Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Çin’le Olan 20 Milyar Dolarlık Ortak Demir Yolu Projesini İptal Etti!

Malezya Ekonomi Bakanı bugün ülkenin Çin ile ortak olan 20 milyar dolarlık demir yolu projesini iptal edeceğini duyurdu. Detaylar haberimizde;
Malezya Çin’le Olan 20 Milyar Dolarlık Ortak Demir Yolu Projesini İptal Etti!
Yorum

Malezya Ekonomi Bakanı Mohamed Azmin Ali, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin Çinli China Communications Construction ile ortak olan East Coast Rail Link (ECRL) projesini iptal edeceğini duyurdu.

20 milyar dolarlık projenin maliyetinin çok yüksek olduğunu söyleyen Malezya Ekonomi Bakanı, bununla birlikte Malezya’nın Çin’den gelen yatırımları her durumda memnuniyetle karşılayacaklarını da dile getirdi. “Kabine bu kararı vermiştir çünkü ECRL projesini geliştirme maliyeti çok büyük ve biz yeterli finansal kapasiteye sahip değiliz” diyen Ekonomi Bakanı, hükümetin hala Çinli China Communications Construction Company’ye iptal için ne kadar ödeme yapacağını belirlediğini de kaydetti.

Bu noktada, Malezya’nın Çin’le ortak projesinin yıllık faizinin 120 milyon dolar ya da yaklaşık yarım milyar dolar Malezya ringgiti tutarında olduğu söylendi.

Malezya Demir Yolu 20 Milyar Dolarlık Proje İptal Etti Malezya Ekonomi Bakanı; “buna katlanmayı göze alamayız, bu nedenle projenin Çin’le olan ilişkimizi etkilemeden sonlandırılması gerekiyor” dedi. Öte yandan ilgili haberlerde Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad’ın geçen yılın Ağustos ayında demir yolu projesinin “şimdilik” iptal edileceğini duyurduğu hatırlatıldı. Ancak o zamandan sonra hükümet, Çinli CCCR ile demir yolunun geleceği konusunda müzakerelerde bulunduğu yönünde açıklamalar yapmıştı.

Mahathir Mohamad ayrıca yine Ağustos ayında, Doğu Malezya’da eyaleti Sabah’ta bulunan Çin destekli doğal gaz boru hattı projesinin iptal edildiğini belirtmişti.

Malezya Çin'le Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Duyurdu Çin tarafından finanse edilen projelerin ülkeye sürdürülemez miktarda borç yükleyeceğinin altını çizen Mahathir Mohamed; “bu borçla iflas edebiliriz” değerlendirmesinde bulunmuştu. Tüm bunların ötesinde, bugün iptal edildiği duyurulan ECRL projesinin, Çin’in Malezya’daki altyapı hamlelerinin merkezinde yer aldığı vurgulandı. İlaveten Malezya Maliye Bakanı’nın geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada ECRL projesinin maliyetinin şişirildiğini dile getirdiği bilgilerine yer verildi.

Ancak ECRL projesi Çin’in Bir Kuşak Bir Yol insiyatifi ile imzalanan en büyük projelerden ve aynı zamanda Çinli CCCC’nin en büyük demir yolu projelerinden biri olarak gösteriliyordu. Öyle ki Kasım ayında ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu, ECRL’yi tahmini maliyet bakımından Bir Kuşak Bir Yol girişiminin ikinci en büyük projesi olarak belirlemişti. Bir Kuşak Bir Yol’un birinci en yüksek maliyetli projesi ise 21.4 milyar dolarlık Moskova-Kazan hızlı tren yolu projesiydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu