Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koranavirüsle Mücadelede Yılmayan ABD, 484 Milyar Dolarlık Ek Bütçe Uygulayacak

Koronavirüsle aylardır verilen mücadele ülkeler için zor olsa da hükümetin verdiği destekler ekonomik açıdan oldukça önemli... ABD Senatosu, 484 milyar dolarlık ek bütçe tasarısını kabul ettiğini duyurdu.
Koranavirüsle Mücadelede Yılmayan ABD, 484 Milyar Dolarlık Ek Bütçe Uygulayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınında şimdiye kadar 2 milyon 557 bin 994 vaka kaydedildi. ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısı 45 bini aştı. Tarihinin belki de en zor günlerini geçiren ülkede ekonominin aldığı zararı ise hemen her haberimizde dile getirmeye çalışıyoruz. Son günlerde duyulan virüs yayılma hızının yavaşladığı haberleri, ekonomiyi ayağa kaldırmak için atılan adımları da beraberinde getirmişti.

Trump, ülke ekonomisini normale döndürmek için karantina kurallarını gevşetmeye yönelse de tepkileri üzerine toplaması gecikmemişti. Nitekim dün ülkede bazı eyaletlerin üretime yeniden başlamaya hazırlandığı öğrenildi. Salgının merkez üssü olarak anılan ülkede alınan önlemlerin sıkılığı eyaletlere göre değişirken, hükümetten de sürekli destek adımları geliyor.

NBC News’in haberine göre, daha fazla teste ihtiyaç duyan ülkeye Senato tarafından teni bir destek sağlandı. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 484 milyar dolarlık ek bütçe tasarısı onaylandı. Başta ülkedeki küçük işletme yöneticileri ve ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlar yardım kapsamında yer alırken;  ardından da ABD’li bankalar, hastaneler ve acil durum kredileri de unutulmadı.

ABD Senatosu Onayladığı Ekonomik Destek Paketiyle Daha Fazla Koronavirüs Testi Yapılmasını Amaçladı

Senato Ekonomik Desteği OnayladıBirkaç hafta süren görüşmeler ve yapılan değerlendirmelerin ardından Pazartesi günü 500 milyar dolarlık bir yardım paketi üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Ardından bugün gelen yeni yardım paketiyle virüsün açtığı hasarları telafi edebilmek için çaba harcandığını bir kez daha ortaya koydu.

Söz konusu ek bütçe uygulamasının kapsamı ise şu şekilde;

Ek Bütçe Uygulaması ABDSenato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in üzerinde anlaştığı bu yardım paketi, Senato Genel Kurulu’nca bugün itibarıyla onaylanmış oldu. Salgından en büyük darbeyi alan ülkede daha fazla test yapılması bir ihtiyaçken, tasarıda test sayısını artırmak ve enfeksiyonları kontrol altında tutabilmek amacıyla 25 milyar dolarlık ek ödenek ayrılması talep edildi.

Perşembe günü Temsilciler Meclisi’nin onayından geçecek bu tasarı, Başkan Donald Trump tarafından imzalanacak. Diğer taraftan yetkililer arasında yapılan oylama sırasında Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, virüs için ayrılan toplam bütçenin gerekenden çok fazla olduğu gerekçesiyle tasarıya karşı çıktığı öğrenildi. Paul, karşı çıkışını şu ifadeleriyle anlattı;

Rand Paul İfadeleriÜlke ekonomisinin ayrılan bütçeye değil, ekonomik faaliyetlere ihtiyacı olduğunu öne süren Paul, ülkedeki işletmelerin yeniden açılmasına sıcak baktığını belirtmiş oldu. Trump’ın ekonomik kilitlenmeyi açma faaliyetlerine destekleyici bir yaklaşımda bulunabilir.

Trump ise kabul edilen ek bütçeyi Twitter hesabından şöyle duyurdu;

Diğer taraftan petrol fiyarlarındaki düşüş, küresel hisse senetlerini de düşüşe geçirdi. ABD hisselerinin tamamı son 3 hafta içindeki en sert düşüşü kaydetti. Ülkenin en büyük resesyonla karşılaşabileceği endişesi, ülkenin artırmaya hevesli olduğu harcamalarına rağmen kaybolmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu