Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Çin Bağlantılı İkinci Büyük Projeyi Yeniden Hayata Geçiriyor!

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Cuma günü kabinesinin Bandar Malaysia projesini eski durumuna getirmeyi kabul ettiğini açıkladı. Detaylar aşağıda;
Malezya Çin Bağlantılı İkinci Büyük Projeyi Yeniden Hayata Geçiriyor!
Yorum

Malezya hükümeti, başkent Kuala Lumpur’da Çinli bir devlet şirketini içeren milyarlarca dolarlık mülk ve ulaşım projesini, bunun Çin’in küresel Bir Kuşak Bir Yol altyapı girişimine katkı sağlayacağını belirterek yeniden hayata döndüreceğini açıkladı.

Cuma günü Çin’in ikinci Bir Kuşak Bir Yol forumuna katılacak olan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Cuma günü yaptığı açıklamada kabinesinin Kuala Lumpur’daki Bandar Malaysia projesini (140 milyar Malezya ringgitine mal olması bekleniyor) eski durumuna getirmeyi kabul ettiğini aktardı. Mahathir’in açıklamaları, Çinli müteahhit inşaat maliyetini üçte bir oranında azaltarak 44 milyar ringgit (10.6 milyar dolar) seviyesine düşürdükten sonra Malezya’nın Çin destekli demir yolu projesine devam etme kararından bir hafta sonra geldi.

Çinli işletmelerin Pekin’le ilişkileri yumuşatmasını beklediği Mahathir Muhammed, her iki projenin de Çin ilişkilerini destekleyeceğini ve ekonomik değer katacağını söyledi.

Mahathir Muhammed İki Ortak Çin Projeyi Yeniden Hayata GeçiriyorMuhammed, yüzde 40’ı devlete ait olan Bandar Malaysia’nın aynı konsorsiyum ortakları ile birlikte geliştirileceğini bildirerek bunların Malezyalı geliştirici Iskandar Waterfront Holdings ile China Railway Engineering Corporation olduğunu dile getirdi. 202 hektarlık projenin kentsel kalkınmayı hızlandıracağını ve küresel finans, teknoloji ve girişimci firmaları harekete geçirmek için bir merkez olacağını da ekledi.

Mahathir; “Bu iki büyük proje, Malezya’nın değer zinciri boyunca çarpan etkilerinden istifade edebileceği Modern İpek Yolu projesine önemli bir katkı sağlayacak” dedi.

Malezya Çin Modern İpek Yolu Ayriyeten Mahathir, yeniden canlandırılan projenin 10.000 uygun fiyatlı evi ve bir halk parkını içereceğini ve yerel inşaat malzemelerinin kullanımına öncelik vereceğini söyledi. İlgili haberde; Bandar Malaysia’nın 2011 yılında borçlu 1MDB devlet yatırım fonu tarafından başlatıldığı ancak daha sonra konsorsiyuma yüzde 60 hisse sattığı aktarıldı.

Hükümet borç sorunları nedeniyle 1MDB’nin hissesini devralsa da daha sonra proje, Mayıs 2017’de konsorsiyumla olan bir ödeme anlaşmazlığı nedeniyle önceki hükümet tarafından sonlandırılmıştı. Öte yandan, 1MDB skandalı şu anda yolsuzluk iddiasıyla yargılanan eski Başbakan Necip Rezak’ın geçen Mayıs ayında yapılan seçimden çıkarılmasına yol açmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu