Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Stratejist Marc Ostwald, Hükümetin IMF’ye Gideceğini Düşünmediğini Bildirdi

ADM International Küresel Piyasa Stratejisti Marc Ostwald, katıldığı bir programda güçlü Türk lirası performansı ile yabancı yatırımcıları çekmek için ne gibi yollar izlenmesi gerektiğine dair açıklamalar yaptı.

ADM International Küresel Piyasa Stratejisti Marc Ostwald, Bloomberg HT’de Gizem Yılmaz Ertem’in sunduğu Focus adlı programa konuk oldu. Ostwald, katılım gösterdiği bu programda güçlü Türk lirası performansının yanında yabancı yatırımcıları çekmek için ne gibi yollar izlenmesi gerektiğinden bahsetti.

Ünlü stratejist, “Türkiye’de şu an çok karışık bir durum var. Gelişen piyasalarda çok fazla oynaklık var. ABD- Çin arasında gerginliğin ters etkilerinin herkesi etkilediğini düşünüyoruz. Türkiye de çok ters bir durumda kaldı. Türkiye çok büyük bir jeopolitik risk ortasında kaldı. Rusya, Ortadoğu ve ABD arasında kaldı.” diyerek düşünlerini paylaştı.

Ostwald konuşması sırasında TCMB’nin uyguladığı swap indiriminin oldukça iyi bir hareket olduğunu vurgularken, Türkiye’nin yabancı yatırımcıları çekmek adına önlemler alması gerektiğinden bahsetti.

TCMB'nin Uyguladığı Swap İndiriminin İyi Bir Hareket Olduğunu Vurguladı“TCMB’nin swap indirimi çok iyi oldu. Türkiye’nin yabancı yatırımcıları çekmesi için önlemler alması gerekli. Bu durum uzun zaman alacaktır ve yerel yatırımcıyı da cesaretlendirecektir. Çünkü şu an herkes doları stokluyor. Bunun engellenmesi için bazı şeylerin yapılması lazım.” diyerek görüşlerini aktaran Ostwald, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın buna yönelik davranış sergilediğini söyledi.

Ayrıca uzun vadeli düşünüldüğünde dolarizasyondan bahsedildiğini vurgularken, politikaların uygulanmasının yerli yatırımcılar açısından da pozitif bir adım olacağını söyledi.

Marc Ostwald, yabancı yatırımcıları TL’ye çekmedeki en önemli adımın güven sağlamak olduğunun altını çizdi.

Yabancı Yatırımcıları TL'ye Çekmedeki En Büyük Adım Güven SağlamakBaşta politik müdahaleler ve para politikaları söz konusu olduğunda yabancı yatırımcıların bundan fazla hoşlanmadığını da ekleyen Ostwald, “İkinci olarak İstanbul seçimleri var, bu durum da yabancı yatırımcının sevdiği bir şey değil. Politik istikrarsızlık algısı var. Bir noktaya kadar ekonomik olarak yapılan şeyleri de etkilemeye başlıyor. Politik istikrara kavuşulduğu zaman insanlar ekonomi için güvenilir şeyler yapılabilir diye düşünüyor.” dedi.

Stratejist, bunların yanında döviz rezervleri incelendiğinde onların da hızlı bir şekilde eridiğine dikkat çekti. IMF’nin konuşulduğunu fakat hükümetin IMF’ye gideceğine inanmadığını açıkça ifade etti. Bunlara ek olarak önceki gün, TCMB tarafından 2019’un Mart sonu itibarıyla Türkiye’nin yurt dışı varlıklarında artış, yükümlülüklerinde ise azalış gözlendiği açıklanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle