Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Para Dolandırıcılığından Sağlanan Gelir 5 Milyar Dolardan Fazla Azaldı

Kripto para borsalarının yasal düzenlemelere uyumluluk göstermesi ile beraber dolandırıcıların gelirlerinde büyük azalma meydana geldi.
Kripto Para Dolandırıcılığından Sağlanan Gelir 5 Milyar Dolardan Fazla Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası sürekli büyümeye devam ediyor. Dijital paraların merkeziyetsiz bir yapıya sahip olması ve geçmiş yıllarda yasal düzenlemelere uyumluluğun yeterli seviyede olmaması nedeniyle pek çok kişi dolandırıcıların hedefi haline gelebiliyor. Son dönemde yapılan düzenlemelerin etkisiyle dolandırıcıların elde ettiği kripto para gelirlerinde büyük düşüş yaşandığı görülüyor.

Chainalysis’in konuyla ilgili yıllık raporuna göre, kripto ile ilgili suçlardan elde edilen gelir 2020 yılı içerisinde yarı yarıya düştü. Siber suçlular daha önce illegal yollarla 10 milyar dolardan fazla gelir ediyordu. Son veriler gelirlerin 5 milyar dolardan fazla azaldığını gösteriyor. 2020 yılındaki gelir bir önceki yıla göre yüzde 53’lük oranında azalmış oldu. Yasadışı fonları içeren işlemler, bu fonların toplam hacminden bile daha hızlı azalma yaşandı.

Dolandırıcılık Gelirleri Azalıyor

Dolandırıcılık Gelirleri Azalıyor

Hazırlanan rapora göre yasadışı olarak nitelendirilen sekiz işlem kategorisi arasında, dolandırıcılar tarafından alınan kripto para miktarı yüzde 71 düşüşle 2,6 milyar dolara kadar geriledi. Suç gelirleri ve aklama girişimleri de dahil olmak üzere genel kripto suç hacmi, 2019’da 20 milyar dolardan geçen yıl 10 milyar dolara düştü. Ancak raporda endişe yaratan ifadeler de yer alıyor.

Fidye yazılımıyla ilgili hırsızlığın 2019’dan 2020’ye yüzde 311 artarak 2020’de bir önceki yıla kıyasla 250 milyon dolar artış yaşanmış oldu. Fidye yazılımı etkinliklerinde yıldan yıla artış olsa bile, düzenleyici ve uyumluluk süreçlerindeki son gelişmeler sayesinde kripto suçuna ilişkin görünümün hiç bu kadar iyi olmadığını belirtiliyor.

Chainalysis ayrıca, borsaların kullanıcı güvenliğine artan önlemlerinin etkisiyle, “Uzun vadede, borsaların uyum çabaları, siber suçluların borsaları kullanmasını engelleyecek ve kripto parayı nakite dönüştürmelerini çok daha zor hale getirecek. Kripto para birimini suç faaliyetlerinde kullanma teşviki de azalmış olacak” öngörüsünde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%