın öncesinde yayınlanan tahminlerde, ABD-Çin gerilimi ve tarife yükü ekonomi için en büyük risklerden biri olarak gösteriliyordu.

Cuma günü duyurulan ABD ile Çin arasındaki anlaşma ise 15 Aralık tarifelerinin yürürlüğe girme ve daha fazla vergi yükselişini ortadan kaldırıyordu. National Securities’in baş piyasa stratejisti olan Art Hogan da; “hepimizin odaklanmadığı en büyük haberin, 15 Aralık tarifelerinin artmaması ve yükselişin durması olduğunu düşünüyorum” ifadeleriyle iyimserliği anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum