Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JCR Anadolu Efes’in Uzun Vadeli Kredi Notunu “BBB-“ Olarak Belirledi

Anadolu Efes hisseleri JCR Avrasya’nın kredi değerlendirmesinin ardından pozitif seyrini sürdürdü.
JCR Anadolu Efes’in Uzun Vadeli Kredi Notunu “BBB-“ Olarak Belirledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş., Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. hakkında değerlendirmesini açıkladı. Şirketin uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notu (BBB-), görünümü durağan olarak teyit edildi.

Kurum, Anadolu Efes’in uzun vadeli ulusal notunu AAA (Trk) olarak açıkladı. Kısa vadeli yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu ise A-3 (stabil görünüm) olarak bildirildi.

Şirketin içsel özkaynak ile desteklenen finansal risk göstergelerinin düşük seviyelerde olması değerlendirmeyi olumlu etkiledi.
Anadolu Efes Hisseleri %2,54 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kredi notu belirlenirken ele alınan konular arasında; bira ve meşrubat operasyonlarının öngörülebilir nakit akış yaratma kapasitesi, güçlü nakit akış döngüsü ve likidite göstergeleri, konsantrasyon riskini azaltan coğrafi çeşitlilik ve ürün yelpazesinin potansiyel gelir yaratma ve sürdürülebilir rekabet avantajlarını desteklemesi gibi hususlar yer aldı.

Bunların yanında güçlü karlılık göstergelerinin sürdürülmesi, güçlü ortaklık yapısı ve kurumsal yönetim uygulamalarına uyumun grubun pazardaki yerini sağlamlaştırması, pazar lideri olmasına rağmen Türkiye’deki bira pazarının ve pazar payının daralması, çeşitli para birimlerinden elde edilen gelirlerin ağırlıklı dolar bazlı borçlanma yapısıyla uyumsuzluk yaratması ve pandemi nedeniyle yavaşlayan küresel ekonominin durumu da baz alındı.

Anadolu Efes hisseleri (AEFES), JCR değerlendirmesi sonrasında çok fazla değişim göstermedi. 21,86 liradan işlem gören hisseler, saat 16.00’da gelen açıklamanın ardından 21,88 lirada seyretmeye başladı. Saat 16.32’de %2,54 artıda işlem görüyor.

Şirket hisseleri Ağustos ayını %1,80 ekside kapatmaya hazırlanıyor. Aylık bazda kaydettiği en düşük fiyat 21,30, en yüksek 22,62 oldu. Yıllık 17,30 – 26,54 arasında hareket eden hisseler, %21 ile ılımlı artış sergiledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu