Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finans Devi İsviçre ile Anlaşma İmzalayan Çin İpek Yolu Endişelerini Ele Alıyor

Çin'in bankacılık alanında lider İsviçre ile mutabakat anlaşması imzalamasıyla Pekin, Bir Kuşak bir Yol girişimi endişelerini ele alıyor...
Finans Devi İsviçre ile Anlaşma İmzalayan Çin İpek Yolu Endişelerini Ele Alıyor
Yorum

Pekin’in geçtiğimiz hafta Bir Kuşak Bir Yol girişimi hakkındaki eleştirileri ele alırken aynı zamanda dünyanın finans merkezlerinden birinde ortak kazanması dikkat çekti. Nitekim Pazartesi günü İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ueli Maurer ile bir araya gelen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında üçüncü ülkelerdeki projeler için ticaret, yatırım ve finans konularında işbirliği için mutabakat zaptı imzalandı.

Diğer bir ifadeyle, İsviçre Çin’in tartışmalı İpek Yolu projesine dahil olma kararı alan ülkeler arasına katıldı. Bankacılık alanında uluslararası lider olma ününe sahip Orta Avrupa ülkesiyle Çin arasında yapılan ortaklık, tüm dünyada yankı uyandırdı. Uzmanlar da bu konuda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde finans profesörü olan Zhu Ning, Çin’in girişimi için daha fazla Avrupa ülkesiyle ortaklık yapmasının yararlı olduğunu düşündüğünü belirtti.

Çin Orta Avrupa Ülkesiyle Ortaklık Yapması Modern İpek Yolu için İyi Olacak “İsviçre’nin küresel bankacılık ve finansal hizmetlerdeki üstünlüğü düşünüldüğünde, ülkenin Bir Kuşak Bir Yol girişimine önemli yardımlar sağlayacağı açıktır” diyen profesör, konuşmasına şöyle devam etti: “Modern İpek Yolu projesinde biriken borç, Çin’in projelerin sürdürülebilirliği ve bunun çalışması için devletin ve piyasanın gücünün nasıl birleştirileceği konusunda daha dikkatli düşünmesini sağladı. Bu, Çin yuanının uluslararasılaştırma sürecinin birkaç yıl önce olduğu kadar hızlı gitmediği düşünüldüğünde daha önemli ve acil bir konu haline geliyor.”

İlgili haberde Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang’ın geçen hafta, Çin finansal kurumlarının Modern İpek Yolu projeleri için 440 milyar dolardan fazla fon sağladığını söylediği hatırlatıldı.

Çin Finans Kurumları İpek Yolu 440 Milyar Dolar Buna göre Yi; “Bir ülkenin genel borç kapasitesi, borç risklerini kontrol etmenin ve yatırım kararları söz konusu olduğunda borcun sürdürülebilirliğini sağlamanın bir yolu olarak dikkate alınmalıdır” demişti. Gelecekteki finansman ve yatırım işbirliğinin piyasa odaklı olması ve çoğunlukla ticari fonlardan olması gerektiğini de eklemişti. Moody’s’den Diron da Salı günü yaptığı açıklamada; “analizimizi Çin’in sınır ve yükselen piyasalara borç vermesinin kredi sonuçları üzerinde yoğunlaştırıyoruz” dedi.

İsviçre ile Çin arasındaki mutabakat anlaşmasından kaynaklanan önemli kredi sonuçları görmediklerini de belirtti.

İsviçre ile Çin Mutabakat Anlaşması Mutabakat Anlaşması Tüm bunların yanında Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde ile Çin Maliye Bakanı Liu Kun da geçen Çarşamba, üç yıllık bir mutabakat zaptı imzalamışlardı. Yine de Bir Kuşak Bir Yol’un anlaşmalarıyla alakalı şikayetlerin azalıp azalmadığı belli değildi.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Jonathan Hillman da hafta sonu yayınladığı notunda, “Çinli yetkililerin borç sürdürülebilirliği ve çevresel sürdürülebilirliğe öncelik vermekten daha açık bir şekilde bahsetmesi cesaret verici olsa da gerçek değişim sembolik belgelerin imzalanmasında daha fazlasını gerektirecektir, örneğin belirsiz bir girişim başlatmak yerine Çin anlaşma şartlarını halka açıklayabilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu