Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Paralara İlgi Afrika Piyasalarında Hızla Artıyor

Afrika’da kripto para piyasasının değeri yükseliyor.
Kripto Paralara İlgi Afrika Piyasalarında Hızla Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların küresel piyasalardaki yeri her geçen gün daha geniş mecralara yayılıyor. Asya genelinde gelişmekte olan ekonomiler, son birkaç ay içinde dijital para birimlerinin genel kullanıcılarında önemli bir artış gördü.

Afrika ise son 12 ayda %1,200’den fazla önemli bir büyüme nedeniyle heyecan verici ve dinamik bir kripto pazarı haline geliyor.

Afrika kripto sipariş defterleri
Kaynak: Chainalysis

Chainalysis tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre, Kenya, Nijerya, Güney Afrika ve Tanzanya gibi Afrika ülkeleri, şirketin Küresel Kripto Para Birimi Benimseme Endeksi’nin ilk 20’si arasında yerini aldı.

P2P platformları, havale ihtiyacı ve dijital varlıkların yükselen enflasyona karşı bir önlem olarak kullanılması, bölgedeki kripto para varlıklarının artan oranda benimsenmesinde önemli rol oynuyor.

P2P transfer hacimleri
Kaynak: Chainalysis

Afrika’daki önemli verilerden birisi ise, geçen yıl boyunca P2P kripto borsalarının sürekli büyümesi oldu. Crypto.com, en son araştırma raporunda, 2021’in ilk yarısında küresel kripto para kullanıcılarının toplam sayısında büyük bir artış olduğunu vurguladı. Uluslararası kripto para kullanıcıları, Haziran’da 220 milyon sınırını aştı.

Kenya ise kripto para birimlerini benimseyen ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Bu ülkeyi Nijerya takip ederken, Güney Afrika, Gana ve Tanzanya sırasıyla 16., 17. ve 19. sırada yer aldı. Vietnam, Küresel Kripto Benimseme Endeksi listesinin zirvesinde yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu