Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kore Merkez Bankası Aniden Faiz İndirimine Gitti, Büyüme-Enflasyon Tahminlerini Düşürdü!

Çoğu küresel merkez bankalarının faiz indirimine yöneldiği şu günlerde, Kore Merkez Bankası ani bir şekilde faiz indirimine gitti.
Kore Merkez Bankası Aniden Faiz İndirimine Gitti, Büyüme-Enflasyon Tahminlerini Düşürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde piyasalar, farklı ülkelerin merkez bankalarından gelecek faiz indirimine odaklandı. Başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Amerikan Merkez Bankası (Fed) olmak üzere diğer ülkelerden de benzer hamleler bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Asya piyasaları, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) son toplantısında verdiği faiz artırımı sinyallerinden etkilenmişti. Bu beklentiyle karışık seyreden Asya piyasaları, çoğu küresel bankanın aksine faizlerde indirime değil artırıma yönelen bankanın etkisi altındaydı.

Bugün beklenmedik bir anda faizlerinde indirime yönelen Kore Merkez Bankası, büyüme ve enflasyon tahminlerini azalttı.

Kore Merkez Bankası Büyüme ve Enflasyon Tahminlerini AzalttıGerçekleştirdiği politika toplantısında aldığı kararlar neticesinde gösterge faizi hiç beklenmeyen bir anda indiren banka, büyüme ile enflasyon tahminlerini düşürdü. Yaptığı bu hamleyle Kore Merkez Bankası, ekonomilerini desteklemek için faaliyete geçen merkez bankaları arasına adını yazdırdı.

Alınan karar neticesinde gösterge 7 gün vadeli repo faizini mevcut seviyesi %1.75’ten %1.5’e düşüren Kore Merkez Bankası, ülke ekonomisinin bu yıl %2 büyüyeceğini ve bununla birlikte enflasyonun %0.7 oranında gerçekleşeceğini öngörüyor. Banka daha önce %2.5 oranında büyüme ve %1.1’lik enflasyon tahmin ediyordu.

Bankanın aldığı bu kararla, yeni gösterge faizi rekor düşük seviyenin yalnızca 25 baz puan üzerinde bulunuyor. Ayrıca finansal istikrar hala bir endişe yaratıyor.

Finansal İstikrar Hala Bir Endişe YaratıyorKore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol, ülkenin merkez bankasının bir başka hareket için de uygun ortamı olduğunu belirtirken, bunun çok fazla olmadığı konusunda uyarıda bulundu. Kore Merkez Bankası’nın Ağustos ayında daha rahat bir dönem geçireceğini öngören Seul’deki Standard Chartered Bank ekonomisti Park Chong-hoon, durum değerlendirmesi yaptı.

Başkan Lee’den gelen açıklamanın güvercin tutum hissettirdiğini aktarırken bu açıklamanın Ekim-Kasım aylarında faiz indirimleri için kapıyı açık tutmayı zorunlu kıldığını belirtti. Japonya ile gerilimin yarattığı endişelerin ve diğer verilerin ülke ekonomisi için tehdit oluşturduğunu ekledi.

Küresel piyasaların negatif seyrettiğini söyleyebileceğimiz bugünde, Güney Kore Merkez Bankası’nın 3 yıl aradan sonra bugün aldığı faiz indirim kararı beklenmeyen bir anda gerçekleştiği için şaşkınlığa yol açtı. Fakat ticaret savaşı endişeleri ve bunun küresel büyüme üzerindeki olumsuz etkisi, çoğu ülkenin merkez bankasını para politikalarını gevşetmeye zorladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu