Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kazakistan Normalleşme Sonrası Yeniden Madenciler için Cazip Seçenek Olabilir

Yetkililerin iddiasına göre, yılın ilk haftasında hükümet karşıtı protestoların vurduğu Kazakistan genelinde durum normalleşiyor. Ayrıntılar haberde…
Kazakistan Normalleşme Sonrası Yeniden Madenciler için Cazip Seçenek Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Günler süren kargaşadan sonra, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, ülkenin artık istikrara kavuştuğunu söyledi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, kolluk kuvvetlerinin protestocular tarafından saldırıya uğrayan tüm idari binaları geri aldığını ve toplumsal hizmetlerin restore edildiğini bildirildi.

Düşük elektrik fiyatları ve kripto endüstrisine karşı genel olarak olumlu tutumuyla Kazakistan, hükümetin Mayıs 2021’den bu yana Çin’de sektöre yönelik baskılarının neden olduğu büyük göçün ortasında çok sayıda madencilik şirketini kendine çekti.

Ülkenin küresel hash oranındaki payı %18’e kadar yükseldi. Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği’ne ( NABCD ) göre, isyanlar resmi kripto madenciliği şirketlerinin faaliyet gösterdiği bölgeleri etkilemedi.

NABCD, “Stratejik bir perspektifte Kazakistan, kripto para madenciliğinin gelişimi için en çekici alanlardan biri olmaya devam edecek” açıklamasında bulundu. Kurum hükümet yetkilileriyle diyaloğu sürdürdüğünü ve daha önce yasal madencilik kuruluşları için elektrik arzına getirilen kısıtlamaların gevşetildiğini duyurdu.

Haber, Aralık ayında yayınlanan bir raporun , bazı madencilik işletmelerinin elektrik kesintileri nedeniyle ekipmanlarını ülke dışına taşımaya başladığını açıklamasının ardından geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%