Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan ve DBS Ortaklığı ile Blockchain Tabanlı Platform Oluşturulacak

Finans devleri sınır ötesi platform oluşturmak için bir araya geliyor.
JPMorgan ve DBS Ortaklığı ile Blockchain Tabanlı Platform Oluşturulacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, küresel ödemelerde kullanılmak üzere tasarlanan ve bankalar arası işletmeleri hedeflenen bir blockchain platformu oluşturacak. Banka bu ortaklık için Singapur’un en büyük bankası DBS ve devlet destekli yatırım şirketi Temasek ile birlikte çalışacak.

Yeni sistem ile sınır ötesi ödemeler, ticaret işlemleri ve döviz anlaşmalarındaki mevcut sürtüşmeyi azaltmak için blok zincir teknolojisinden yararlanılacak. JPMorgan, bu tür bir işlevselliğin, çeşitli işlem türleri için ödemelerin anında ödenmesini sağlayarak, bankaların mevcut finansal sistemdeki ödemeyle ilgili küresel zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacağını belirtiyor.

Finans devleri bir araya geldi

Yeni platform için çalışmalar ilk olarak 2017 yılında JPMorgan ve Temasek tarafından başlatılmıştı. Partior’un platformu, esas olarak Singapur merkezli hem ABD doları hem de Singapur doları cinsinden bankalar, çeşitli para birimlerinde diğer pazarlara hizmet sunmayı amaçlıyor.

DBS CEO’su Piyush Gupta, blok zinciri teknolojisinin ve akıllı sözleşmelerin, Partior’un programlanabilirlik, değişmezlik, izlenebilirlik ile dünya standartlarında bir platformda gerçek zamanlı sınır ötesi çoklu para ödemeleri, ticaret finansmanı, döviz ve DVP menkul kıymet takaslarını desteklemesini sağlayacağını söyledi.

JPMorgan’ın Nisan ayında Ethereum geliştiricilerini işe almaya başladığı açıklanmıştı. Şirketin ayrıca aktif olarak yönetilen bir Bitcoin fonu başlatmaya hazırlandığı söyleniyor. Partior’un piyasaya sürülmesinin, dijital para birimleri için küresel bir dönüm noktası olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu