Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İzlenmesi Gereken Filmler: 20 Farklı Kategoride Mutlaka İzlemeniz Gereken 200 Film Listesi

İzlenmesi gereken filmler listesinde büyük başarıya ulaşmış filmlerin yanında pek bilinmedik birbirinden etkileyici yapımlar da var. İşte 200 filmlik dev liste;
İzlenmesi Gereken Filmler: 20 Farklı Kategoride Mutlaka İzlemeniz Gereken 200 Film Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Film izlemeyi seviyorsanız, fakat izleyecek kaliteli film bulmakta zorlanıyorsanız bu listemiz tam da sizlere göre olabilir. Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken başyapıt niteliğindeki 200 filmden oluşan bu listede genellikle kült niteliği taşıyan yapımlar yer alıyorlar. Fakat listemizde yer alan bazı filmlerin adını daha önce duymamış ve seyretmemiş olabilirsiniz.

20 farklı kategoride 10’ar filmin yer aldığı bu dev listemizi, bulunmasını istediğiniz filmleri yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşarak, daha da genişletebilirsiniz. Her filmin tek bir kategoride sadece bir kez kullanıldığını, bu nedenle de birçok kategoride ilk sıralarda yer alması gereken filmlerin tek bir kategoride yer aldıklarını ve IMDb puanına göre sıralandıklarını da belirtmeden geçmeyelim.

İşte Paratic’e göre 20 karklı kategoride izlenmesi gereken 200 film;

Navigasyon

İzlenmesi Gereken Aşk Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Aşk Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıGenellikle dram dolu imkansız aşkların konu edildiği yapımlar, diğerlerine göre daha çok beğeniliyor ve daha fazla izleniliyorlar. Listemizde yer alan yapımların birçoğu da bu türlerin harmanından oluşuyorlar.

10. Kaynak (The Fountain)

IMDb Puanı: 7,3

Kaynak (The Fountain) filminin temelini aslında bilim kurgu ve fantastik türler oluştursa da romantik ve mistik yönüyle de ağır basan bir film olarak karşımıza geliyor. Fedakarlık, yaşamak ve yaşatmak gibi konuları esas alan bu yapım, müzikleriyle de hayranlık uyandırıyor.

9. Cesaretin Var mı Aşka (Jeux d’enfants)

IMDb Puanı: 7,7

Adeta Amelie etkili 2003 yapımı bir Fransız bombası olan Cesaretin Var mı Aşka (Jeux d’enfants), sıra dışı bir öyküye sahip, olağanüstü bir aşk filmi olarak listemizde yer alıyor. Aslında bu filmi izledikten sonra “bu aşk değil kardeşim, bu düpedüz mazoşizm” bile diyebilirsiniz.

8. Ah Müjgan Ah

IMDb Puanı: 7,7

Sadri ağabeyimizin replikleriyle, buğulu bakışları ve ses tonuyla yüreğimizi darma duman ettiği Ah Müjgan Ah, “gözleri dört defa lacivert” bir film olarak listemizde yer alıyor.

7. Aşk (Amour)

IMDb Puanı: 7,9

Michael Heneke imzalı ve ödüllü bir romantik film olan Aşk (Amour), boğazınızı düğümleyip, sizleri derin düşüncelere sürükleyecek. “Ölmeli mi yoksa başkası için yaşamalı mı” ikilemiyle cebelleşmenize neden olacak efsanevi bir yapımdır.

6. Vesikalı Yarim

IMDb Puanı: 8,0

Türkan Sultan’ın Selvi Boylum’dan 10 yıl önce devleştiği benzersiz bir film olan Vesikalı Yarim, Sait Faik eserinin Ömer Lütfi Akad yönetmenliğiyle hayat bulmuş halidir. Her repliğiyle içimize işleyen bu muhteşem film, tek kelimeyle bir başyapıttır.

5. Hırçın Sevgilim (My Sassy Girl)

IMDb Puanı: 8,1

Aşktan yana beklentilerinizi tabiri caizse “Allahuekber Dağları’na” çıkartacak bir yapım olan ve Yeopgijeogin geunyeo adıyla da bilinen Hırçın Sevgilim (My Sassy Girl), Güney Kore sinemasının en başarılı filmlerinden bir tanesidir.

4. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMDb Puanı: 8,3

Oscar Ödül’lü bir bilim kurgu filmi olmasına rağmen, etkileyici romantik filmler arasına da adını yazdıran Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), sakin kafayla izlenilmesi gereken bir yapımdır. İçtenliğiyle sizleri hapsedip, kurgusuyla düşüncelere sürükleyen ikinci defa seyredilişinde ağlatmasa da acı veren bir filmdir.

3. Sevmek Zamanı

IMDb Puanı: 8,3

Boyadığı evin duvarında asılı bir resme aşık olan genç bir adamın hikayesini anlatan ve bütünüyle Metin Erksan’ın ellerinde hayat bulan Sevmek Zamanı, diyalogları, oyunculukları ve sahneleriyle kült filmlerden bir tanesi haline gelmiştir.

2. Amelie

IMDb Puanı: 8,4

Müziklerin ve atmosferin filmden daha çok ön plana çıktığı Amelie, duygusal olan her insanı hem ağlatan hem de gülümseten başarılı bir filmdir. Özellikle de ana karaktere hayat veren Audrey Tatou her şeyiyle, en çok da mimikleriyle izleyenleri kendisine aşık etmiştir.

1. Kazablanka (Casablanca)

IMDb Puanı: 8,6

Günümüz romantik filmlerinin bünyelerinde barındırdıkları klişelerin birçoğunun doğduğu film olan Kazablanka (Casablanca), sadece romantizmi değil, savaşın ağırlığını da gözler önüne sermektedir. Halihazırda bütün replikleriyle hayranlık uyandıran bu başyapıt, özellikle de final cümlesi ve sahnesiyle efsaneleşmeyi başarmıştır.

İzlenmesi Gereken Bilim Kurgu Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Bilim Kurgu Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıRomantizm ile hem gülüp hem de ağladıktan sonra izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri ile ufkunuzu daha da genişletmeye ne dersiniz? İşte huzurlarınızda mutlaka izlemeniz gereken bilim kurgu filmleri;

10. The Thirteenth Floor

IMDb Puanı: 7,0

The Matrix ile benzer bir yapım olduğu, fakat birçoğuna göre Matrix’ten çok daha iyi bir kurgu ile işlendiği düşünülen The Thirteenth Floor, teknoloji ve gerçekliği sorgulatan yapısıyla da hayranlık uyandırıyor. Simülasyon içerisinde simülasyonu barındırarak ufkunuzu açabildiği kadar açıyor.

9. District 9

IMDb Puanı: 8,0

Uzaylı mülteci konusunun işlendiği District 9, tabiri caizse bilim kurgu olmayacak kadar rasyonel bir yapımdır. Mültecilik konusunu felsefi ve sosyolojik açıdan olağanüstü bir şekilde işleyen District 9 mutlaka izlemeniz gereken filmlerden bir tanesi olarak huzurlarınıza geliyor.

8. Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes)

IMDb Puanı: 8,0

Bugüne kadar birçok devam ve yeniden çekim filmleriyle karşımıza gelen Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), özellikle de 1968 yapımı ilk filmiyle efsanevi bir serinin fitilini ateşlemiştir. Ayrıca finaliyle ve kurgusuyla da adını izlenmesi gereken başyapıt filmler arasına yazdırmıştır.

7. Blade Runner

IMDb Puanı: 8,2

Sinema tarihinin kilometre taşlarından biri olan, yapay zeka ve insansı robotların distopik bir dünya içerisinde beyazperdeye taşınmış ilk filmler arasında yer alan Blade Runner da kesinlikle ufkunuzu açacak.

6. 2001: A Space Odyssey

IMDb Puanı: 8,3

Arthur C. Clarke’ın, Neil Armstrong’a bile Ay’a çıkmak için ilham verdiği enfes kitabının Kubrick tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan 2001: A Space Odyssey, biraz bayık bir film olsa da dönemine göre çok ama çok ileride bir başyapıttır.  

5. Alien

IMDb Puanı: 8,5

Baştan sona kadar izleyicileri germeyi başaran Alien, genellikle korku filmi olarak bilinse de aslında etkileyici bir gerilim filmidir. Ayrıca zamanının ötesinde bir diğer film olan Alien, halen daha birçoğumuzun unutulmazları arasındadır.

4. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

IMDb Puanı: 8,5

Çocukluk ve ergenlik dönemlerimizin en sevilen serilerinden bir tanesi olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future), şimdilerde izlendiğinde de bizleri o dönemlere götürüp, duygulandırmayı başarır. Bünyesinde barındırdığı her şeyle efsaneleşmiş olan olağanüstü bir başyapıttır.

3. Yıldızlararası (Interstellar)

IMDb Puanı: 8,6

Üzerine teoriler üretilmeye devam edilen, beyninizi parçapinçik edip; oyuncuları, senaryosu, müzikleri ve kurgusuyla 3 saatin hızlıca akıp geçmesini sağlayan efsanevi bir filmdir. Deha ürünüdür.

2. The Matrix

IMDb Puanı: 8,7

Bakış açınızı bütünüyle genişletmeye ant içmiş bir yapım olan The Matrix, yaşamış olduğumuz bu dünyanın gerçek mi yoksa bir simülasyon mu olduğunu sizlere sorgulatabilir. Varlık felsefesi ile aksiyonu kurgulayıp, spiritüalizm ve panteizm ile harmanlayan olağanüstü bir başyapıttır.

1. Başlangıç (Inception)

IMDb Puanı: 8,8

Her sahnesinde, karakterlerinde, kurgusunda, kısacası bütününde olağanüstü bir zekayı barındıran Başlangıç (Inception) da çeşitli teorilerin oluşmasına neden oluyor. Bu kez hayatımızın bir rüya olabileceğini düşüneceğimiz Başlangıç, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olarak listemizde yer alıyor.

DİKKAT SPOİLER! Bir teori de ben üreteyim. Bana göre baştan sonra Cobb’un rüyasını izliyoruz. Özellikle de filmin sonu, bizi ikileme düşürüyor. Ancak mimar kızımızla yapılan 3. katman konuşmasında “burayı siz mi yarattınız” sorusu birçok şeyi aydınlığa kavuşturuyor. Cobb, “burası ilk evimizdi. Sonrasında Mall hamile kalınca şuradaki eve geçtik,” cümlesi, aslında çocukların da bu rüya içerisinde doğmuş olabilecekleri düşüncesini aklımıza getiriyor.

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıBilim kurguyla yorulan beynimizi birbirinden eğlenceli komedi filmleriyle rahatlamaya ne dersiniz? İşte karşınızda izlenmesi gereken en iyi komedi filmleri;

10. Üşütük Popolar (Cool Runnings)

IMDb Puanı: 6,3

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Üşütük Popolar (Cool Runnings), oldukça eğlenceli bir film olarak karşımıza geliyor. Kış Olimpiyatları’na kızak dalında katılacak olan bir grup Jamaikalı çılgının hikayesinin konu edildiği bu yapım, “ye maaan!” repliğiyle de efsaneleşmeyi başarmıştır.

9. Çıplak Silah (Naked Gun)

IMDb Puanı: 7,6

Baştan sona sıkılmadan izleyeceğiniz bir absürt komedi klasiği olan Çıplak Silah (Naked Gun), hemen hemen her sahnesiyle ve her esprisiyle kahkahalar atmanıza neden olacaktır.

8. G.O.R.A.

IMDb Puanı: 8,0

Hollywood filmlerine göndermeleri ve unutulmaz replikleriyle Cem Yılmaz imzalı en iyi film unvanına kavuşan G.O.R.A. vizyona girmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, bizleri halen daha güldürmeyi başarmaktadır.

7. Şekerpare

IMDb Puanı: 8,1

Bana göre gelmiş geçmiş en güzel komedi filmlerinden biri olan ve Yeşilçam ustalarını bünyesinde barındıran Şekerpare, önce yaran sonrasında ise koparan bir filmdir. Göndermeleriyle halen daha ses getirmeyi başaran bir Yavuz Turgul ve Atıf Yılmaz başyapıtıdır.

6. Büyük Lebowski (The Big Lebowski)

IMDb Puanı: 8,2

Büyük Lebowski (The Big Lebowski), içki içmeyen insanda bile White Russian içme isteği uyandıran, göndermeleri, replikleri ve sahneleriyle kahkaha krizlerine sokan enfes bir yapımdır.

5. Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot)

IMDb Puanı: 8,3

Klasik komedi filmlerinden biri olan Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot), vizyona girmesinin üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen, halen daha bizleri güldürmeyi başarmaktadır. Ayrıca Marilyn Monroe’nun filmde yer alan “I Wanna Be Loved By You” performansı da olağanüstüdür.

4. Monty Python ve Kutsal Kase (Monty Python and the Holy Grail)

IMDb Puanı: 8,3

Monty Python ve Kutsal Kase (Monty Python and the Holy Grail); orijinal dilde de Türkçe dublajıyla da izleyicileri güldürmeyi başaran olağanüstü yapımlardan bir tanesidir. Tarihi bir absürt komedi filmlerinin atası olarak listemizde yer alan bu yapım, en az bir diğer komedi efsanesi olan Dr. Strangelove kadar sizleri güldürecektir.

3. 3 Idiots

IMDb Puanı: 8,4

Eğer Hint filmlerine karşı önyargınız varsa, 3 Idiots filmi Bollywood yapımlarını denemek için olağanüstü bir başlangıç olabilir. Baştan aşağı duygu karmaşasına sürükleyen ve adeta akıp giden bir yapım olarak listemize adını yazdırıyor.

2. Kibar Feyzo

IMDb Puanı: 8,7

Radikal sosyalist bir komedi filmi olan, çoğu repliğini hafızalarımıza kazıyan, bana göre gelmiş geçmiş en iyi Türk filmlerinden olan Kibar Feyzo ile nostalji yapmak isteyebilirsiniz.

1. Forrest Gump

IMDb Puanı: 8,8

“Sihirli ayakkabıları,” replikleri ve sahneleriyle gönlümüze taht kuran Forrest Gump, komedi ve dram türlerini olağanüstü bir şekilde gözler önüne seriyor. Özellikle de Beyaz Saray sahnesiyle izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başarıyor.

İzlenmesi Gereken Korku Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Korku Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıBu kadar gülmek yeter. Şimdi biraz da uykularımızı kaçıracak ve bizleri ürküterek kendimize getirecek, izlenmesi gereken korku filmlerine bir göz atalım.

10. Baskın Karabasan

IMDb Puanı: 5,8

Can Evrenol’un ellerinde hayat bulan Baskın Karabasan, filmi almış olduğu puanla sizleri yanıltmasın. Katılmış olduğu festivallerden ödüllerle ayrılan ve bünyesinde in, cin gibi olguları barındırmayan enfes bir yapım olarak karşımıza geliyor.

9. Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)

IMDb Puanı: 6,7

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek yaratılan Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose), özellikle de Jennifer Carpenter’ın muazzam performansıyla şekilleniyor. Hristiyanlık propagandası yapmasından dolayı fazlasıyla eleştirilen bu film, yine de kendisini izlettiriyor.

8. Ruhlar Bölgesi (Insidious)

IMDb Puanı: 6,8

İzlerken gerim gerim gerileceğiniz, kaliteli bir korku filmi arıyorsanız Ruhlar Bölgesi (Insidious), bütün beklentilerini karşılayabilir.

7. Shutter

IMDb Puanı: 7,1

Tayland yapımı başarılı bir korku filmi olan Shutter, tabiri caizse “günahı boynuna” lafını gerçeğe dönüştürüyor. Özellikle de son sahnesiyle insanı koltuğa çiviliyor.

6. Ringu

IMDb Puanı: 7,3

5 filmlik bir Japon korku filmi serisi olan Ringu, aslında ABD yapımı Halka serisinin orijinal halidir. Durgun ve gergin bir atmosfer yaratan bu yapım, sizleri televizyonunuzdan bütünüyle soğutabilir.

5. Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)

IMDb Puanı: 7,5

Savaş ve travma üzerine kurulu psikolojik bir film olmasına rağmen, genel olarak korkutan ve bazı sahneleriyle rüyalarınıza bile girebilecek kapasiteye sahip olan Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder) filmi de izlenmesi gerekenler arasındadır.

4. Yetimhane (El Orfanato)

IMDb Puanı: 7,5

Korku, gerilim, gizem, dram gibi birçok türü bünyesinde barındıran Yetimhane (El Orfanato), enfes bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor. The Others filmiyle benzerlikler taşımasına rağmen, anlatımıyla Avrupa sinemasının başarılı örnekleri arasına adını yazdırıyor.

3. Korku Seansı (The Conjuring)

IMDb Puanı: 7,5

Korku Seansı (The Conjuring), gerçekten korkutan bir korku filmi arayanların mutlaka izlemeleri gereken bir filmdir. Bazı klişeleri bünyesinde barındırmasına rağmen, çekimleri, mekanları, objeleri ve oyunculuklarıyla izleyicilerini korkutmayı başarmıştır.

2. Diğerleri (The Others)

IMDb Puanı: 7,6

Oyunculukların, kurgunun ve enfes bir hikayenin harmanından oluşan Diğerleri (The Others), tam bir korku filmi değil. Gerilim, gizem ve dram türlerini daha fazla yansıtan bu ters köşe film kesinlikle sizleri tatmin edecektir.

1. Kuşlar (The Birds)

IMDb Puanı: 7,7

İnce bir işçiliğin eseri ve Hitchcock imzalı başyapıtlardan bir tanesi olan Kuşlar (The Birds), müziksiz de gerilim filmi çekilebileceğinin kanıtıdır. Kuş saldırıları sonucunda “kafeslenen” insanları konu alan bu başyapıt da mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

İzlenmesi Gereken Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Gerilim Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıHalihazırda korku filmleriyle hem ürktük hem de gerildik. Şimdi ise dozu biraz daha arttırıp, mutlaka izlenmesi gereken gerilim filmlerine birlikte bir göz atalım.

10. Testere (Saw)

IMDb Puanı: 7,7

İşkenceci gerilim türünün son yıllardaki en iyi örneklerinden biri olan Testere (Saw), özellikle de başlangıç filmiyle beğenilerin odak noktası haline gelmiş ve kendisine geniş çaplı bir hayran kitlesi oluşturmuştu.

9. Deney (Das Experiment)

IMDb Puanı: 7,8

Zimbardo Deneyi olarak da bilinen Stanford Hapishane Deneyi’nin konu edildiği Deney (Das Experiment), özellikle de psikolojik türünü sevenler için adeta biçilmiş kaftandır.

8. Ölüm Kitabı (Misery)

IMDb Puanı: 7,8

Tüylerinizi diken diken edecek, rahatsız edici başarılı bir film arıyorsanız, Ölüm Kitabı (Misery), tam da aradığınız tarzda bir yapım olabilir.

7. Mulholland Çıkmazı (Mulholland Dr.)

IMDb Puanı: 8,0

Gerçek ve gerçekdışının iç içe geçtiği, olağanüstü kurgusuyla izleyicilerin beğenisini kazanan David Lynch imzalı Mulholland Çıkmazı (Mulholland Dr.) da mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasına adını yazdırıyor.

6. Sarmaşık

IMDb Puanı: 8,0

Aslında hiyerarşik ilişkilerin konu edildiği, sistemi eleştiren başarılı bir psikolojik film olan Sarmaşık, gerilim türünü de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Nadir Sarıbacak başta olmak üzere kadroda yer alan bütün oyuncular da adeta döktürüyorlar.

5. Kayıp Kız (Gone Girl)

IMDb Puanı: 8,1

Kurgusu, işleyişi ve oyunculuklarıyla “yok artık” dedirten, ters köşeli gizem ve gerilim filmi olan Kayıp Kız (Gone Girl) de mutlaka izlenmesi gereken filmler arasına adını yazdırıyor.

4. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

IMDb Puanı: 8,4

Yine gizem ve gerilim türlerini bünyesinde barındıran bir başyapıtla listemize devam ediyoruz. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerin belki de başında yer alacak olan İhtiyar Delikanlı (Oldboy), sahneleri, müzikleri, oyunculukları, dumura uğratan konusu ve işleyişiyle muazzam bir Kore filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

3. Cinnet (The Shining)

IMDb Puanı: 8,4

Psikolojik gerilim türünün gelmiş geçmiş en iyi örneklerinden biri olan Cinnet (The Shining), ağır, sakin ve sinsi tarzıyla aklınızı başınızdan alacak.

2. Sapık (Psycho)

IMDb Puanı: 8,5

Gerilim korku türünün öncü filmlerinden biri olan ve Hitchcock imzası taşıyan Sapık (Psycho), merak ve gerilim duygusunu sürekli canlı tutarak tüylerinizin diken diken olmasını sağlıyor.

1. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

IMDb Puanı: 8,6

5 dalda Oscar Ödülü kazanarak kendisini dünyaya kanıtlamış bir gerilim filmi olan Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs), atmosferiyle sahip olduğu gerilimi başarılı bir şekilde izleyicilere yansıtmayı başaran etkileyici bir serinin ikinci filmidir.

İzlenmesi Gereken Aksiyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Aksiyon Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıGizem ve gerilim filmleriyle bünyemizde yükselen adrenalini, aksiyon filmleriyle arşa çıkarmaya hazır mısınız? Kovalamacaların, dövüş ve çatışma sahnelerinin etkileyici senaryolarla başarılı bir şekilde beyazperdeye aktarılmış halleri olan; izlenmesi gereken aksiyon filmleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

10. Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five)

IMDb Puanı: 7,3

Hızlı ve Öfkeli serisini beğenmeyenlerin bile severek izleyecekleri Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five), sahneleri ve kurgusuyla serinin eksenini de bütünüyle kaydıran bu film aksiyon türünün başarılı örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor.

9. Baskın (The Raid)

IMDb Puanı: 7,6

Bol kanlı dövüş sahneleri ve minimum dijital efektlerle yaratılan gerçeklik algısı ile son yılların en beğenilen aksiyon filmleri arasına adını yazdıran Baskın (The Raid), bütünüyle sizleri tatmin edecektir.

8. Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)

IMDb Puanı: 7,8

Aksiyona doyacağınız bir film arıyorsanız, Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi) sizin için oldukça ideal bir yapım olabilir. Gerçekçi aksiyon ve dövüş sahneleriyle Hollywood’a meydan okuyan bir Güney Kore filmi olan Mazisi Olmayan Adam; Leon, Oldboy ve Ip Man gibi başyapıtların karışımını andırıyor.

7. John Wick Chapter 2

IMDb Puanı: 7,8

2017 yılının en iyi aksiyon gerilim filmlerinden bir tanesi olan John Wick Chapter 2, beklentilerinizi tamamıyla karşılayacak. Ayrıca ilk filmiyle de övgüleri hak eden John Wick’in üçüncü filmi daha şimdiden çok daha etkileyici olacak gibi görünüyor.

6. Casino Royale

IMDb Puanı: 8,0

Daniel Craig’in rol aldığı ilk James Bond filmi olan Casino Royale, serinin en iyi filmlerinden bir tanesi olarak listemize adını yazdırıyor. Seriyi daha önce izlemeyenler için fazlasıyla iyi bir başlangıç olabilir.

5. Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum)

IMDb Puanı: 8,1

Halihazırda başarılı serilerden Bourne’un belki de en iyisi olan Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum), 3 Oscar’lı etkileyici bir aksiyon filmi olarak karşımıza geliyor. Aksiyonun hiç hız kesmeden bünyenizdeki adrenalin oranını fazlasıyla arttıran bu yapım da mutlaka izlenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

4. Kill Bill Volume 1

IMDb Puanı: 8,1

Tarantino’nun en beğenilen ikilemelerinden olan Kill Bill’in ilk filmi, konusu, işleyişi, müzikleri ve dövüş sahneleriyle aklımızı başımızdan almayı başarıyor. Etkileyici bir aksiyon gerilim filmi olan Kill Bill Volume 1 de izlenmesi gerekenler arasına adını yazdırıyor.

3. Ip Man

IMDb Puanı: 8,1

Büyük Wing Chun ustası Ip Man’ın hayatının anlatıldığı efsanevi bir serinin ilk filmi olan Ip Man, sadece bir dövüş filmi değil, aynı zamanda da olağanüstü bir biyografik filmdir. Beğenilen ve hatta saygı duyulan yapımlardan biri olan Ip Man de izlenmesi gereken yapımlardan biri olarak huzurlarınıza geliyor.

2. Terminatör 2: Mahşer Günü (Terminator 2: Judgment Day)

IMDb Puanı: 8,5

Serinin en iyi filmi olan Terminatör 2: Mahşer Günü (Terminator 2: Judgment Day), vizyona girmesinin üzerinden neredeyse 30 yıl geçmesine rağmen, kendisini izlettirmeyi başarıyor. Bilim kurgu ve aksiyon karışımı etkileyici bir başyapıt izlemek isteyenler için fazlasıyla idealdir.

1. Kara Şövalye (The Dark Knight)

IMDb Puanı: 9,0

Bana göre gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman filmi olan Kara Şövalye (The Dark Knight), bütünüyle piyasada yer alan türdeşlerinden ayrılmayı başarıyor.  Özellikle de filmin kahramanından çok kötü adamı kendisine hayran bırakıyor.

İzlenmesi Gereken Animasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Animasyon Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıGenellikle çocuklar için yapıldığı düşünülen animasyon filmler, yetişkinlerin de beğenisini kazanmayı başarıyorlar. Listemizde genellikle eğlenceli animasyonlar yer alsa da içlerinden bazıları gözlerinizi doldurmayı başaracak.

10. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)

IMDb Puanı: 8,1

İzlenebilecek en iyi animasyon filmlerinden bir tanesi olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon), bünyesinde barındırmış olduğu mitolojik unsurların yanı sıra göz dolduran sahneleriyle de listemize adını yazdırmayı başarıyor.

9. Zootropolis (Zootopia)

IMDb Puanı: 8,1

Irkçılık, ayrımcılık ve önyargı gibi temaları işleyen Zootropolis (Zootopia), oldukça eğlenceli bir animasyon filmi olarak huzurlarınıza geliyor. Özellikle de tembel hayvan sahnesi izleyicileri fazlasıyla güldürmeyi başarıyor.

8. Ters Yüz (Inside Out)

IMDb Puanı: 8,2

Özgün senaryosu ve görselleriyle bana göre tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Ters Yüz (Inside Out), Oscar’lı bir yapım olarak listemize adını yazdırıyor.

7. Komşum Totoro (Tonari no Totoro)

IMDb Puanı: 8,2

Hem hayal gücünü arşa çıkaran hem de nostalji yaşatarak, keyifli zaman geçirmenize yardımcı olan  Komşum Totoro (Tonari no Totoro) olağanüstü bir anime olarak listemize adını yazdırıyor.

6. Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro)

IMDb Puanı: 8,2

Yine enfes bir animeyi huzurlarınıza getiriyoruz. Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro) adındaki bu enfes yapım, şaşırtıcı ve komik yapısının yanı sıra müzikleriyle de hayranlık uyandırıyor.

5. Yukarı Bak (Up)

IMDb Puanı: 8,3

Oldukça sıcak ve içten bir animasyon filmi olan Yukarı Bak (Up), yaşı kaç olursa olsun, maceracı bir ruha sahip olanların mutlaka izlemeleri gereken bir filmdir.

4. Wall-E

IMDb Puanı: 8,4

Yukarı Bak ile gelen sıcaklığa, biraz da bilim kurgu ve fantastik öğeler ekleyen Wall-E, bana göre muazzam bir tarzla yaratılmış en başarılı animasyonlardan bir tanesidir ve mutlaka izlenmesi gerekir.

3. Aslan Kral (The Lion King)

IMDb Puanı: 8,5

Başlı başına benzersiz bir başyapıt olan Aslan Kral (The Lion King), sizleri çocukluğunuza ve gençliğinize yeniden döndürecektir. Bazı sahneleriyle gözünüzü dolduracak, bazı sahneleriyle ise gülümsetmeyi başaracaktır.

2. Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka)

IMDb Puanı: 8,5

“Anime hiç ağlatır mı” demeyin! Çünkü İkinci Dünya Savaşı’nda annelerini kaybeden iki kardeşin acıklı öyküsünün anlatıldığı Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka), kesinlikle sizleri gözyaşlarına boğacak.

1. Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)

IMDb Puanı: 8,6

Tüm zamanların en iyi animesi olarak gösterilen ve Oscar’lı bir Hayao Miyazaki klasiği olan Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi) filmini mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

İzlenmesi Gereken Dram Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Dram Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıHem içinizi ısıtacak hem de sizleri gözyaşlarına boğacak birbirinden etkileyici dram filmlerinin yer aldığı listemizdeki yapımlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

10. Bajrangi Bhaijaan

IMDb Puanı: 8,1

Kusursuz bir sevgi filmi olan Bajrangi Bhaijaan, Hint filmlerine karşı olan önyargılarınızı kırmayı başaracak ve sizleri gözyaşlarına boğacak bir yapımdır.

9. Hücre 7 Mucizesi (7 Beonbangui Seonmul)

IMDb Puanı: 8,2

Tam gözyaşlarına boğulduğunuz anda kahkahalar attıran, fakat dram dolu hikayesiyle yeniden dakikalarca ağlamanıza neden olan Hücre 7 Mucizesi (7 Beonbangui Seonmul) mutlaka filmini izleyin izlettirin.

 

8. Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)

IMDb Puanı: 8,4

Müzikleri ve oyunculukları başta olmak üzere, psikolojinizi altüst edecek bir film izlemek istiyorsanız, “bağımlılık” temalı Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream), bütün beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilir.

7. Piyanist (The Pianist)

IMDb Puanı: 8,5

İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin hayatlarını paramparça edişini olağanüstü bir şekilde ve gerçekçi bir dille gözler önüne seren Piyanist (The Pianist) de izlenmesi gereken filmlerden bir tanesidir.

6. Yeşil Yol (Green Mile)

IMDb Puanı: 8,5

Tüm zamanların en etkileyici yapımlarından bir tanesi olan ve hem replikleri hem de olağanüstü oyunculuklarıyla bizleri gözyaşlarına boğan Yeşil Yol (Green Mile) filminin olmadığı bir liste düşünülemezdi.

5. Hayat Güzeldir (La vita e bella)

IMDb Puanı: 8,6

Bütünüyle bir başyapıt olarak kabul görülen Hayat Güzeldir (La vita e bella), komedi ve dramı iç içe sunuyor. Fakat özellikle de ikinci yarısıyla izleyicileri hüngür hüngür ağlatmayı başarıyor.

4. Babam ve Oğlum

IMDb Puanı: 8,6

En iyi yerli filmlerden bir tanesi olan ve usta oyunculardan oluşan kadrosuyla döneme damgasını vuran Babam ve Oğlum da güldürürken ağlatan yapımlar arasına adını yazdırıyor.

3. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

IMDb Puanı: 8,7

Deli olmayan, sistem karşıtı bir insanın, akıl hastanesine kapatılarak zorla delirtilmesini konu alan Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) da izlenmesi gereken başyapıtlardan bir tanesi olarak listemizde yer alıyor.

2. Tanrı Kent (Cidade de Deus)

IMDb Puanı: 8,7

Bünyesinde profesyonel oyuncuları barındırmayan ve City of God adıyla da bilinen suç ve dram filmi Tanrı Kent (Cidade de Deus), bizleri Rio de Janeiro’nun fakir mahallesiyle tanıştırıyor. Hem suç hem de dram türlerini bünyesinde barındıran bir film arıyorsanız Tanrı Kent ve 12 Kızgın Adam sizleri fazlasıyla tatmin edebilirler.

1. Canım Kardeşim

IMDb Puanı: 8,8

Seyretmekte zorlanacağınız olağanüstü bir Türk dram filmi olan Canım Kardeşim’i izleyip de gözü dolmayanın kalbi taştan olabilir.

İzlenmesi Gereken Savaş Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Savaş Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıSavaşların çarpıcı ve bir o kadar da dramatik atmosferlerini olağanüstü bir dille gözler önüne seren eski ve yeni savaş filmlerinden oluşan listemizi huzurlarınıza getiriyoruz.

10. Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down)

IMDb Puanı: 7,7

Atmosferiyle sizleri içerisine çekecek olan, müzikleri ve ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da kendisine hayran bırakan Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down), savaş filmi arayışınızı sonlandırabilir.

9. Müfreze (Platoon)

IMDb Puanı: 8,1

Vietnam Savaşı üzerine yapılmış gerçek bir savaş filmi olan Müfreze (Platoon), etkileyici sahneleri, büyüleyici atmosferi ve oyuncu kadrosuyla sizleri büyülemeyi başaracaktır.

8. Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)

IMDb Puanı: 8,2

Yepyeni bir başyapıt desek sanırım yalan olmaz. Gerçek bir hikayenin beyazperdeye aktarılmış hali olan 2016 yapımı Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge), durağan bir başlangıca sahip olsa da ortalarından itibaren gözler önüne serilen gerçekçi savaş atmosferiyle nefesinizi kesecektir.

7. Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)

IMDb Puanı: 8,3

Bazı sahneleriyle insanı geren, bazı sahneleriyle gülümseten ya da göz dolduran Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds), 2. Dünya Savaşı konulu etkileyici bir yapım izlemek isteyenler için idealdir.

6. Full Metal Jacket

IMDb Puanı: 8,3

Full Metal Jacket filmiyle yeniden Vietnam Savaşı’na dönüş yapıyoruz. Aslında bir savaş filminden çok daha fazlasını vaat eden bu yapım, gerçek bir Kubrick eseridir.

5. Das Boot

IMDb Puanı: 8,4

Yaklaşık 5 saatlik oldukça uzun bir savaş gerilim filmi olan Das Boot, tekrardan bizleri II. Dünya Savaş’ına ışınlıyor. Atmosferiyle izleyicileri kendisine çeken bu etkileyici yapımı klostrofobisi olan kişilerin kesinlikle izlememesi gerek.

4. Cesur Yürek (Braveheart)

IMDb Puanı: 8,4

Yer yer göz dolduran yer yer ise gaza getiren ve tarihi kurgu olan Cesur Yürek (Braveheart), kendisini her dönem izlettirmeyi başaran enfes savaş filmlerinden bir tanesidir.

3. Zafer Yolları (Paths of Glory)

IMDb Puanı: 8,5

Yine Kubrick’in ellerinde hayat bulan ve bu kez bizleri Birinci Dünya Savaşı’na götüren, savaş karşıtı savaş filmlerinden bir tanesidir. Gerçekçi dili, dram ve gerilim türüyle harmanlanmış yapısıyla izlenmesi gereken bir filmdir.

2. Kıyamet (Apocalypse Now)

IMDb Puanı: 8,5

Gelmiş geçmiş en iyi giriş sahnelerinden birine sahip olan Kıyamet (Apocalypse Now), aslında bütün sahneleriyle olağanüstü bir etkileyiciliğe sahiptir.

1. Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

IMDb Puanı: 8,6

Etkileyici girişe sahip bir diğer başyapıt olan Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), Normandiya Çıkarması ile başlayıp, 20 dakikalık enfes savaş sahneleriyle büyüledikten sonra, İkinci Dünya Savaşı’nın atmosferiyle harmanlanan diğer sahneleriyle de kendisine hayran bırakıyor.

İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıMasalsı dünyalar ve varlıklarla dolu, hayal gücünü zorlayan muazzam yapımlarla donatılmış izlenmesi gereken fantastik filmler listesini göz atmak istebilirsiniz.

10. Canavarın Çağrısı (A Monster Calls)

IMDb Puanı: 7,5

Canavarın Çağrısı (A Monster Calls) adıyla vizyona giren bu film, olağanüstü masalları ve gözyaşlarına boğan duygu dolu anlarıyla hayranlık uyandırıyor.

9. Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris)

IMDb Puanı: 7,7

Woody Allen’ın ustalık eseri olan Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris), kelimenin tam anlamıyla lezzetli bir fantastik filmdir. Listemizde ise pozitif bir ruh haline bürünmek isteyenler için oldukça ideal bir yapım olarak yer alıyor.

8. 300 Spartalı

IMDb Puanı: 7,7

Kullanılan çekim tekniğinin yanı sıra müzikleri ve savaş sahneleriyle de gaza getiren 300, simgesel replikleri ve sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

7. Makas Eller (Edward Scissorhands)

IMDb Puanı: 7,9

Johnny Depp’in üstün oyunculuğuyla kendisine hayran bıraktığı Makas Eller (Edward Scissorhands), masalsı dünyasıyla sizleri içerisine çekebilecek başarılı bir Tim Burton filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

6. Mr. Nobody

IMDb Puanı: 7,9

Mr. Nobody, ihtimaller denizinde kaybolup, hayatıyla ilgili olasılık hesaplarına girişmek isteyenlerin mutlaka izlemeleri gereken bir filmdir.

5. Brazil

IMDb Puanı: 8,0

Distopyalar ile donatılmış fantastik bir bilim kurgu filmi olan Brazil, George Orwell’ın 1984’ünün, Franz Kafka’nın Dava’sı ile usta bir şekilde harmanlanmış halidir. Ayrıca bu kült yapım bir süreliğine gerçeklik algınızı da kaybolmasına neden olabilir.   

4. Büyük Balık (Big Fish)

IMDb Puanı: 8,0

Benzersiz bir fantastik film olan Büyük Balık (Big Fish), dram kategorisine daha yakın olsa da fantastik öğelerle bu kimliğinden sıyrılarak tam “bu filmde ağlanır mı” sorusunu yönelttiğiniz anda, sizi bütünüyle savunmasız yakalayarak gözyaşlarına boğulmanıza neden olacaktır.

3. Jurassic Park

IMDb Puanı: 8,1

Döneminin en başarılı fantastik bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Jurassic Park, günümüz efektlerine göre biraz basit kalmasına rağmen halen daha kendisini heyecanla ve keyifle izlettirmeyi başarıyor.

2. Star Wars Serisi

IMDb Puanı: 8,3

Ne söylesek eksik ya da az kalacak bir efsane olan Star Wars serisini ilk kez izlemeye karar verdiyseniz, bana göre orijinal seriden başladığınız takdirde Yıldız Savaşları evreninden daha fazla keyif alabilirsiniz.

1. Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) Serisi

IMDb Puanı: 8,8

Bir diğer efsanevi yapım olan, gerek savaş sahneleri gerek işleyişi, müzikleri, oyunculukları, kısacası bütünüyle izleyicileri büyüleyen Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisi, ders olarak okutulması gereken enfes bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.  

İzlenmesi Gereken Seri Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Seri Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıBaşlangıç filmleriyle bizleri derinden etkileyip, devam filmleriyle ise başarılarını sürdüren bu seri filmlerle uzun soluklu bir seyir keyfi yaşayabilirsiniz.

10. Milenyum (Millennium) Üçlemesi

IMDb Puanı: 7,5

Ejderha Dövmeli Kız, Ateşle Oynayan Kız ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız olmak üzere üç filmi bünyesinde barındıran bu başarılı seri, sakin yapısına rağmen sizleri içine çekmeyi başaracaktır.

9. Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean) Serisi

IMDb Puanı: 7,3

One Piece gibi efsanevi bir animeyle büyümüş ve korsanlığa merak salmış bir neslin, eğlenceli maceralara yelken açacakları Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean) Serisi de listemizde yer alıyor.

8. Hobbit Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden önce gelişen önemli olayları masalsı bir dille gözler önüne seren Hobbit Serisi, Orta Dünya’ya doyamayanların mutlaka izlemesi gereken yapımlar arasında yer alıyor.

7. Indiana Jones Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Vizyona girmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, seyredebileceğiniz en iyi macera filmi serilerinden bir tanesi olan Indiana Jones, eğlenceli yapısı ile içindeki maceracı ruhunu dindiremeyenler için oldukça ideal bir seri olarak listemizde yer alıyor.

6. Evil Dead Serisi

IMDb Puanı: 7,7

Şeytanın Ölüsü, Vahşet, Karanlığın Ordusu ve Kötü Ruh filmlerinden oluşan Evil Dead Serisi, gerilim türünün başarılı örnekleri olarak karşımıza geliyorlar.

5. Uzay Yolu (Star Trek) Serisi

IMDb Puanı: 7,8

Hem eski hem de yeni serileriyle ve simgesel karakterleriyle efsaneleşmeyi başaran Uzay Yolu (Star Trek) Serisi, en az 50 yıldır beğeniyle izlenilmeye devam ediyor.

4. X Men Serisi

IMDb Puanı: 8,1

Halihazırda etkileyici bir süper kahraman filmi serisi olan X Men’in özellikle de son spin off filmi olan 2016 yapımı Logan mutlaka izlenmesi gereken başarılı filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

3. Harry Potter Serisi

IMDb Puanı: 8,1

Büyücülerle ve doğaüstü varlıklarla dolu bir dünya ile bizleri buluşturan Harry Potter Serisi, dönemin çocuklarının ve gençlerinin en sevdiği yapımlardan bir tanesi haline geldi. Bu seri ile birlikte bulduğu sopalarla “Patronus” ya da “Expelliarmus” büyüsünü yapmayı denemeyen yoktur diye düşünüyorum.

2. Dolar Üçlemesi

IMDb Puanı: 8,4

Bir Avuç Dolar, Birkaç Dolar İçin, İyi, Kötü ve Çirkin filmlerinden oluşan bu başyapıt, western türüne hayran olanların mutlaka mutlaka izlemesi gereken yapımlardan bir tanesidir.  

1. Hababam Sınıfı Serisi

IMDb Puanı: 9,5

Gelmiş geçmiş en iyi Türk gençlik filmi serilerinden olan Hababam Sınıfı, halihazırda unutulmaz efsanelerimizden biri olmayı başardı. Bu müthiş seriyi izlemeyen kalmış mıdır bilmiyoruz. Fakat eğer izlemediyseniz, bu başyapıtı mutlaka ama mutlaka izleyiniz.

İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıEğer filmleri sadece izlemiş olmak için tercih etmiyorsanız, seyrederken düşünmek ve içerdikleri felsefeleri kavrayabilmek istiyorsanız, listemizde yer alan bu filmler beyninizi kısa süreliğine de olsa yakabilirler.

10. Küp (Cube)

IMDb Puanı: 7,3

Testere ve Hayalet Gemi gibi yapımlara öncülük eden, izlerken paranoyak bir hale bürünmenizi sağlayan, felsefi yönüyle ise kelimenin tam anlamıyla hayranlık uyandıran Küp (Cube) de ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

9. Kader (Predestination)

IMDb Puanı: 7,5

İnsanların özgür iradesinin olmadığını, kötü ya da iyiyi seçmeyip, gelecekte başlarına gelecek her durumun doğdukları andan itibaren belli olduğu düşüncesine sahip Kalvenizm ya da Kalvinizm olarak bilinen Hıristiyanlık mezhebini temel alan Kader (Predestination), bu konuyu olağanüstü bir şekilde işleyerek beynimizin alev almasını sağlıyor.

8. The Holy Mountain

IMDb Puanı: 7,9

Hayal gücünün sınırının olmadığını bizlere kanıtlayan, El Topo ile birlikte eşsiz bir Jodorowsky eseri olan The Holy Mountain’daki göndermeleri, eleştirmeleri, bünyesinde barındırmış olduğu imgeleri anlamaya çalışırken devrelerinizi yakabilirsiniz.

7. 12 Maymun (12 Monkeys)

IMDb Puanı: 8,0

Eğer bir filmi sadece “film seyretmek” niyetine izlemiyorsanız, seyrederken beyninizi darmaduman edecek kadar düşündürsün istiyorsanız 12 Maymun (12 Monkeys) sizin için muhteşem bir bilim kurgu filmi olabilir.

6. Dünyalı (The Man from Earth)

IMDb Puanı: 8,0

Tam 14 bin yıldır yaşadığını iddia eden bir adam ve bir grup akademisyenin arasında geçen diyaloglar, düşünceler denizinde o alemden bu aleme savuracak büyüleyici bir yapımdır.

5. İz Sürücü (Stalker)

IMDb Puanı: 8,1

İz Sürücü (Stalker) filmiyle görsel ve felsefi bir şölene hazır olun! Ayrıca Rus yapımı bu enfes bilim kurgu filmi sahne geçişleriyle de sizleri kendisine hayran bırakmayı başaracak.

4. Persona

IMDb Puanı: 8,1

Çekim teknikleri, sahneleri, diyalogları ve kurgusuyla kusursuz bir başyapıt olan Persona, 1966 yapımı bir film olmasına rağmen halen daha kendisini izlettirmeyi başarıyor. Ayrıca Dövüş Kulübü filmi de bu yapıma ait bazı izler taşıyor.

3. İçimdeki Yangın (Incendies)

IMDb Puanı: 8,2

Gizem ve dram türlerinin büyüleyici bir şekilde harmanlanmasıyla oluşan İçimdeki Yangın (Incendies), psikolojinizi bütünüyle bozabilecek niteliğe sahiptir.

2. Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

IMDb Puanı: 8,3

Bünyesinde barındırmış olduğu mesajın yanı sıra olay örgüsüyle de aşmış bir yapım olan Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) filmi de izlenmesi gereken klasikler arasında yer alıyor.

1. Akıl Defteri (Memento)

IMDb Puanı: 8,5

Bütünüyle etkileyici bir zeka ürünü olan Akıl Defteri (Memento), kısa süreli bir hafıza kaybına neden olabilir.

İzlenmesi Gereken Ters Köşe Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Ters Köşe Filmler Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıBeyin yakan filmlerin yanı sıra bulmaca çözüyormuş hissi yaratan ve birçok türün harmanından oluşan ters köşe filmler, bazen sürpriz sonları, bazen ise tahmin edilemez kurgularıyla şaşkınlık yaratmayı başarıyorlar.

10. Ben Kimim (Who Am I)

IMDb Puanı: 7,6

Bazı eksikliklere rağmen bana göre gelmiş geçmiş en iyi hacker filmi olan Ben Kimim (Who Am I), baştan aşağı sizleri şaşkına uğratmayı başaracak.

9. İlk Korku (Primal Fear)

IMDb Puanı: 7,7

Edward Norton’un muhteşem oyunculuğu ile dünya çapında tanınır hale geldiği İlk Korku (Primal Fear), şaşırtıcı bir gerilim filmi izlemek isteyenler için oldukça idealdir.

8. En İyi Teklif (The Best Offer)

IMDb Puanı: 7,8

En İyi Teklif (The Best Offer) ya da orijinal adıyla La Migliore Offerta,  işleyişi ile güzelleşen finaliyle izlemekten keyif alacağınız ve bitmesini istemeyeceğiniz bir film olarak huzurlarınıza geliyor.

7. Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas)

IMDb Puanı: 7,8

Başlı başına etkileyici bir dram filmi olan Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas) adlı bu yapımı birden fazla izlemeyi yüreğiniz kaldırmayabilir.

6. The Truman Show

IMDb Puanı: 8,1

Başlangıcından finaline kadar oldukça etkileyici bir yapım olan The Truman Show, özellikle de sonlarına doğru sizleri fazlasıyla şaşırtacaktır.

5. Zindan Adası (Shutter Island)

IMDb Puanı: 8,1

Gerilim türünün en etkileyici örneklerinden biri olan, işleyişiyle de bulmaca çözüyormuş hissi yaratıp, akabinde ise tokat etkisi yaratan Zindan Adası (Shutter Island) filmini seyrettiğinize pişman olmayacaksınız.

4. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

IMDb Puanı: 8,2

Etkileyici bir gerçek hikayenin başarılı bir kurgu ve oyunculuklarla beyazperdeye aktarılmış hali olan Akıl Oyunları (A Beautiful Mind), gerilim ve gizem dolu bir dahinin hayatına sizleri davet ediyor.

3. Hikaye (Kahaani)

IMDb Puanı: 8,2

Tahmin edilemeyen gelgitlerle dolu bir Bollywood filmi olan Hikaye (Kahaani) de mutlaka izlenmesi gereken bir yapım olarak listemize adını yazdırıyor.

2. Köstebek (The Departed)

IMDb Puanı: 8,5

Sürprizlerle dolu bir başyapıt olan Kore yapımı Kirli İşler (Mou Gaan Dou) filminin, güçlü oyuncularla yeniden uyarlanmış hali olan Köstebek (The Departed) filmini izlediğinize pişman olmayacaksınız.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

IMDb Puanı: 9,3

Aslında polisiye ve dram türlerinin harmanından oluşmasına rağmen, sadece tek bir sahnesiyle değil, bütünüyle bizleri ters köşeye yatırmayı başarıyor.

İzlenmesi Gereken Biyografik Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Biyografik Filmler Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıGerçek başarı ve yaşam öykülerinden oluşan biyografik filmler, yer yer bizleri gaza getirip, yer yer ise gözümüzden yaşların süzülmesine neden oluyorlar. Ancak içerdikleri hikayelerle sinema dünyasının en sevilen ve beğenilen filmleri olarak listemizde yer alıyorlar.

10. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

IMDb Puanı: 8,0

En sevilen ve beğenilen biyografi filmlerinden biri olan Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness), zaman zaman gözlerinizi doldurmayı zaman zaman ise yüzünüzü güldürmeyi başaracak etkileyici bir yapımdır.

9. Cinderella Man

IMDb Puanı: 8,0

Olağanüstü oyunculukların sergilendiği, çoğu sahnesiyle ise yürek burkup, göz dolduran Cinderella Man, gerçek bir geri dönüş hikayesini gözler önüne seriyor.

8. Gandhi

IMDb Puanı: 8,1

Dünya tarihinin en önemli isimlerinden biri haline gelen Gandhi’nin yaşamının anlatıldığı bu başyapıt da mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

7. Özgürlük Yolu (Into the Wild)

IMDb Puanı: 8,1

Biryandan içimizdeki doğa aşkını arşa çıkaran, biryandan ise günümüz insanının vahşi doğada fazlasıyla zorlanacağını gözler önüne seren Into the Wild da ölmeden önce izlemeniz gereken filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

6. Zafere Hücum (Rush)

IMDb Puanı: 8,1

Hem birbirine saygı duyan hem de zafere ulaşmak için ölümü göze alan iki Formula 1 pilotunun olağanüstü mücadelesini gözler önüne seren Zafere Hücum (Rush) ile listemize devam ediyoruz.

5. Para Avcısı (Wolf of Wallstreet)

IMDb Puanı: 8,2

İlk yarısında gaza getirip, ikinci yarısında ise daha da fazla gaza getiren ve dünyanın en büyük dolandırıcılarından birinin hayatını anlatan Para Avcısı (Wolf of Wallstreet) da kısa sürede efsaneleşen yapımlar arasında yer alıyor.

4. Amadeus

IMDb Puanı: 8,3

En bilindik müzik dehalarından biri olan Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin başından geçenlerin anlatıldığı Amadeus ile müziğe doyacaksınız.

3. Çöküş (Der Untergang)

IMDb Puanı: 8,3

Dünya tarihine damgasını vuran bir diğer isim olan Hitler’in ve İkinci Dünya Savaşı’nın son demlerini gerçekçi ve etkileyici bir dille anlatan Çöküş (Der Untergang) de mutlaka izlemeniz gereken filmlerden bir tanesidir.

2. Can Dostum (Intouchables)

IMDb Puanı: 8,6

Hem içinizi ısıtacak hem de kahkahalar attıracak kaliteli bir biyografi filmi izlemek isteyenler, 2011 Fransız yapımı Can Dostum’u (Intouchables) tercih edebilirler.

1. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

IMDb Puanı: 8,9

Yahudi soykırımını anlatan en iyi film olarak karşımıza gelen Schindler’in Listesi (Schindler’s List), 3 saatlik bir yapım olmasına rağmen, sürükleyiciliğiyle sizleri şaşırtmayı başaracak.

İzlenmesi Gereken Festival Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Festival Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıSıkıcı ve boğucu oldukları düşünülen festival filmleri, aslında içerdikleri felsefeler ve muazzam oyunculuklarla ders alınası yapımlar olarak huzurlarınıza geliyorlar.

10. Anayurt Oteli

IMDb Puanı: 7,8

Yalnızlığa farklı bir açıdan yaklaşan ve enfes bir psikolojik film olan Anayurt Oteli, özellikle de gerçek bir sanat filmi izlemek isteyenler için idealdir.

9. Tabutta Rövaşata

IMDb Puanı: 7,9

İstanbul’un güzel olduğu zamanları yeniden görebilmek adına bile izlenebilecek bir yapım olan Tabutta Rövaşata, bana göre Türkiye’nin en iyi ve en özel sanat filmlerinden de bir tanesidir.

8. Susuz Yaz

IMDb Puanı: 8,0

Uluslararası sinema festivallerinde ödül alan ilk Türk filmi olan Susuz Yaz’ı özellikle de içerdiği sahnelerden dolayı izledikten sonra kendinize kolay kolay gelemeyebilirsiniz.

7. Utanç (Skammen)

IMDb Puanı: 8,1

Kasvetli atmosferine ve durağan işleyişine rağmen etkileyici bir film olan Utanç (Skammen) da Avrupa sinemasının başarılı örneklerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

6. Yağmurdan Önce (Pred Dozhdot)

IMDb Puanı: 8,1

Oyunculukları, müzikleri, senaryosu, gerçekçiliğiyle sürükleyici bir eser olan Yağmurdan Önce (Pred Dozhdot), festival tutkunu sinemaseverlerin mutlaka izlemeleri gereken bir yapım olarak listemize adını yazdırıyor.

5. Kış Uykusu

IMDb Puanı: 8,2

Doyurucu diyalogları ve olağanüstü oyunculuklarıyla kelimenin tam anlamıyla kaliteli bir festival filmi olan Kış Uykusu da mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yer alıyor.

4. Andrei Rublev

IMDb Puanı: 8,3

Siyah beyaz bir film olmasına rağmen, Tarkovsky’nin olağanüstü sinematografisi ve şiirsel anlatımıyla oldukça gerçekçi bir yapım olan Andrei Rublev, bütünüyle farklı bir biyografi filmi izlemek isteyenler için ideal olabilir.

3. Tokyo Hikayesi (Tokyo Monogatari)

IMDb Puanı: 8,3

Hem sinema hem de insan ilişkileri açısından ders niteliğinde etkileyici bir film olan Tokyo Hikayesi (Tokyo Monogatari), durağan bir yapım olsa da vizyona girmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen kendisini izlettirmeyi başarıyor.

2. Masumiyet

IMDb Puanı: 8,4

Ömrü boyunca bir insana takıntılı bir şekilde hayatını heba edenlerin mutlaka ama mutlaka izlemesi gereken bir film olan Masumiyet, güçlü oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

1. Sürü

IMDb Puanı: 8,4

Belgesel gerçekliğinde bir sanat filmi olan, ülke sorunlarını etkileyici bir dille gözler önüne seren bir Yılmaz Güney başyapıtı ile izlenmesi gereken festival filmlerini sonlandırıyoruz.

İzlenmesi Gereken Hint Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Hint Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıMüzikleri, dansları ve “aşırı” efekt kullanımıyla eleştirilen Bollywood sineması, aslında sosyal mesajlar veren ve derinliği olan birçok yapımı da bünyesinde barındırıyor. Listemizde yer alan bu etkileyici yapımların her biri Hint filmlerine karşı olan önyargılarınızı kırabilir.

10. Ghajini

IMDb Puanı: 7,3

Memento’dan ilham alınan konusu ve işleyişinin, Aamir Khan’ın usta oyunculuğuyla birleşmesi sonucunda ortaya çıkan Ghajini, 3 saatlik uzunluğuna rağmen hayranlık uyandırıyor.

9. Talaash

IMDb Puanı: 7,3

Oldukça farklı tarzda Hint yapımı gizemli bir polisiye filmi izlemek isteyenler için ideal bir yapım olan Talaash, çoğu yerinde de acı verici bir film olarak listemize adını yazdırıyor.

8. Benim Adım Khan (My Name is Khan)

IMDb Puanı: 7,8

11 Eylül sonrasında ABD’de oluşan İslamofobiyi gerçekçi bir dille ve etkileyici sahnelerle gözler önüne seren Benim Adım Khan (My Name is Khan), bazı sahneleriyle de boğazınızı düğümleyecek.

7. Barfi

IMDb Puanı: 8,1

Tüm duyguları bünyesinde barındıran, uzun bir film olmasına rağmen akıp giden ve bütünüyle izleyicileri büyüleyen Barfi, mutlaka izlenmesi gereken Hint yapımı olağanüstü bir aşk filmidir.

6. PeeKay

IMDb Puanı: 8,1

Eğlenceli ve seyredilesi bir film olan PeeKay, özellikle de işlediği konu özgünlüğü itibariyle takdir edilesi bir Aamir Khan filmidir.

5. Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan (Lagaan: Once Upon a Time in India)

IMDb Puanı: 8,1

4 saatlik oldukça uzun bir Bollywood filmi olan, özgün senaryosu ve oyunculuklarıyla fark yaratan Lagaan: Bir Zamanlar Hindistan (Lagaan: Once Upon a Time in India) da sıkılmadan izlenebilecek yapımlardan bir tanesidir.

 

4. Black

IMDb Puanı: 8,2

Özellikle de eğitmenlerin mutlaka izlemesi gereken bir Hint filmi olan Black, sizleri iliklerinize kadar etkilemeyi başaracak bir yapım olarak listemize adını yazdırıyor.

3. Onu Sarıya Boya (Rang De Basanti)

IMDb Puanı: 8,3

Oldukça uzun ve bir o kadar da güzel bir Aamir Khan filmi olan Onu Sarıya Boya (Rang De Basanti), özellikle de son sahneleriyle iç çeke çeke ağlayacağınız bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

2. Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par)

IMDb Puanı: 8,4

Kılavuz niteliğinde gerçek bir film olan, hem geçici bir öğretmenin hem de hayata tutunmaya çalışan farklı bir öğrencinin hikayesini anlatan yer yer bizleri ağlatmayı başaran Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par) de mutlaka izlenmesi gereken filmlerdendir.

1. Dangal

IMDb Puanı: 8,6

Eski sporcu bir babanın, toplumu karşısına alarak kızlarını güreşçi olarak yetiştirmesini ve birer olimpik sporcu haline getirerek onların hayallerini gerçekleştirmesini konu alan Dangal, son yılların en başarılı Hint filmlerinden bir tanesidir.

İzlenmesi Gereken Kore Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Kore Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıUzak Doğu sinemasına da en az Bollywood kadar önyargıyla yaklaşılıyor. Ancak bünyesinde barındırmış olduğu birçok yapım, kısa sürede efsaneleşerek unutulmaz filmler arasına adlarını yazdırıyorlar.

10. Zombi Ekspresi (Train to Busan)

IMDb Puanı: 7,5

2016 yılının en başarılı zombi filmlerinden bir tanesi olan Zombi Ekspresi (Train to Busan), işleyişi ve görselleriyle sizleri tatmin etmeyi başaracak.

9. Acı Tatlı Hayat (Dalkomhan Insaeng)

IMDb Puanı: 7,7

Şiddet dolu aksiyon sahneleri, müzikleri ve kurgusuyla tempoyu düşürmeden gerilim dolu bir intikam hikayesini anlatan Acı Tatlı Hayat (Dalkomhan Insaeng) da listemizde yer alıyor.

8. Haklı İntikam (Boksuneun Naui Geot)

IMDb Puanı: 7,7

Tamamıyla “sert” bir film olan ve izleyicileri iki arada bir derede bırakan Haklı İntikam (Boksuneun Naui Geot), ilk yarısıyla dram ikinci yarısıyla ile kanlı bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

7. Benim Yolum (Mai Wei)

IMDb Puanı: 7,8

Gerçek bir hikayeden uyarlanan senaryosu, çekimleri ve etkileyici sahneleriyle başarılı bir savaş filmi olan Benim Yolum (Mai Wei) de izlenmesi gereken Kore filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

6. Şeytanı Gördüm (Akmareul Boattda)

IMDb Puanı: 7,8

Kan, gerilim ve etkileyici oyunculukların sergilendiği olağanüstü bir Güney Kore filmi olan Şeytanı Gördüm (Akmareul Boattda), bütünüyle hayranlık uyandırmayı başarıyor.

5. Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok)

IMDb Puanı: 8,1

Gerçek bir hikayeden uyarlanan senaryosu ve işleyişiyle, gerilim, gizem ve polisiye türlerinin harmanından oluşan enfes bir Kore filmi olan Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok) de mutlaka izlenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

4. Kan Kardeşleri (Taegukgi Hwinalrimyeo)

IMDb Puanı: 8,1

Dram dolu olağanüstü bir savaş filmi olan Kan Kardeşleri (Taegukgi Hwinalrimyeo), hikayesi ve oyunculuklarıyla da sizleri fazlasıyla etkilemeyi başaracak.

3. Boş Ev (Bin Jip)

IMDb Puanı: 8,1

Romantik ve etkileyici bir Kore filmi olan Boş Ev (Bin Jip), aşkı en iyi anlatan yapımlardan da bir tanesi olarak listemize adını yazdırıyor.

2. Hizmetçi (Agassi)

IMDb Puanı: 8,1

Psikolojik gerilim türünün başarılı örneklerinden bir tanesi olmakla kalmayıp, erotik öğeleri de bünyesinde barındıran Hizmetçi (Agassi) de listemize adını yazdıran Kore filmlerinden bir tanesidir.

1. Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae)

IMDb Puanı: 8,3

Kore sinemasının olağanüstü aşk filmlerinden bir tanesi olan Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae), “ağlayıp da rahatlayayım” diyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

İzlenmesi Gereken Unutulmaz Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Unutulmaz Filmler Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıVizyona girdikleri tarihten itibaren, sahneleri, replikleri, kurguları, müzikleri ve karakterleriyle günümüzde bile beğeniyle anılan yapımlar, unutulmaz efsane filmler olarak kabul görülüyorlar.

10. Titanik (Titanic)

IMDb Puanı: 7,7

Dünyanın en bilindik felaketlerinden birinin, aşkla harmanlanıp beyazperdeye aktarılmış hali olan Titanik (Titanic), dünya çapında milyarlarca seyirciye ulaşmış bir başyapıttır.

9. V for Vendetta

IMDb Puanı: 8,2

Replikleri, oyuncuları, sahneleri ve konusuyla muazzam bir başyapıt olan, kısa sürede unutulmaz filmler arasına adını yazdıran V for Vendetta ile listemize devam ediyoruz.

8. Yaralı Yüz (Scarface)

IMDb Puanı: 8,3

En iyi Al Pacino filmlerinden biri olan ve bünyesinde barındırmış olduğu bütün olgularla unutulmazlar arasına girmeyi başaran Yaralı Yüz (Scarface) ile listemize devam ediyoruz.

7. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

IMDb Puanı: 8,5

Bütünüyle gerçekçi ve etkileyici bir yapım olan Geçmişin Gölgesinde (American History X), hayattan kesitleri olağanüstü oyunculuklarla ve sahnelerle gözler önüne sererek efsaneleşmeyi başarıyor.

6. Gladyatör (Gladiator)

IMDb Puanı: 8,5

Oscar’lı enfes bir tarihi drama filmi olan Gladyatör (Gladiator), kurgusu, konusu, sahneleri ve oyunculuklarıyla 2000 yılından itibaren unutulmazlarımız arasına girmeyi başardı.  

5. Sevginin Gücü (Leon: A Professional)

IMDb Puanı: 8,6

Müzikleri, sahneleri ve oyunculuklarıyla 1994 yılına damgasını vuran Sevginin Gücü (Leon: A Professional), aradan yıllar geçmesine rağmen halen daha izleyicileri büyülemeyi başarıyor.

4. Sıkı Dostlar (Goodfellas)

IMDb Puanı: 8,7

Defalarca izlemeye doyamayacağınız efsanevi bir yapım olan Sıkı Dostlar (Goodfellas), ince işlenmiş ayrıntılarıyla sizleri de kendisine hayran bırakmayı başaracak.

3. Dövüş Kulübü (Fight Club)

IMDb Puanı: 8,8

Kimine göre benzersiz bir dövüş filmi, kimine göre eşsiz bir psikolojik film, kimine göre ise sistemi eleştiren muazzam bir başyapıt olan Dövüş Kulübü (Fight Club), mutlaka izlenmesi gereken unutulmaz filmlerden bir tanesidir.

2. Ucuz Roman (Pulp Fiction)

IMDb Puanı: 8,9

Çelişkilerle dolu kült bir film olan Ucuz Roman (Pulp Fiction), defalarca izleseniz de aynı tadı verebilecek ender yapımlardan da bir tanesidir.

1. Baba (The Godfather)

IMDb Puanı: 9,2

Unutulmaz üçlemelerden biri olan Baba (The Godfather), özellikle de ilk 2 filmiyle çıtayı ulaşılması zor bir noktaya taşımıştır.

İzlenmesi Gereken Türk Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Türk Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıElbette ki bir de yerli sinemanın unutulmazları var. Bazıları dram, geneli ise komedi filmlerinden oluşan izlenmesi gereken Türk filmleri listesi huzurlarınıza geliyor.

10. Ağır Roman

IMDb Puanı: 7,8

Türk sinemasının kült filmlerinden biri olan, adının hakkını sonuna kadar veren Ağır Roman, ustalardan oluşan kadrosuyla da bizleri kendisine hayran bırakmıştı.

9. Arabesk

IMDb Puanı: 8,1

Absürt komedinin en önemli ve en güzel örneklerinden biri olan, usta oyuncuları da bünyesinde barındıran Arabesk, ayrıca Ertem Eğilmez’in son filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

8. Gemide

IMDb Puanı: 8,1

Serdar Akar’ın hem senarist hem de yönetmen koltuğunda oturduğu Gemide filmi de gerek sahneleri gerekse replikleriyle efsaneleşmeyi başarmıştır. Filmin ardından çekilen Laleli’de Bir Azize de bu yapımın devam filmi olarak izleyicilerle buluşmuştur.

7. Çiçek Abbas

IMDb Puanı: 8,2

Komedi ve drama türlerinin harmanından oluşmuş muazzam yapımlardan biri olan, hafızlara kazınan diyaloglarıyla adeta unutulmaz bir efsane haline gelen Çiçek Abbas da mutlaka izlenmesi gereken Türk filmleri arasında yer alıyor.

6. Pardon

IMDb Puanı: 8,2

Gerçek bir hikayenin mizahla harmanlanarak servis edildiği Pardon, usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme ve sonrasına damgasını vurmuş eğlenceli bir yapımdır.

5. Her Şey Çok Güzel Olacak

IMDb Puanı: 8,2

Cem Yılmaz’ın yıldızının parladığı Her Şey Çok Güzel Olacak da gerek replikleri gerekse unutulmaz sahneleriyle komedi türünün olağanüstü örneklerinden biri haline gelmiştir.

4. Eşkıya

IMDb Puanı: 8,4

Müzikleri, oyunculukları, replik ve sahneleriyle gelmiş geçmiş en başarılı ve mutlaka izlenmesi gereken Türk filmlerinden biri olan Eşkıya, vizyona girmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen daha bizleri büyülemeyi başarmıştı.

3. Çöpçüler Kralı

IMDb Puanı: 8,7

Romantik komedi tadında efsanevi bir yapım olmasına rağmen, 1977 Türkiye’sinin hüznünü de bünyesinde barındıran Çöpçüler Kralı, inceden inceye politik göndermeleriyle de gönüllere taht kurmayı başarmış, unutulmaz bir Türk filmidir.

2. Selvi Boylum Al Yazmalım

IMDb Puanı: 8,7

Muhteşem replikleri ve müziğiyle en unutulmaz Türk filmlerinden biri olan Selvi Boylum Al Yazmalım, ne zaman izlersek izleyelim içimizi ısıtmayı ve gözlerimizi doldurmayı başarmaktadır.

1. Tosun Paşa

IMDb Puanı: 9,1

Nazım Hikmet’in eserinden uyarlanan enfes bir güldürü filmi olan Tosun Paşa, halen daha ilk günkü tazeliğini korumaya ve bizleri güldürmeye devam ediyor.

İzlenmesi Gereken Gizem Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İzlenmesi Gereken Gizem Filmleri Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıHer gerilim filminin içerisinde biraz gizem, her gizem filminin içerisinde ise biraz gerilim vardır. Ancak bulmaca çözüyormuş hissi veren başarılı gizem filmleri her zaman için beğenilen türler arasında yer almışlardır. İşte huzurlarınızda mutlaka izlenmesi gereken gizem filmleri;

10. Kimlik (Identity)

IMDb Puanı: 7,3

Oldukça zekice kurgulanmış başarılı bir gizem ve gerilim filmi olan, ters köşe etkisi ve güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken Kimlik (Identity) de “katil kim” oynamak isteyenlerin mutlaka izlemeleri gereken bir yapımdır.

9. Zodiac

IMDb Puanı: 7,7

Gerçek hikayeden uyarlanan konusu, güçlü oyunculardan oluşan kadrosu, şaşırtıcı kurgusuyla tüm zamanların en başarılı gizem filmlerinden olan Zodiac da mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasına adını yazdırıyor.

8. Oyun (The Game)

IMDb Puanı: 7,8

Seyrettiğinize pişman olmayacağınız başarılı bir film olan Oyun (The Game), bütünüyle sizleri şaşırtmayı başaracak. Özellikle de finaliyle en iyileriniz arasında yerini alacaktır.

7. Contratiempo

IMDb Puanı: 8,0

2016 yapımı olağanüstü bir ters köşe filmi olan ve El Cuerpo’nun senaristi tarafından kaleme alınan Contratiempo, bütünüyle sizleri şaşkına uğratmayı başaracak bir yapımdır.

6. Mulholland Çıkmazı (Mulholland Dr.)

IMDb Puanı: 8,0

David Lynch imzalı başyapıtlardan bir tanesi olan Mulholland Çıkmazı (Mulholland Dr.), müthiş kurgusu, gerçek ve gerçekdışının iç içe girdiği olağanüstü bir yapım izlemek isteyenlerin tercih etmeleri gereken bir psikolojik gerilim ve gizem filmidir.

5. Donnie Darko

IMDb Puanı: 8,1

Tamamıyla kafa karıştırıp, merak uyandıran ve oldukça etkileyici bir yapım olan Donnie Darko, aslında birçok türü bünyesinde barındırıyor. Fantezi, gizem, gerilim ve dram gibi türler karmaşasından oluşmakla kalmayıp, kurgusu ve konusuyla da hayranlık uyandıran bu yapımı izlediğinize pişman olmayacaksınız.

4. Los Angeles Sırları (L.A. Confidential)

IMDb Puanı: 8,3

Polisiye gizem türünde “ne izlesem” diye düşünüyorsanız, özellikle de oyunculuklarıyla aklınızı başınızdan alacak kaliteli bir yapım olan Los Angeles Sırları (L.A. Confidential), sizler için fazlasıyla ideal olabilir.

3. Prestij (The Prestige)

IMDb Puanı: 8,5

Kelimenin tam anlamıyla sinema tarihinin en “sihirli” filmini seyretmen istiyorsanız, olağanüstü kurgusu ve konusuyla Prestij (The Prestige) filmi sizleri bekliyor.

2. Yedi (Se7en)

IMDb Puanı: 8,6

Gerilim ve gizem türüyle başlayıp, gerilim ve dram türleriyle devam eden, seri katil temalı en iyi filmlerden bir tanesi olan Yedi (Se7en) da mutlaka izlenmesi gerekenlerden bir tanesi olarak huzurlarınıza geliyor.

1. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)

IMDb Puanı: 8,6

Tek kelimeyle muhteşem bir senaryoya sahip olan Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects), gerçekten gizemli bir maceraya atılmak isteyenlerin mutlaka ama mutlaka izlemeleri gereken bir filmdir.

İzlenmesi Gereken Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

İzlenmesi Gereken Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularGenellikle sosyolojik açıdan önemli, felsefeleri ve göndermeleri ile hayranlık uyandıran yapımların birçoğu, gerek IMDb kullanıcılarının, gerekse dünya çapında oldukça geniş bir kitlenin beğenisini kazanmayı başarmışlardır. Ayrıca konusu ve görselleriyle de büyüleyici yapımlar haline gelen başyapıtların da sayıları azımsanamayacak kadar fazladır.

Fakat bana soracak olursanız, elbette ki görseller oldukça önemlidir, ancak işleyiş ve kurgu benim için daha çok önemlidir. Bu nedenle de gizem türüne mensup ters köşe filmler ya da zekice planlanmış başyapıtlar her zaman için başarıya ulaşmışlardır. Peki, siz hangi türü beğeniyor ve hangi filmlerin izlenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın