Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’nın Tüketici Enflasyonu Kasım’da Arttı

Japonya’nın yıllık çekirdek tüketici enflasyonu Kasım ayında yükselişe geçti.
Japonya’nın Tüketici Enflasyonu Kasım’da Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’nın yıllık çekirdek tüketici enflasyonu Kasım ayında yükselişe geçti ve kilit bir fiyat göstergesi üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum firmaların, artan emek ve vergi zammı maliyetlerini kademeli bir şekilde müşterilere aktardığını öne sürdü.

Bununla birlikte enflasyon Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinden uzak durarak merkez bankasının fiyatları desteklemedeki zorluğunun üzerini çizdi. Cuma günü yayınlanan hükümet verileri, çekirdek tüketici fiyat endeksinin Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 0.5 arttığını gösterdi.

Yüzde 0.5’lik artış ortalama piyasa tahminiyle eşleşti ve Ekim ayında yüzde 0.4’lük artışa kıyasla arttı.

Japonya Kasım Tüfe Yüzde 0.5 Artış Hem oynak taze gıdaların hem de enerji maliyetlerinin etkisini ortadan kaldıran endeks ise Kasım ayında yüzde 0.8 oranında artarak Nisan 2016’dan bu yana en hızlı artışına işaret etti.

BOJ tarafından geniş enflasyon eğiliminde kilit bir ölçüm olarak izlenen TÜFE’deki artışın, çok çeşitli mal ve hizmetlere yönelik fiyat artışlarını yansıttığı söylendi. Tüketicilerin suşi için Kasım ayında bir yıl önceye kıyasla yüzde 5, dondurma içinse yüzde 8 daha fazla ödedikleri belirtildi. Elektrikli süpürgeler için yüzde 36 daha fazla para harcadıkları eklendi.

Ancak analistler, ekonomideki yavaşlama belirtileri göz önüne alındığında yükselişin uzun süreceğine şüpheyle yaklaştılar.

Japonya Kasım Tüketici Fiyat Endeksi 2019 Kasım Capital Economics’ten Japonya ekonomisti şöyle konuştu:

“Taze gıda ve enerji maliyetleri hariç enflasyondaki artış Japonya Merkez Bankası için olumlu bir işarettir ve kuruma yüzde 2’lik fiyat hedeflerine yönelik ivmeyi koruduklarına dair daha güvenli konuşma fırsatı verecektir. Bununla birlikte, işsizlik oranı tırmanırken ve kapasite kullanımı düşerken, temel enflasyonun yaklaşık yüz e 0.4 ile ılımlı kalmasını bekliyoruz.”

BOJ, Perşembe günü zayıf ihracatın güçlü iç taleple dengeleneceği görüşüyle para politikasını sabit tutmuştu. Ancak birçok analist, üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.8 oranında artış gösteren Japonya ekonomisinin Ekim ayındaki satış vergisi zammının tüketimi yavaşlatmasıyla mevcut çeyrekte daralacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu