Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kazakistan Kripto Ticaretini Teşvik Etmek için Yeni Yollar Arıyor

Yetkili kaynaklar düzenlemelerin iyileştirileceği sinyalini veriyor.
Kazakistan Kripto Ticaretini Teşvik Etmek için Yeni Yollar Arıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası gelinen gün itibariyle 2,4 trilyon dolar seviyelerine ulaştı. Bu denli büyüyen bir piyasa ülkeler tarafından çeşitli düzenlemelerin yapılması ihtiyacını doğuruyor. Pek çok ülke yatırımcıların güvenliğini sağlamak adına yeni yol haritaları belirliyor. Bu düzenlemelerden bazıları kısıtlayıcı olurken, ticareti teşvik edecek hamleler de yapılıyor.

Kazakistan hükümeti ülkedeki kripto para endüstrisinin ve blockchain teknolojisinin gelişimini teşvik edecek adımlar atmaya hazırlanıyor. Yapılan duyuruya göre kripto endüstrisinin gelişimini ele almak için önerilerin değerlendirildiği ve devletin kripto operasyonlarını düzenleme yaklaşımını yeniden gözden geçirdiği kaydedildi.

Borsalar Kontrol Edilecek

Borsalar Kontrol Edilecek

Yetkililer, büyük bir ulusal finans merkezi olan Astana Uluslararası Finans Merkezi aracılığıyla kripto borsaların kontrol edilmesinin planlandığını belirtti. Hükümet ayrıca, kripto borsalarının yerel bankalar ve müşterilerle etkileşime girebileceği standartların oluşturulmasını önerdi.

Yeni girişim ile yerel kripto endüstrisi için şeffaflık ve organizasyon sağlanması amaçlanıyor. Yapılan duyuruda, “Bugüne kadar, kripto endüstrisinde çalışan tüm şirketlerden sadece madencilik şirketleri Kazakistan pazarının bir parçası” açıklamasına yer verildi.

Geçtiğimiz hafta Kazakistan merkez bankası, olası bir merkez bankası dijital para birimi hakkında resmi bir rapor yayınladı. Banka, dijital tenge’nin nakit veya nakitsiz ödemelerin yerini alması amaçlanmadığını, bunun yerine ulusal ödeme sisteminin daha da geliştirilmesini sağlayacak ve nakde bağımlılığı azaltacak alternatif bir seçenek olacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu