Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Perakende Satışları Ağustos’ta %2,1 Arttı

Kanada, Ağustos 2021 dönemine ilişkin nihai perakende satış verilerini açıkladı.
Kanada Perakende Satışları Ağustos’ta %2,1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada İstatistik Ofisi tarafından açıklanan nihai verilere göre perakende satışlar Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 2,1 arttı. Ön tahmin Kanada’daki perakende satışların, Ağustos’ta aylık yüzde 2,1 oranında toparlandığını göstermişti.

Temmuz ayında perakende satışlar, tüketicilerin ülke genelinde yeniden açılma önlemlerine uyum sağlamasıyla 11 alt sektörden 5’inde düşüşle birlikte yüzde 0,6 daha düşük düşüş kaydetmişti.

Çekirdek perakende satışlar ise Ağustos’ta %2,8 oranında artış kaydetti.
Perakende Satışlar Kanada
KAYNAK: Statistics Canada

Aylık yüzde 2,1’lik artış, yiyecek ve içecek mağazalarındaki (yüzde 4,8), benzin istasyonlarındaki (yüzde 3,8) ve giyim ve giyim aksesuarları mağazalarındaki (yüzde 3,9) yüksek satışların öncülüğünde gerçekleşti. Satışlar, perakende ticaretin yüzde 94,6’sını temsil eden 11 alt sektörün 9’unda arttı.

Hacim bazında perakende satışlar Ağustos’ta yüzde 1,4 arttı. Kanada’da devam eden COVID-19 salgınının ortasında, eyalet hükümetleri ülke genelinde çeşitli bölgelerde perakende sektörünü doğrudan etkileyen halk sağlığı kısıtlamalarını hafifletti.

Değişen kısıtlamalar ışığında, hem perakendeciler hem de tüketiciler değişen iş koşullarına uyum sağladı. Bununla birlikte hızla gelişen ekonomik durum göz önüne alındığında, Kanada İstatistik Ofisi perakende satışların Eylül ayında yüzde 1,9 düştüğünü tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu