Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveç Merkez Bankası Başkanı Bitcoin’in Düzenlemelere Karşı Koyamayacağını Söyledi

Düzenleyici kurumun başkanı kripto paraların düzenleyicilerden kaçamayacağını düşünüyor.
İsveç Merkez Bankası Başkanı Bitcoin’in Düzenlemelere Karşı Koyamayacağını Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin her geçen gün daha değerli hale gelmesi, son döneme düzenleyicilerin dikkatini daha fazla çekiyor. Dünyanın pek çok ülkesi piyasaya yönelik düzenleme çalışmalarına hız vermiş durumda. İsveç Merkez Bankası başkanına göre düzenleyicilerin yaptığı denetimler, uzun vadede sonuç verecek.

Son dönemde Bitcoin’e yönelik kurumsal alımlar ve yatırımlar hız kazandı. Goldman Sachs gibi finans devleri müşterilerine kripto para odaklı hizmetler sunmaya başladı. Riksbank Başkanı Stefan Ingves bir şeyin yeterince büyüdüğünde, tüketici çıkarlarının ve kara para aklama gibi şeylerin devreye girdiğini söyledi.

Yeni Düzenlemeler Bekleniyor

Yeni Düzenlemeler Bekleniyor

İsveç’in mali düzenleyicisinin başkanı Erik Thedeen ise piyasaya yönelik düzenlemelerin sürmesi gerektiğini ve buna yönelik ihtiyaç olduğunu belirtti. İsveç finans piyasaları bakanı Asa Lindhagen, hükümetin zaten kripto değişim platformları için standartları sıkılaştırma sürecinde olduğunu söyledi.

Çalışmaların uluslararası düzeyde devam ettiğini söyleyen Lindhagen, kripto para birimlerinin temsil ettiği kara para aklama riskini ele almanın, sınır ötesi çalışma gerektirecek çok önemli bir konu olduğunu söyledi.

Çin Halk Bankası kısa süre önce finans kurumlarına ödeme için kripto para kabul etmelerine izin verilmediğini söyledi ve bunun ardından kripto madenciliğine yönelik bir baskı yapıldı. Bu açıklamalar sonrası kripto para fiyatlarında geri çekilmeler yaşandı.

Riksbank Başkan Yardımcısı Per Jansson ise Bitcoin ve emsallerinin gerçek değerlerini destekleyen somut veya önemli hiçbir şey olmadan aşırı dalgalanmaya devam etmesinden endişe duyduklarını ifade etti. İsveç, Çin gibi, bir merkez bankası dijital para birimi geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Ülkenin önümüzdeki beş yıl içerisinde kendi e-kronuna sahip olma planı bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu