Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Borçları Nedeniyle Avrupa Makamlarının İncelemesine Girmek Üzere

İtalya, büyük borcu göz önüne alındığı zaman Avrupa makamları tarafından daha fazla incelenmenin eşiğinde bulunuyor.
İtalya Borçları Nedeniyle Avrupa Makamlarının İncelemesine Girmek Üzere
Yorum

Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, geçen hafta Roma’nın 2018 yılında kamu borcu seviyelerini düşürmediğini söyledi. Komisyon şu anki İtalyan hükümet harcamalarının borç seviyelerinin 2020 yılına kadar yüzde 135’e çıkabileceğini göstererek AB’nin mali kurallarını ihlal ettiğini belirtti.

Avrupa maliye bakanları, para cezasına yol açabilecek bir süreçte Komisyon’un İtalya üzerindeki gözetimini hızlandırmaya gerek olup olmadığına karar verecek.

İtalya Borçlar Nedeniyle Gözetime GirebilirCNBC’den alınan bilgilere göre; sürecin nasıl yürüdüğü ve yaptırım riskinin yakında gerçekleşmesinin muhtemel olup olmadığı inceleniyor. Avrupa Antlaşması’na göre; Euro bölgesi ülkelerinin açık seviyelerini büyümelerinin yüzde 3’ünün altında tutması ve kamu borç eşiğinin GSYİH’in yüzde 60’ının üzerinde tutması bekleniyor.

Kuralların esnek olduğu bilinirken, bir ülke istisnai ve geçici sebeplerden dolayı AB Antlaşması’na saygı göstermediyse Avrupa Komisyonu üye devlete karşı herhangi bir işlem yapmaz. Mali kurallardan sapma devam etmekte olan bir mesela gibi görünüyorsa o zaman Brüksel, Aşırı Açık Prosedürü’nü (EDP) açar.

EDP, bir ülkenin açığını ve/veya kamu borç seviyesini düşürmek için harekete geçip geçmediğini izleyen adım adım bir süreçtir.

Aşırı Açık Prosedürü UygulanabilirAdım adım süreçte, Avrupa Komisyonu mali pozisyonunu değiştirmenin yollarını önererek üye devlete yardımcı olur. Ülke maliyesini değiştirmeye istekli olmadığında bu prosedür, o sermayeye verilen Avrupa fonlarının askıya alınmasının yanı sıra ülkenin büyümesinin yüzde 0,2’sine kadar para cezasının uygulanacağını belirtir.

Avrupa Ekonomi Komiseri Pierre Moscovici, “İtalya, 2019 ve 2020 yılında, kurallarımıza uygun ve uyumlu, sağlam bir mali politikaya öncülük edeceklerini göstermelidir,” dedi. Moscovici, İtalya Maliye Bakanı Giovanni Tria’nın bilinçli olduğunu düşündüğünden bahsederek, şimdi bir eyleme geçmesi gerektiğini de söyledi.

Brüksel’le devam eden bir soğukluğun İtalya’da özellikle Matteo Salvini’nin Lega’sı için politik olarak karşılığını verebileceği belirtiliyor.

Matteo Salvini GüçlenebilirAraştırma şirketi Teneo Intelligence’ın Eş Başkanı Wolfango Piccoli, bu yöndeki düşüncelerini açıkladı. Piccoli, “Bu, sonraki adımlar için çizilen zaman çizelgesiyle birlikte yaptırımlara ve para cezalarına doğru hızlı bir tırmanma yerine kendisini uzun bir çatışmaya yol açıyor,” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun görevi, özellikle yeni bir politika yapıcı grubunun Kasım ayında iktidara gelmesi nedeniyle bu yıl sınırlı. Ülkenin başbakan yardımcısı ve AB’nin mali kurallarının vokal bir rakibi olan Matteo Salvini, geçen hafta borcunu azaltmanın tek yolunun vergi indirmekten ibaret olduğunu söyledi.

Salvini, Brüksel’deki mevcut yöneticinin yakında değişeceğini belirten açıklamalarda bulunmuştu. Moscovici, “Para cezalarıçok uzun bir prosedürün sonunda, birkaç ay olabilir. Para cezaları sorun değil,” dedi. İtalya’nın geleceklerinin Euro bölgesi ile aşırı haklı fikirlerle mücadele etmediğinin bilincinde olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu