Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2019’da 542 Bine Ulaşan Karşılıksız Çeklerde Yeni Düzenleme İsteniyor

TESK Başkanı Palandöken, çek borcu yüzünden hapis cezası uygulamasının kaldırılması ve karşılıksız çeklerin önlenmesi için yeni düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.
2019’da 542 Bine Ulaşan Karşılıksız Çeklerde Yeni Düzenleme İsteniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, ekonomide yaşanan sıkıntıların karşılıksız çek sayısında rekor seviyelerin görülmesine sebep olduğunu belirtti. 2019 yılında 542 bin 133 çek karşılıksız çıktı. Bu sayının geçtiğimiz Mart ayında 126 bin olduğunu söyleyen Başevirgen, Haziran’da 180 bine, Kasım’da 200 bine dayandığını açıkladı.

İnsanların karşılıksız çek nedeniyle alacağını tahsil edemediğini, çek borcu olanların ise hapis cezası ile karşı karşıya kaldığını anlattı.  Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hapiste yatan hiç kimsenin borcunu ödeyemeyeceğini, bu nedenle karşılıksız çek konusunda yeni düzenlemeler getirilmesi gerektiğini talep etti.

TESK Başkanı Palandöken, karşılıksız çeklerin sadece %26’lık kısmının geri ödendiğini söyledi.

TESK Başkanı PalandökenBu alanda önleyici düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getiren Palandöken, bankaların çek hesabı açarken bu kişilerin portföylerine bakarak, sorumluluk üstlenmelerini istedi. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin bu sabah açıkladığı Aralık 2019 raporuna göre, geçen yıl karşılıksız çek adeti, 2018’e kıyasla %7,9 geriledi ve 542 bin 133 oldu. Tutar bazında ise %7,2’lik düşüşle 27.316 milyon TL’ye indi.

Bendevi Palandöken, bunun yalnızca 130 bin 484’ünün geri ödendiğini, bu nedenle karşılıksız çek yazanların sayısının azalması ve bu uygulamanın önlenmesi için acilen düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Karşılıksız çeklerin zincirleme olarak tüm ticari faaliyetleri etkilediğini, hem çeki verenin hem de alanın mağdur olduğunu söyledi. Bunun önlenmesi için bankaların çek hesabı açtığı müşterilerinin sosyal ve ekonomik durumlarını çok iyi bir şekilde analiz etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Çek borcundan dolayı hapis cezası uygulamasının haksızlık olduğunu ifade eden Palandöken, “Hiç kimse hapisteyken çek borcunu ödeyemez. Esnafımız ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borcundan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalmamalı.” dedi.

Çek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi ve hapis cezasının kaldırılması gerektiğini söyleyen TESK Başkanı, bu cezayı alacak kadar ağır ve yüz kızartıcı bir suç olmadığının kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu