Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre’de Perakende Satışlar Ocak’ta 2. Dalga Etkisiyle Aylık-Yıllık Düştü

İsviçre’de perakende satışlar 2021’in ilk ayında hem aylık hem de yıllık bazda düştü. Nedeni; ikinci dalga olarak açıklandı.
İsviçre’de Perakende Satışlar Ocak’ta 2. Dalga Etkisiyle Aylık-Yıllık Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçre Federal İstatistik Ofisi (The Swiss Federal Statistical Office) Ocak ayı için perakende satış verilerini açıkladı.

Buna göre İsviçre’de perakende satışlar 2021’in ilk ayında hem aylık hem yıllık bazda geriledi. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 gerileme olurken Aralık 2020 ile kıyaslandığında yüzde 5,3 düşüş yaşandı.

Gıda dışı sektörde büyük bir kayıp görülürken perakende gıda, içecek ve tütün satışları reel açıdan yüzde 13,9 arttı. Gıda dışı sektörde ise reel yüzde 10,1’lik gerileme kaydedildi.

İsviçre Perakende Satış Aylık Yıllık Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Diğer mallar (giyim, kimyager, saat ve mücevher) sektörleri reel yüzde 18,9 düşerken özel mağazalarda kültür ve rekreasyon ürünlerinde reel yüzde 15,1 gerileme oldu.

Kendin yap (DIY) ve mobilya (yüzde 7,4 reel düşüş) Covid-19 salgınının ikinci dalgasını kontrol altına almak için yetkililer tarafından alınan önlemlerden özellikle etkilendi.

Buna karşılık, bilgi ve iletişim teçhizatı (%41,0 reel olarak) ve postayla veya internet üzerinden perakende satış ile pazar standları (reel olarak +%21,9) sektörleri olumlu ciro rakamları bildirebildiler.

Son verilere göre 8,6 milyon nüfusu olan İsviçre’de şimdiye kadar 554,932 vaka bildirildi. Salgın nedeniyle ülkede 9,996 ölüm kaydedilirken 507 bin 856 kişi iyileşti. Toplam vaka eğrisi Ocak’ta başladığı yükselişine devam ederken 26 Şubat’ta 1065 yeni günlük vaka rapor edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu