Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Avustralya’da İşsizliği 30 Yılın En Yükseğine Çıkarabilir

Son açıklanan verilere göre işsizlik oranı %5,2 olan Avustralya’nın, koronavirüs etkisiyle son 30 yılın en yüksek işsizliğini yaşaması bekleniyor.
Koronavirüs Avustralya’da İşsizliği 30 Yılın En Yükseğine Çıkarabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgınında diğer birçok ülkeye kıyasla ılımlı seyreden Avustralya’da toplam vaka sayısı 6440 seviyesinde. 25 milyon nüfuslu okyanus ülkesi olan Avusturalya’da da salgının hızını kontrol altına almak amacıyla sosyal mesafe önlemleri artırılıyor.

Bu kapsamda zorunlu olmayan işletmeler, barlar, restoranlar kapatıldı. İkiden fazla insanın halka açık yerlerde bile bir araya gelmesine idari para cezası gibi yaptırımlar uygulanıyor.

Ancak iş yerlerinin kapatılmasıyla işten çıkarmaların derinleştiği, önümüzdeki haftalarda işsizlik oranının iki katına çıkacağı ve 30 yılın zirvesini göreceği tahmin ediliyor.

Avustralya İstatistik Ofisi verilerine göre ülkedeki işsizlik oranı güncel haliyle %5,2 seviyesinde.
Avustralya İşsizlik
Kaynak: Avustralya İstatistik Ofisi

Son açıklanan verilere baktığımızda Avustralya’da işsiz sayısının 3.500 artarak 713.300 kişiye yükseldiğini görmekteyiz. Koronavirüs etkilerinin henüz görülmediği dönem olan Şubat ve Mart aylarında işsizlik oranı %5,2 olarak gerçekleşti.

Genel istihdam 16.800 artarak 13 milyon 20 bin 500 kişiye, tam zamanlı istihdam 8 bin 800 artışla 8 milyon 888 bin 900 kişiye, yarı zamanlı istihdam ise 8 bin artışla 7 milyon 131 bin 600 kişiye yükseldi.

Ancak koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında işyerlerinin kapatılması bu oranın önümüzdeki aylarda sert yükselerek, 30 yılın en yükseğine ulaşmasına sebep olabilir. Hem Avustralya hem de Yeni Zelanda’da borsa şirketlerinin de işten çıkarmalara başladığı öğrenildi. Ekonomistler bu durumun devam etmesi halinde bir sonraki ay işsizliğin %11’e çıkmasını bekliyor.

Edinilen bilgiye göre Mayıs ayının sonuna kadar Qantas Airways en az 20 bin, Virgin Australia 8 bin kişiyi işten çıkarmayı düşünüyor. Air New Zealand ise önümüzdeki aylarda çalışanlarının üçte birinin işine son vermeyi planlıyor.

Eyaletlere Göre İşsizlik
Kaynak: Avustralya İstatistik Ofisi

Kumarhanelerin kapatılması nedeniyle Star Entertainment Group 9 bin çalışanı zorunlu olarak izne yolladığını bildirdi. SkyCity Entertainment Group, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki çalışanlarının en az 1.100’ünü işten çıkarmayı planlıyor.

Perakende sektörüne baktığımızda; Myer Holdings’in 10 bin, Kathmandu Holdings Ltd. 4 bin, Smiths City Group Ltd. 465, Premier Investments 9 bin, Mosaic Brands 6 bin 800, Accent Group 5 bin 700 çalışanının neredeyse tamamını ücretsiz izne çıkarması veya işine son vermesi muhtemel.

Yine salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen seyahat acentelerinin ise 20 bin çalışanın üçte birinin istihdamının tehlikede olduğu kaydedildi. Avustralya eyaletlerine baktığımızda işsizlik oranının en yüksek %6,2 ile Güney Avustralya’da, en düşük %4,8 ile Yeni Güney Galler’de olduğunu görmekteyiz.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, koronavirüs kısıtlamalarının bir ay daha süreceğini söyledi.

Avustralya Başbakanı Scott MorrisonAvusturalya 63 can kaybı ile aslında salgından en az etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Ancak yine de salgın tamamen ortadan kalkıncaya kadar kısıtlamaların devam edeceği ve insanların rehavete kapılmaması gerektiği vurgulandı.

Başbakan Morrison, bu konuda halkına şeffaf olmak istediğini belirterek önümüzdeki dört hafta daha sosyal mesafe kurallarının gevşetilmeyeceğini söyledi. Bu süreçte günlük test sayısının da artarak, tarama çalışmalarının hızlandırıldığını sözlerine ekledi.

Son günlerde eyaletlerin ve bölge liderlerinin okulların yeniden açılmasına dair talepte bulunduğunu ancak şu an için durumun netleşmediğini aktardı. Ülkenin en kalabalık eyaletlerinden biri olan Victoria’da, özellikle ailelerin çocuklarını evde tutmaları gerektiği konusunda talimat da bulundu.

Avustralya Baş Tıbbi Memuru Brendan Murphy, salgının ülkeyi tamamen terk edinceye kadar kamusal yaşamın kapalı kalmasının en doğru karar olduğunu ifade etti. Yeni vakalar açıklanmayı bıraktıktan sonra kısıtlamaların devam etmesinin hiçbir anlamı olmadığını söyleyen Murphy, şu an uygulanan önlemlerin devam etmesi halinde kısa süre içerisinde normal hayata dönüleceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu