Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Mobius “Para Arzında İnanılmaz Artış” Gerekçesiyle Altını Tavsiye Etti

ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius, dünya çapındaki merkez bankaları faiz oranlarını düşürürken altın üzerine iyimser yorumlarda bulundu. İşte detaylar;
Mark Mobius “Para Arzında İnanılmaz Artış” Gerekçesiyle Altını Tavsiye Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırım gurusu Mark Mobius, dünya çapında pek çok merkez bankasının faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte altın konusunda iyimser açıklamalarıyla gündeme geldi. Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı; “Bana göre para arzındaki inanılmaz artış nedeniyle gidilecek tek yol, fiziksel altın” dedi.

Cuma günü verdiği demeçte Mobius, tüm merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmeye çalıştığını ve sisteme para aktardığını ayrıca kripto paraların da ortaya çıktığını ve para arzını ölçmenin imkansız hale geldiğini dile getirdi.

Para arzındaki ölçüsüz artışın, altının para birimlerine karşı değerini yükselteceğini savunan Mobius, yatırımcılara portföylerinin yüzde 10’unda fiziksel altın bulundurmalarını önerdi.

Mark Mobius Para Arzında İnanılmaz Artış Altın YükseltecekGeri kalanının ise temettü getirici hisse senetlerine yapılması gerektiğini aktardı. ABD hükümetinin de Beyaz Saray’ın da güçlü bir dolar istemediğini öne süren Mobius; “insanlar sonunda altın almanız gerektiğini fark edecekler çünkü tüm para birimleri değer kaybedecek” dedi. Bu noktada altının değerini diğer para birimlerinden daha iyi tutabileceği ve geleneksel olarak piyasa oynaklığı sırasında güvenli liman olduğu hatırlatıldı.

Ayrıca daha zayıf bir doların, sarı metalde küresel ticaret ABD doları cinsinden yapıldığı için altın fiyatlarını artırma eğiliminde olduğu vurgulandı.

Mark Mobius Daha Zayıf Dolar Atın Destekleyecek Mobius da nihayetinde altının bir takas aracı olduğunu aktararak bunun bir şekilde istikrarlı bir para birimi olduğunun üzerini çizdi. Bu yıl Dünya Altın Konseyi’nden gelen veriler de küresel makroekonomik belirsizlik içinde sarı metal için merkez bankası talebinin arttığına işaret ediyor.

Yılın ilk yarısında merkez bankalarının 374 metrik ton altın aldığı ve bunun en az 2000’den beri yılın ilk yarısındaki en büyük net artış olduğu söylendi. Merkez bankalarındaki güçlü altın alımlarını değerlendiren ANZ de bu durumun süreceğini öngördü. Mobius duruma atıfta bulunarak, içerideki derinliklerde merkez bankalarının altına inandıklarını ancak bunu söylemek istemediklerini çünkü yeni para birimi oluşturamayacaklarını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu