Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada İmalat Satışları Eylül’de %1,5 Artışla Ağustos’taki Düşüşten Toparlandı

Kanada'da imalat satışları, Eylül’de bir önceki aya göre %1,5 artarak önceki ay aşağı yönlü revize edilen %1,4 düşüşten toparlandı ve piyasa beklentilerini karşıladı.
Kanada İmalat Satışları Eylül’de %1,5 Artışla Ağustos’taki Düşüşten Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada ulusal istatistik ofisi Statistics Canada, Eylül 2020’ye ilişkin aylık imalat anketinin sonuçlarını yayımladı. Buna göre Kanada’daki imalat satışları, bir önceki aya göre yüzde 1,5 artarak 53,8 milyar Kanada doları seviyesine ulaştı.

Eylül verisi, Ağustos’taki yüzde 1,4’lük düşüşü takip ederken ağaç, kimya ve gıda sektörlerinin başını çektiği 21 imalat sektörünün 13’ünde satışlar arttı. Bununla birlikte Eylül ayındaki satışlar, Şubat ayındaki salgın öncesi seviyelerinin yüzde 3,6 altında kaldı.

Sabit dolar cinsinden imalat satışları Eylül ayında daha fazla ürün satıldığına işaret ederek yüzde 2,1 arttı. Üçüncü çeyrekte imalat satışları, art arda dört çeyrek düşüşün ardından yüzde 26,6 arttı. Ahşap üretimi büyümeye öncülük ederken ağaç endüstrisinde satışlar Eylül ayında yüzde 9,6 artışla 3,3 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Eylül ayındaki satışlar, Şubat ayına göre %32,1 ve yıldan yıla %39,6 arttı.
Kanada İmalat Satışları
Kaynak: Statistics Canada

Daha yüksek kereste ve diğer ağaç ürünleri fiyatları (%6,3) ve daha yüksek satış hacimleri (%4,0) Eylül ayındaki kazanca katkıda bulundu. Orman ürünleri ile yapı ve ambalaj malzemeleri ihracatı Eylül ayında %10,4 artarken ulusal olarak verilen ikamet izinlerinin toplam değeri %6,9 arttı. Üçüncü çeyrekte odun satışları üçte birden fazla arttı.

Kimya endüstrisindeki satışlar, artan ilaç ve ilaç satışlarının etkisiyle Eylül ayında yüzde 6,7 artarak 4.5 milyar dolara ulaştı. Eylül ayında temel kimyasallar dışındaki tüm kimya alt sektörlerinde satışlarda artış kaydedildi.

Gıda sektöründeki satışlar, Eylül ayında %1,3 artışla 9,2 milyar dolara yükseldi. Et dışındaki tüm gıda alt sektörlerinde, meyve-sebze ve deniz ürünleri satışlarındaki artışla birlikte satışlar arttı. Gıda ürünlerine yönelik yüksek fiyatlar, Eylül ayındaki satış artışına katkıda bulundu.

Art arda dört aylık artışın ardından çeşitli sektördeki satışlar Eylül ayında %4,8 düştü. Bununla birlikte, yıldan yıla satışlar %16,3 arttı. Toplam imalat sektörü için kapasite kullanım oranı (mevsimsellikten arındırılmamış), 21 sektörün 18’inde artan üretim nedeniyle Ağustos’taki %75,5’ten Eylül’de %78,5’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu