Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Fed Yetkilisi Kocherlakota Faiz İndirimini Değerlendirdi

Amerikalı ekonomist Narayana Kocherlakota, Fed'in durumu hakkında uzunca bir değerlendirme yaparak bankanın dönüm noktasına doğru yol aldığını belirtti.
Eski Fed Yetkilisi Kocherlakota Faiz İndirimini Değerlendirdi
Yorum

Temmuz sonundaki kritik FOMC toplantısına geri sayım başlamışken, özellikle Fed yetkilileri ile ABD’li ekonomistlerden yorumlar gelmeye devam ediyor. Trump’ın Fed adayı olarak bilinen Judy Shelton, 50 baz puanlık bir faiz indirimini desteklediğini belirtmişti.

Yüksek miktardaki faiz ödemelerinden Fed’i sorumlu tutan ve bir an önce faiz indirimine gidilmesi gerektiğini savunan Trump ile Shelton’un görüşleri birbirine uyum sağlarken piyasaların faiz indirimi konusunda kafası oldukça karışık görünüyor.

2009-2015 yılları arasında Minneaolis Fed Başkanlığında bulunan Narayana Kocherlakota, Fed’in faiz indirimine yöneleceği toplantının yeni bir yönü işaret edebileceğini savundu.

Fed'in Toplantısı Yeni Bir Yönü İşaret EdebilirKocherlakota da Fed kararı için yorum yapan ekonomistler arasına katıldı. Artan bir biçimde kırılganlaşan ABD ekonomisini desteklemek amacıyla faiz indirimine gidildiğini, fakat bu hamlede oldukça geç kalındığını söyledi. Kocherlakota, bu nedenle yetkililer ile kamuoyunun risklerin farkında olması gerektiğini vurguladı.

Para politikasını değerlendirmek için yılda 8 defa bir araya gelen Fed yetkililerinin buna rağmen faiz indirimine çok az sıklıkla gittiklerini söyleyen Kocherlakota, Fed’de son 15 yılı üç farklı safhaya ayırdı: Bunlardan ilki Haziran 2004-Ağustos 2006 yılları arasındaki sıkılaştırma dönemiyken, Eylül 2007-Aralık 2012 arası gevşeme ve Haziran 2013-Aralık 2018 arası yeniden sıkılaştırma dönemi.

30-31 Temmuz’un banka için dönüm noktası olacağını söyleyen Kocherlakota, düşük enflasyon ile küresel ticaret risklerine tepki olarak 10 yılı aşkın süredir ilk kez faiz indirimi uygulanacağını bildirdi.

30-31 Temmuz Banka için Dönüm Noktası OlacakUygulanacak indirimin kendi başına çok da büyük bir öneme sahip olmadığını bildiren Kocherlakota, gelecek odaklı incelendiğinde Fed’in bundan sonraki 20-25 toplantıda faiz artırımına isteksiz olacağını, bunun da ciddi bir mesele olduğunu iddia etti.

Açıklamalarını sürdüren ekonomist, Fed’in gevşeme yönünde adım atması durumunda enflasyonun gelecek yıllarda baskı altında kalacağına güven duyduğunu düşündüreceğini bildirdi. Bunu kendi adına doğru bulan Kocherlakota, gelecek haftadan beklentisini çeyrek puandan daha dramatik bir rakamda tutmuyor.

Kocherlakota, Fed’in yön değiştirmeyi oldukça az tercih eden bir banka olduğunu bildirirken, Aralık ayında ikinci bir çeyrek puanlık indirim bekliyor.

Kocherlakota Aralık Ayında İkinci Bir Çeyrek Puanlık İndirim BekliyorÖnümüzdeki haftanın Fed için önemine işaret eden Kocherlakota, Powell başkanlığında 11 kez FOMC’un toplandığını fakat yalnızca 1 üyenin muhalif kaldığını açıkladı. Bu kapsamda bankanın gelecek hafta faiz indirimine yöneldiğinde 1-2 üyenin muhalife kalacağını öngördü.

Ayrıca Kocherlakota’ya göre bu hamle enflasyonist riskleri gösteriyor ve kamuoyunun bu yüzden dikkatli olması gerekiyor. Sözlerini bitirmek üzereyken Fed’in gevşeme politikası izlemesinden memnuniyet duyacağını belirten Kocherlakota, kendisinin 2015 yılında bankaya faiz indirimi önerisinde bulunduğunu hatırlattı.

Başta Başkan Trump ve çoğu ülke ekonomisti Fed’in faiz indirimine gitmesi gerektiğini desteklerken, Boston Fed Başkanı Rosengren, ABD ekonomisini oldukça güçlü olarak değerlendirip, faiz indirimine gerek duymadığını açıklamıştı. Fakat indirime kesin gözüyle bakılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu